برنامه نویسیجاوا اسکریپت (Javascript)ری‌اکت (React)طراحی سایتفرانت اند (Front-end)

ری اکت (React JS) چیست؟ | چرا باید از React JS استفاده کنیم؟

react چیست؟
react چیست؟

همه آنچه باید دریاره ری اکت بدانید!

ری اکت(React JS) یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های جاوا اسکریپت در حوزه‌ی توسعه وب (برنامه نویسی فرانت اند) است. شرکت‌های بزرگ و استارت آپ‌های تازه تاسیس زیادی، از این کتابخانه استفاده می کنند. React ویژگی و مزایای زیادی دارد که باعث شده این کتابخانه انتخاب بهتری نسبت به سایر کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های دیگری مانند AngularJS باشد.

در این مقاله قصد داریم برای آن دسته از دوستانی که به تازگی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را شروع کرده‌اند خیلی ساده توضیح دهیم که ری اکت چیست؟ و چرا باید از ری اکت استفاده کنیم؟ آیا بازار کار و موقعیت های شغلی آن زیاد است که یادگیری React را شروع کنیم؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به پاسخ تمامی سوالاتتان برسید.

ری اکت چیست؟

React یک کتابخانه متن باز جاوااسکریپتی بوده که از آن برای ساخت رابط کاربری سریع و تعاملی برای موبایل و وب اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن‌‌های تک صفحه ای یا SPA استفاده می شود. از ری اکت برای مدیریت لایه View استفاده می‌شود که در معماری MVC این لایه مسئول نمای ظاهری برنامه است.

بخش اصلی اپ های React کامپوننت‌ها هستند و هر کامپوننت ترکیبی از HTML و Javascript است که هر‌کدام قسمت کوچکی از یک UI بزرگ تر را نمایش می‌دهند. برای درک بهتر این مطلب نگاهی به یک صفحه اینستاگرامی می‌اندازیم:

کامپوننت ها در ری اکت
کامپوننت ها در ری اکت

هر یک از عناصر رابط کاربری به عنوان یک کامپوننت در ری اکت نوشته می‌شوند که هر کامپوننت می‌تواند یک یا چند کامپوننت دیگر را به عنوان خروجی داشته باشد؛ همچنین ری اکت به ما این اختیار را می‌دهد که کامپوننت‌هایی قابل استفاده مجدد رابط کاربری ایجاد کنیم.

پیشنهاد ویژه ویتکس
مقاله HTML چیست؟ را مطالعه کنید.

تاریخچه React

ری اکت توسط یکی از مهندسین نرم افزار فیس بوک به نام جردن والک ساخته شد. اولین نسخه آن در سال ۲۰۱۱ در فیس بوک و سپس در سال ۲۰۱۲ در اینستاگرام مورد استفاده قرار گرفت. در نهایت این کتابخانه در سال ۲۰۱۳ به صورت متن باز عرضه شد که تاکنون مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان حوزه ی وب قرار گرفته است.

حالا که با مفهوم React آشنا شدیم نوبت این رسیده که سراغ موضوع “چرا ری اکت محبوب ترین کتابخانه جاوا اسکریپت برای توسعه وب اپلیکیشن ها است” برویم.

چرا باید ری اکت یاد بگیریم؟

سوال اصلی ای که برای هر توسعه دهنده‌ ای ممکن است پیش آید این است که چرا باید از ری اکت استفاده کنیم؟ تعداد بسیار زیادی فریم ورک و کتابخانه متن باز برای توسعه فرانت اند وب اپلیکیشن‌ها وجود دارد پس دلیل برتری ری اکت چیست که باعث شود شما به دنبال یادگیری آن بروید؟

چرا باید React یاد بگیریم؟
چرا باید React یاد بگیریم؟

از آن جایی که صرف کردن زمان برای یادگیری تکنولوژی‌های جدید بسیار دشوار است و عمدتا طول عمر تکنولوژی های فرانت اند کوتاه است و نمی توانید آنقدر ریسک کنید تا تکنولوژی جدیدی یاد بگیرید، باید به دنبال تکنولوژی ای باشید که در حوزه و نوع خود بهترین باشد و ارزش ریسک کردن را داشته باشد که پیشنهاد من به شما React است. در ادامه دلایل این انتخاب را بررسی خواهیم کرد.

سادگی

ری اکت به این دلیل که کد‌نویسی کمتری احتیاج دارد و عملکرد بهتری دارد، ایجاد وب اپلیکیشن های پویا را آسان می کند. این کتابخانه از ساختار دستوری ویژه ای به نام JSX استفاده می کند که امکان ترکیب HTML و Javascript را به توسعه دهندگان می‌دهد.

استفاده از JSX برای templating ضروری نیست و برنامه نویس‌ها می توانند با جاوا اسکریپت کار کنند، اما اگر یک بار از JSX استفاده کنید دیگر برای templating ازجاوااسکریپت استفاده نخواهید کرد.

یادگیری آسان

درک و یادگیری مفاهیم React بسیار آسان است و هر شخصی که پیش زمینه و دانش مختصری از HTML و CSS و جاوا اسکریپت داشته باشد می‌تواند به راحتی این کتابخانه را یاد بگیرد در حالی که یادگیری تکنولوژی‌های دیگری مانند: AngularJS و Ember.js که از یک  Domain Specific Language استفاده می‌کنند به مراتب سخت تر است.

عملکرد

React از DOM مجازی استفاده می‌کند که باعث می‌شود برنامه های وب سریع تر ایجاد شوند. در این حالت به جای این که همه اجزا را به‌روزرسانی کند، حالات قبلی اجزا را مقایسه کرده و فقط مواردی که در DOM واقعی تغییر کرده اند را آپدیت می کند.

کامپوننت‌های قابل استفاده مجدد

Component‌ها اجزای سازنده هر برنامه React هستند و هر برنامه از چندین کامپوننت تشکیل شده است. با استفاده از React می‌توانیم کامپوننت‌های متعددی طراحی کنیم و مجددا از آن ها استفاده کنیم که زمان توسعه برنامه را به میزان چشم گیری کاهش می‌دهد.

تست پذیری

در ری اکت می‌توانیم کامپوننت‌ها، توابع و پارامتر‌ها را، با حالت‌ها و خروجی‌های مورد نظرمان چک کنیم که این گزینه ویژگی مثبتی برای ری اکت به شمار می‌رود زیرا باعث افزایش دقت و صرفه جویی در زمان می‌شود.

رویکرد Native برای توسعه برنامه‌های وب و تلفن همراه

ری اکت نیتیو بر اساس جاوا اسکریپت و React است و تمام ویژگی‌های ری اکت، برای React Native هم صدق می‌کند. با استفاده از React می‌توانید برای سیستم عامل های ios و Android به صورت Native اپلیکیشن بسازید. کد‌های نوشته شده برای این دو سیستم عامل مشترک بوده و از کامپوننت های نوشته شده می‌توانید در چندین پروژه استفاده نمایید.

ری اکت نیتیو برای توسعه اپلیکیشن ها
ری اکت نیتیو برای توسعه اپلیکیشن های ios و android

ابزار خاص اشکال زدایی

فیس بوک یک افزونه کروم برای اشکال زدایی از برنامه های React منتشر کرده است که روند اشکال زدایی برنامه های وب را سریع و آسان‌تر می‌کند.

ویژگی‌ها و مزایای React JS چیست؟

بخش های پیشین بیش از آن که دلیل محبوبیت ری اکت را توجیه کند، علت استفاده‌ی بیشتر شرکت ها و مشاغل از React را بیان می‌کند. اکنون می‌خواهیم ویژگی و امکانات ری اکت و دلایل دیگر محبوبیت آن را بررسی کنیم.

ویژگی‌ها و مزایای React JS چیست؟
ویژگی‌ها و مزایای React JS چیست؟

JSX

JSX مخفف Javascript و XML است که با استفاده از آن، کد هایی در قالب HTML و XML را داخل صفحات جاوا اسکریپت می‌نویسیم و تمام کد‌ها توسط فایل های جاوا اسکرپیت در ری اکت رندر می‌شوند. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

 

کد بالا نحوه‌ی پیاده سازی JSX را در React و قرار گیری HTML در کدهای جاوا اسکریپت را نشان می‌دهد. استفاده از JSX درک کد‌ها و اشکال زدایی از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از ساختار‌های پیچیده‌ی DOM جاوا اسکریپتی نیست.

DOM مجازی

ری اکت یک کپی از Real DOM را در حافظه‌ی خود نگه‌داری می‌کند که به آن Virtual DOM می‌گوییم. تغییرات و دستکاری DOM واقعی بسیار کند‌تر از DOM مجازی است. زمانی که وضعیت یک المنت تغییر می‌کند، VDOM به جای آپدیت کردن تمام اشیا، فقط وضعیت شی دستکاری شده را در Real DOM تغییر می‌دهد.

نحوه ی تعامل DOM مجازی و DOM واقعی
نحوه ی تعامل DOM مجازی و DOM واقعی

عملکرد

استفاده‌ی ری اکت از VDOM باعث می‌شود که برنامه‌های وب بسیار سریع‌تر از برنامه‌هایی که با کتابخانه‌های دیگر توسعه داده شده‌اند، اجرا شوند. ری اکت رابط کاربری پیچیده را به کامپوننت‌های متعددی تقسیم می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند به صورت همزمان روی کامپوننت‌ها کار کنند که باعث تسریع روند توسعه می‌شود.

جریان داده‌ی یک طرفه

React از جریان داده یک طرفه پیروی می‌کند یعنی توسعه دهندگان، کامپوننت Nest Child را درون کامپوننت Parent قرار می‌دهند که در این صورت داده در یک جهت جریان پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا اشکال زدایی از خطا و دانستن این که دقیقا در کجای برنامه مشکل وجود دارد، آسان‌تر شود.

React Native

ری اکت نیتیو فریم ورکی جاوا اسکریپتی است که برای توسعه اپ های موبایل، وب و UWP است. این فریم ورک بر اساس ری کت و جاوا اسکریپت بوده و بر خلاف React که تمرکزش بر روی مرورگر است، از React Native برای توسعه اپ های تلفن همراه استفاده می‌شود. با تسلط بر ری اکت می‌توانید در یادگیری ری اکت نیتیو چند قدم جلوتر از دیگران باشید.

معایب کتابخانه‌ی React

ری اکت مانند هر تکنولوژی دیگری علاوه بر ویژگی‌های مثبت، ایراداتی هم دارد که سال به سال در حال کاهش است. در این بخش با معایب React اشنا خواهیم شد.

سرعت توسعه بالا

سرعت بالای توسعه هم می تواند به عنوان مزیت و هم به عنوان عیب کتابخانه React تلقی شود. از آن جا که ری اکت مدام در حال تغییر و پیشرفت است، توسعه دهندگان باید به صورت مداوم روش‌های جدید برای انجام کارها را یاد بگیرند و مهارت‌های خود را به‌روزرسانی کنند.

مستندات ضعیف

به‌روزرسانی سریع و مداوم React باعث شده تا تهیه مستندات دقیق و کامل، مشکل باشد. برای غلبه بر این مشکل، بسیاری از توسعه دهندگان با توسعه هر نسخه و ابزار، تمامی دستور العمل‌های خود را در پروژه‌های فعلی خود می‌نویسند.

کامل نبودن

با توجه به این که React فقط لایه View و رابط کاربری برنامه‌ها را پوشش می‌دهد، برای توسعه پروژه‌تان باید از فناوری‌های دیگری نیز استفاده کنید.

ری اکت چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر نحوه‌ی کار ری اکت، ابتدا با مفهوم DOM و سپس نحوه‌ی تعامل Real DOM و Virtual DOM آشنا خواهیم شد.

Document Object Model چیست؟

می‌توان گفت مرورگر هر صفحه ی HTML ای که را نمایش می‌دهد، یک لیست درختی هم از تمام اجزای صفحه ایجاد می‌کند که به آن DOM می‌گویند. به عبارتی DOM هر داکیومنت XML یا HTML را به صورت لیست درختی در نظر می‌گیرد که گره های این درخت، اشیا آن اسناد هستند. به مثال زیر توجه کنید:

همان طور که گفتیم زمانی که این کد در مرورگر اجرا می‌شود، مرورگر کد‌ها را به صورت یک ساختار درختی نمایش می‌دهد که در نهایت مانند عکس زیر می‌شود:

لیست درختی React
لیست درختی React

اگر در این مثال بخواهید تگ img را در جاوا اسکرپیت تغییر دهید، تمامی قسمت های دیگری که در این ساختار به img متصل هستند باید به اجبار به‌روزرسانی شوند. ممکن است در پروژه های کوچک این کار تاثیر چندانی نداشته باشد اما در پروژه های بزرگ تر باعث آسیب جدی در سرعت و عملکرد وب سایتتان خواهد شد.

در حال حاضر ری اکت این مشکل را بدین صورت حل کرده است: زمانی که وضعیت یک شی در ری اکت تغییر می‌کند، VDOM بروز رسانی شده و حالت فعلی خود را با حالت قبلی مقایسه می‌کند، سپس به جای آپدیت تمامی اشیا، فقط شی تغییر یافته را در RDOM به روزرسانی می‌کند که باعث افزایش سرعت در کار می‌شود.

پیش نیاز‌های یادگیری کتابخانه ری اکت

همان طور که تا به حال گفته شد ری اکت یک کتابخانه‌ی جاوا اسکریپتی است؛ پس مسلما برای شروع یادگیری آن باید با جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشید. از آن جایی که جاوا اسکریپت ورژن های ES6 تا ES11 را ارائه داده و در هر ورژن قابلیت های جدیدی اضافه شده است، بهتر است علاوه بر آشنایی با ECMAScript5، حداقل با نسخه ۶ هم کار کرده باشید.

اما ممکن است که این سوال برایتان پیش آمده باشد که تا چه حد باید جاوا اسکریپت بلد باشم؟ می‌توان گفت پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد؛ اما می‌توانیم بگوییم که هرچقدر بیشتر با جاوا اسکریپت و پروژه‌های جاوا اسکریپتی کار کرده باشید با امادگی بیشتری می توانید وارد عرصه‌ی کار با ری اکت شوید. به عبارتی مسیر یادگیری برای شما هموار‌تر شده و در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانید متخصص ری اکت شوید.

در حالت کلی می‌توان گفت برای شروع کار با React باید با این مفاهیم آشنا باشید:

 • آشنایی با جاوا اسکریپت
 • آشنایی با مفاهیم برنامه نویسی مثل اشیاء، توابع، آرایه ها و کلاس ها
 • آشنایی نسبی با اچ تی ام ال و CSS
 • آشنایی پایه با npm
پیشنهاد ویژه ویتکس
مقاله CSS چیست؟  را مطالعه کنید.

بازار کار ری اکت در ایران

از آن جایی که توسعه و ساخت برنامه‌ها با React بسیار سریع است، شرکت‌های زیادی از این ابزار استفاده می‌کنند و این امر متعاقبا باعث افزایش تقاضا برای متخصصین ری اکت در سراسر دنیا می‌شود؛ پس می‌توان گفت توسعه دهندگان ری اکت هیچ نگرانی ای بابت فرصت‌های شغلی نخواهند داشت.

از زمان انتشار ری اکت تاکنون محبوبیت آن در حال افزایش بوده و با توجه به آمار و نمودار‌های گوگل و آگهی‌های استخدام، بازار کار React از رقیب‌های دیگرش مانند ویو و انگیولار پر رونق‌تر بوده است. در ادامه فرصت‌های شغلی Vue.js ،AngularJS  و ری اکت را در اگهی‌های استخدامی بررسی خواهیم کرد.

مقایسه بازار کار reactJS و VueJS و AngularJS
مقایسه بازار کار reactJS و VueJS و AngularJS

با توجه به نتایج به دست آمده متوجه می‌شویم که React سهم بیشتری از بازار کار را نسبت به رقیب هایش، به خود اختصاص داده است.

بهترین منابع برای یادگیری ری اکت

می‌توانیم بگوییم بهترین و کامل ترین منبع برای یادگیری هر زبان برنامه نویسی، کتابخانه و فریم ورک‌ها،  داکیومنت آن تکنولوژی‌ها است. با مراجعه به وب سایت Reactjs.org می‌توانید یادگیری این تکنولوژی را شروع کنید. علاوه بر وب سایت ری اکت چند منبع رایگان دیگر برای یادگیری این کتابخانه معرفی خواهیم کرد.

 • Udemy
 • Coursera
 • Freecodecamp
 • Pluralsight
 • AlterClass

برای آن دسته از دوستانی که در زبان انگلیسی قوی نیستند، آموزش های یوتیوب که همراه با زیرنویس هستند پیشنهاد می‌شود.

برند‌های معروفی که از ری اکت استفاده می کنند

کمپانی هایی که از ری اکت استفاده می کنند
کمپانی هایی که از ری اکت استفاده می کنند

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هر روز ممکن است هنگام بررسی ایمیل‌های خود، تماشای برنامه‌های تلوزیونی مورد علاقه‌تان یا حتی چک کردن شبکه های اجتماعی، از برنامه‌های React استفاده می‌کنید. در این بخش می‌خواهیم با برخی از کمپانی‌هایی که از این تکنولوژی استفاده کرده‌اند آشنا شویم.

 • Facebook: فیس بوک یکی از شناخته شده‌ترین شبکه های اجتماعی برای اشتراک گذاری عکس، فیلم و…است. صفحه وب فیس بوک با React JS و اپلیکیشن آن برای تلفن همراه با React Native ساخته شده است.
 • Yahoo: یاهو صاحب دومین موتور جست و جوی محبوب در سراسر جهان است و خدمات بسیاری از جمله سرویس ایمیل ارائه می‌دهد. این وب سایت مبتنی بر React JS بوده و ماهانه تعداد بسیار زیادی بازدید‌کننده دارد.
 • Instagram: اینستاگرام کاملا بر اساس ری اکت ساخته شده و گواه آن، ویژگی های متعدد این اپلیکیشن مانند: موقعیت های جغرافیایی، موتور های جست و جو، API های گوگل مپ و… هستند.
 • PayPal: پی پال گسترده‌ترین سیستم پرداخت الکترونیکی است که به کاربران اجازه پرداخت صورت حساب، انتقال و دریافت پول و… را می‌دهد. پی پال یکی از شگفت‌انگیز‌ترین وب سایت‌های مبتنی بر React بوده که رابط کاربری عالی و امنیت بسیار بالایی دارد.
 • Airbnb: از نمونه‌های موفق پیاده سازی شده با React می‌توان به Airbnb اشاره کرد. با استفاده از این سرویس می توانید هر کجای دنیا که هستید، به عنوان مسافر، محلی مناسب برای اقامت پیدا کنید. این وب سایت با جمع آوری اطلاعات، بهترین و ارزان‌ترین پیشنهادات را برای رزرو به مشتریان ارائه می‌دهد.

سخن نهایی

در این مقاله با React JS، ویژگی‌های آن و بازار کار فوق العاده این کتابخانه محبوب در میان سایر رقیب هایش آشنا شدیم. دریافتیم که استفاده از ری اکت چقدر بر روی عملکرد و سرعت پروژه‌ها اثر دارد و چه کمپانی هایی از ری اکت در توسعه اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌هایشان استفاده کرده‌اند.

اما به یاد داشته باشید که هیچ فریمورک یا کتابخانه‌ای بهتر از دیگری نیست و شما می‌توانید بر اساس محبوبیت، عملکرد و از همه مهم‌تر نیاز‌‌های پروژه‌تان تصمیم بگیرید که از چه چیزی استفاده کنید و چه چیزی را یاد بگیرید.

اکنون شما به ما بگویید که بهترین فریم ورک و کتابخانه‌ای که شما برای توسعه پروژه‌تان استفاده کرده‌اید، چه بوده و کدام ویژگی آن، دلیل انتخابتان بوده است؟

 

درباره نویسنده

تیم تحریریه ویتکس

این محتوا توسط سعید علی وردی خانی، زهرا عباس زاده و محمدحسین گودرزی تولید و آماده شده است. تیم تحریریه ویتکس همواره در حال تلاش است تا در راستای رفع نیازها و دغدغه‌های ذهنی شما عزیزان گام بزرگی بردارد و همچنین در زمنیه بهبود وب فارسی نیز تاثیرگذار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا