برنامه نویسی

گیت هاب (GitHub) چیست و چه کاربردهایی دارد؟ | آموزش ساخت اکانت گیت هاب

گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد؟
گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد؟

گیت هاب یک ابزار بسیار قدرتمند و مناسب میزبانی وب برای برنامه نویسان می باشد. گسترش کارهای تیمی در برنامه نویسی باعث نیاز به وجود سرویس هایی است که امکان ذخیره کردن یا تغییرات در کد ها را گسترش دهد.

تقریبا تمام برنامه نویسان و توسعه دهندگان برای انتشار منابع پروژه‌های خود از این سرویس استفاده می‌کنند. در حال حاضر پلتفرم های مختلفی جهت کنترل پروژه‌های نرم‌افزاری در سراسر دنیا وجود دارد که یکی از شاخص ترین ها، گیت هاب می باشد. در این مقاله می خواهیم با مفاهیم گیت و گیت هاب، کاربرد این ابزار، نحوه ی راه اندازی و برخی دستورات مهم گیت هاب آشنا شویم.

گیت git چیست؟

گیت یک ابزار کنترل نسخه یا فایل اپن سورس می باشد که توسط لینوس تروالدز ساخته شده است. از گیت هاب برای نگه داری و حفظ سورس کد ها و تغییراتی که در آن ها انجام می شود استفاده می کنیم. برای درک بهتر کاربرد گیت هاب، به مثال زیر توجه کنید.

گیت چیست؟
گیت چیست؟

 

هنگامی که شروع به کار تحقیقاتی می کنیم، با هر بار تغییراتی که در فایل doc ایجاد می شود یک نام جدید برای آن در نظر می گیریم تا تمامی نسخه ها را داشته باشیم. در نهایت این کار باعث به وجود آمدن فایل های بسیار زیادی می شود. حال اگر بخواهیم به صورت شریکی روی آن فایل کاری انجام دهیم، مدیریت فایل دشوار می شود. همچنین هر فرد نسخه های متعددی از این فایل ها در دست خواهد داشت.

اینجاست که گیت به کمک برنامه نویسان آمده است. به کمک این محیط می توانید پروژه های گروهی را انجام داده و به راحتی هر تغییری را در آن ایجاد کنید. همچنین تمامی نسخه های تغییرات شما در یک محل بدون نیاز به تغییر نام های متوالی در دسترس می باشند.

گیت هاب
گیت هاب

 

با استفاده از این سرویس هر فرد می تواند اصلاحات خود را در صفحه آپلود کند، گیت به راحتی برای هر تغییر یک نسخه جدید ذخیره می کند. حتی امکان ترکیب تغییرات بدون از دست رفتن اطلاعات نیز موجود است. همچنین می توانید اطلاعات پروژه خود را هر لحظه تغییر دهید و آن را با سایر برنامه نویسان به اشتراک بگذارید.

 

هاب چیست؟

به طور کلی، هاب به یک دستگاه سخت افزاری گفته می شود که چندین دستگاه را به رایانه متصل می کند و یک شبکه ایجاد می کند. به عنوان مثال: یک هاب USB، به عنوان مرکزی برای اتصال چندین دستگاه USB به یک رایانه است. در یک عبارت کوتاه می توان گفت هاب به معنی مرکز یک فعالیت یا شبکه می باشد. در گیت هاب، هاب مرکز فعالیت گیت بوده و تمامی فعالیت ها حول محور آن انجام می شود.

 

گیت هاب GitHub چیست؟

گیت هاب یک سرویس میزبانی ابری وب بوده و علاوه بر آن یک شبکه اجتماعی هم محسوب می شود. این سرویس با استفاده از گیت کار کرده و در آن برنامه نویسان می توانند پروژه هایشان را ذخیره کنند. همچنین امکان دیدن پروژه ی سایر کاربران و حتی تغییر آن ها برای یادگیری بیشتر فراهم شده است. کاربران نیز قادر به دیدن پروژه های عمومی شما بوده و می توانند برای خطا های پروژه تان راه حلی ارائه دهند.

در گیت هاب می توانید پروژه ای را در مخزن خود کپی کرده و تغییرات دلخواه تان را در آن اعمال کنید. سپس درخواست اعمال تغییراتتان را به صاحب پروژه فرستاده تا آن را در پروژه ی اصلی اعمال کند. در صورتی که موافقت شود, تغییرات در پروژه اصلی اعمال خواهد شد.

گیت هاب چیست؟
گیت هاب چیست؟

 

مهم ترین نکته در رابطه با گیت هاب آن است که به دو صورت عمومی و خصوصی در دسترس است. در بخش های عمومی این سرویس به صورت رایگان قابل استفاده می باشد. در بخش های خصوصی که برای پروژه های تجاری ایجاد شده است، مجبور به پرداخت هزینه می باشیم.

پیشنهاد ویژه ویتکس: حتما مقاله برنامه نویسی چیست؟ را مطالعه کنید تا با مفهوم و انواع زبان‌های برنامه نویسی آشنا شوید.

 

کنترل نسخه یا Version Control چیست؟

در بخش های پیش از واژه ی کنترل نسخه استفاده کردیم. شاید برایتان سوال پیش بیاید که کنترل نسخه یعنی چه؟ کنترل نسخه به توسعه دهندگان کمک می کند تا تغییرات کد یک پروژه را ردیابی و مدیریت کنند. برای فهم بهتر این موضوع تصور کنید که مشغول انجام یک پروژه بزرگ برنامه نویسی هستید. اگر بخواهید به صورت مستقیم روی کد اصلی کار کنید کار عاقلانه و امنی نخواهد بود.

کنترل نسخه چیست؟
کنترل نسخه چیست؟

 

کنترل نسخه به راحتی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در کد ها تغییرات و اصلاح انجام دهید. کنترل ورژن با استفاده از شاخه بندی (branch) و ادغام (merging) این کار را انجام می دهد. هر توسعه دهنده توانایی کار بر روی کد مورد نظر خود و ادغام آن با کد اصلی را دارد. از همه مهم تر تمامی تغییرات قابل ردیابی بوده و امکان بازگشت تغییرات وجود دارد.

 

هدف گیت هاب

هدف اصلی GitHub ایجاد محیطی برای کنترل ورژن و همکاری تیمی روی پرو‌ژه ها می باشد و تمام چیزی که برای مدیریت یک پروژه توسعه نرم افزار نیاز دارید را فراهم آورد. همچنین برچسب ها، موتور های جستجو و… برای پیگیری مسائل و مشکلات نیز در دسترس می باشند.

 

ویژگی های GitHub  

 • مستندات مفید: GitHub میزبان ویکی پروژه های شما بوده و برای دستیابی به اسناد مفید می باشد.
 • مدیریت مسائل و مشکلات کاربران( ردیابی موضوعات، درخواست ها، برچسب ها و…): این کار باعث می شود تا مردم بتوانند در مورد نیازهایشان بحث کنند، مسائل را مدیریت کنند، آن ها را به شعب پیوند داده و درخواست ها را pull کنند.
 • میزبانی کد و بررسی کد: گیت هاب مخازن Git را میزبانی می کند و آن ها را در دسترس عموم قرار می دهد( باتوجه به پیکربندی شما). همچنین درخواست Pull را نیز فراهم می کند. این همان کاریست که سرور Stash و BitBucket انجام می دهد.
 • آزمایش و استقرار خودکار: گیت هاب را می توان پیکربندی کرد تا بتوانیم تغییرات را ادغام کرده و در فایل اصلی آن ها را ذخیره و آزمایش کنیم.
 • بررسی تغییرات نسخه ها: وقتی چند نفر روی یک پروژه کار می کنند، مدیریت آن دشوار شده و پیگیری این که چه کسی چه تغییری را انجام داده سخت می شود. همان طور که در بخش های پیش گفته شد، گیت هاب به این مشکل کمک کرده و آن را برطرف کرده است.
 • نمایش پروژه های خود: بیشتر شرکت ها هنگام جذب نیرو برای پروژه های خود به پروفایل های گیت هاب نگاه می کنند. اگر پروفایل شما به صورت عمومی و در دسترس باشد موقعیت های شغلی بیشتری خواهید داشت.

 

معایب گیت هاب

برخی از کارهایی که نمی توانیم در GitHub انجام دهیم اما برای مدیریت یک پروژه نرم افزاری ضروری می باشند عبارتند از:

 • ابزارهای ارتباطی مانند پیام رسانی، تماس صوتی یا تصویری: البته برای برخی از این موارد می توانید از یک جلسه رو در رو، شلی، اسکایپ، Google Hangouts، تلفن و خدمات سیسکو استفاده کنید.
 • میزبانی پروژه در حال اجرا: به عنوان مثال، اگر در حال ساختن وب سایت بودید، باید میزبان برنامه وب را از ارائه دهنده دیگری مانند GoDaddy ، AWS ، Azure دریافت کنید. (میزبانی کد و تاریخچه نسخه آن با اجرای کد مشابه نیستند)

 

رقبای گیت هاب

گیت هاب سرویس بسیار محبوبی می باشد و سایر رقبای آن، طی سال های اخیر تلاش کرده تا با بهبود برخی ویژگی هایشان، خود را به جایگاه GitHub نزدیک کنند. در ادامه با نام چند رقیب برتر گیت هاب آشنا خواهیم شد:

 • GitLab: یک رابط وب منبع باز و پلت فرم کنترل منبع مبتنی بر گیت
 • Microsoft Team Foundation Server: یک سرور مناسب برای کارهای تیمی جهت به اشتراک گذاشتن کد، پیگیری کار و حمل و نقل نرم افزار که مناسب برای هر زبانی می باشد.
 • BitBucket: می توانید تمام منابع کد Git و Mercurial خود را در یک مکان با مخازن خصوصی نامحدود ذخیره نمایید. این سرویس شامل درخواست های پیگیری مسئله، ویکی و Pull می باشد.
 • Phabricator: مجموعه کاملی از ابزارها برای توسعه نرم افزار است. امکان مدیریت وظایف و اسپرینت ها، مرور کد ها، میزبانی مخازن گیت، SVN یاMercurial ، ساخت با یکپارچه سازی مداوم و…
 • Assembla: برای مخازن کد منبع Git ، SVN و Perforce گزینه بسیار مناسبی می باشد. بیش از ۱۰ سال است که سازمان های سراسر جهان با استفاده از آن کنترل نسخه با عملکرد بسیار بالا را در فضای ابری یا زیرساخت خود انجام می دهند.
 • CircleCI: سرویس بسیار مناسبی برای یکپارچه سازی مداوم و حفظ و ذخیره آن ها می باشد.
 • Bitrise: سرویس ابری ای که می تواند با هر سرویس گیت عمومی و یا خصوصی و موقت کار کند مثلا سرویس هایی همچون: گیت هاب، گیتلب و…
 • Gerrit: سرویس ابری ای که خدماتی همچون عیب یابی مشکلات زمان اجرا، راهنمایی و پیشنهاداتی در مورد استفاده بهتر از سرور های گریت و… ارائه می دهد.
 • Helix Core: یک پلتفرم بسیار انعطاف پذیر می باشد که پیچیدگی توسعه محصولات را کاهش می دهد.
 • TeamCity: به عنوان یک سرور هوشمند شناخته شده که خدماتی مانند: پشتیبانی از پروژه های ویژوال استودیو و امکان شناسایی خودکار نسخه های ابزار، پوشش کد، تجزیه و تحلیل کد های استاتیک و موارد دیگر را ارائه می دهد.
چه سرویس هایی رقبای گیت هاب هستند؟
چه سرویس هایی رقبای گیت هاب هستند؟

 

مفاهیم کلیدی مورد استفاده در گیت هاب

در این بخش کلمات کلیدی و مهمی که در گیت هاب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی خواهیم کرد. یادگیری و فهم این کلمات به شما برای آموزش گیت هاب در بخش های بعد کمک شایانی خواهد کرد.

 • خط فرمان (Command Line)
 • مخزن (Repository)
 • کنترل نسخه (Version Control)
 • سپردن (Commit)
 • شاخه‌ (Branch)
 • درخواست ادغام یا یکپارچگی(Pull Request)

 

خط فرمان (Command Line)

برای وارد کردن دستورات گیت از برنامه ای کامپیوتری استفاده می کنیم. این برنامه در مک و سیستم های لینوکسی به نام Terminal می باشد. در Pc نیز همان برنامه ای بوده که برای استفاده از گیت برای اولین بار دانلود کرده اید. خط فرمان نیز همان نوشته های متنی ما هستند که به جای استفاده از موس به کار می روند.

 

مخزن (Repository)

محیط یا پوشه ای در گیت هاب بوده که برای ذخیره سازی پروژه ها به کار می رود. به اختصار از مخزن با نام Repo نیز یاد می شود. در این پوشه می توانید پروژه های خود را با هر فرمتی ذخیره کنید از جمله: فایل های برنامه نویسی، عکس، متن و…. مخزن GitHub باید شامل یک پرونده مجوز و یک فایل README در مورد پروژه باشد. همچنین هر پروژه یک URL خاص خود را داشته که با آن قابل دسترسی خواهد بود.

 

کنترل نسخه (Version Control)

در بخش های پیشین به طور کامل این مبحث مورد بررسی قرار گرفت. به اختصار می توان گفت کنترل نسخه از ذخیره سازی های مکرر جلوگیری کرده و تاریخچه ای از تغییرات را ذخیره کرده تا کاربر به راحتی آن را در اختیار داشته باشد.

 

سپردن (Commit)

به هر تغییری که در گیت هاب انجام می شود یک Commit می گویند. می توان برای هر تغییر یک توضیح نوشت که بعد ها برای بررسی سابقه ی تغییر ها مفید خواهد بود.

 

شاخه‌ (Branch)

Branch  که با نام Fork هم شناخته می شود به معنای شاخه یا انشعاب می باشد. شاخه یک کپی از نسخه ی  اصلی پروژه است. اگر قرار باشد به صورت تیمی روی یک پروژه کار کنید هر کس تغییرات خود را روی یک شاخه انجام می دهد. در نهایت این تغییرات با نسخه ی اصلی یا همان Master ادغام خواهند شد.

شاخه یا branch در گیت هاب چیست؟
شاخه یا branch در گیت هاب چیست؟

 

درخواست ادغام یا یکپارچگی (Pull Request)

زمانی که تغییراتی در پروژه انجام دادید و خواستار اعمال این تغییرات به فایل اصلی پروژه شدید با Pull Request می توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که این درخواست قبول شود تغییرات به پروژه اصلی اعمال خواهد شد.

 

نحوه ی ثبت نام در GitHub

 • ابتدا وارد سایت گیت هاب شده و از نوار ابزار بالای صفحه سمت راست گزینه Sign Up را انتخاب کنید.
سایت گیت هاب
سایت گیت هاب
 • در مرحله ی بعدی فیلد های نام کاربری و ایمیل و پسورد را پر کرده و بر روی Create account کلیک کنید.
ساخت اکانت گیت هاب
ساخت اکانت گیت هاب
 • پس از ساخته شدن ایمیل، به آدرس ایمیلی که در فیلد پر کرده بودید، لینک تایید ایمیل فرستاده می شود.
تایید ایمیل گیت هاب
تایید ایمیل گیت هاب
 • در مرحله ی بعدی باید انتخاب کنید که اکانت شما رایگان بوده یا دارای هزینه باشد. پس از ثبت اطلاعات وارد گام بعدی می شوید.
اکانت رایگان گیت هاب
اکانت رایگان گیت هاب
 • در این مرحله اطلاعاتی در رابطه با سطح برنامه نویسی، دلیل استفاده تان از گیت هاب و شرح شما در مورد سطح برنامه نویسی خود پرسیده می شود. می توانید گزینه ی Skip را زده و از این بخش رد شوید.
سوالات گیت هاب
سوالات گیت هاب
 • پس از طی کردن مراحل گفته شده، اکانت شما قابل استفاده می باشد و به صفحه ای هدایت می شوید که می توانید یا پروژه تان را اغاز کنید یا از برخی راهنمایی ها بهره ببرید.
شروع یک پروژه در گیت هاب
شروع یک پروژه در گیت هاب

 

آموزش ویدیویی ثبت نام و ساخت اکانت در گیت هاب

آموزش مقدماتی کار با گیت هاب

پس از ثبت نام در سایت گیت هاب نوبت به نصب گیت می رسد. در این مرحله باید ابزار های مختلف گیت را در سیستم خود نصب کنیم.

 

آموزش کار با گیت هاب
آموزش کار با گیت هاب

مرحله یک: نصب گیت

در این قسمت برای سیستم های مختلف با راه های گوناگون گیت را نصب می کنیم. پس از آن که از صحت و درستی نصب اطمینان حاصل کردیم، سراغ مراحل بعد می رویم.

سیستم های لینوکسی

 • ابتدا پکیج های خود را آپدیت نمایید.
 • سپس دستور apt-git را برای نصب گیت استفاده کنید.
 • در آخر با دستور زیر بررسی کنید که برنامه به درستی نصب شده یا خیر.

sudo apt update

sudo apt-get install git

git –version

سیستم های مک

نسخه ی اخر گیت را از سایت sourceforge برای سیستم خود دانلود کنید. سپس طبق دستور العمل های نمایش داده شده آن را نصب کنید. در نهایت یک ترمینال باز کرده و با دستور زیر، صحت و درستی نصب آن را بررسی کنید.

git –version

ویندوز

از سایت git-scm اقدام به نصب آخرین نسخه گیت نمایید. پس از نصب گیت، دستورات نمایش داده شده جهت نصب را دنبال کرده در نهایت درستی نصب را بررسی کنید.

git –version

مرحله نهایی برای تمامی کاربران

اخرین گام برای نصب صحیح گیت، وارد کردن اطلاعاتی از قبیل نام کاربری و یک ایمیل برای ذخیره پروژه هایتان می باشد. بدین منظور از دستور زیر استفاده خواهیم کرد:

git config –global user.name “Zahra abbasy

git config –global user.email example@mail.com

 

مرحله دو: ساخت اولین مخزن Repositoty

پس از انجام مراحل بالا به صفحه ی اصلی گیت هاب رفته و روی علامت + کنار نام کاربری خود کلیک کنید. پس از کلیک کردن، منویی مانند شکل زیر برای شما نمایش داده می شود. روی عبارت New Repository کلیک کنید.

ساخت مخزن در GitHub
ساخت مخزن در گیت هاب

صفحه ایجاد مخزن برای شما به نمایش در آمده و باید در آن، نام اولین مخزن خود را وارد کنید. در قسمت Description توضیح کوتاهی را وارد کنید. نیازی به نگرانی در مورد گزینه ReadMe وجود ندارد و می توانید آن را انتخاب نشده باقی بگذارید. سپس روی دکمه Create Repository کلیک کرده تا مخزن ایجاد شود.

 

ایجاد نسخه محلی

در این مرحله می خواهیم یک کپی از مخزن ایجاد کنیم. بدین منظور باید یک کلون از ریپازیتوری ایجاد کنیم. برای این کار از صفحه مخزن، آدرس HTTPS را کپی می کنیم. سپس در ترمینال، دستور زیر را نوشته و آدرس را در آن وارد می کنیم. این کار باعث به وجود آمدن یک نسخه محلی از مخزن موجود در آدرستان خواهد شد.

git clone HTTPS ADDRESS

هم اکنون یک کپی از مخزنتان در سیستم خود دارید که باید با دستور زیر به آن مکان جا به جا شوید. در صورت کلون کردن می توانید با رابط رایانه نیز به پروژه ی خود دسترسی داشته باشید.

cd “NAME OF REPOSITORY

 

ایجاد یک شاخه

برای این که این کار را انجام دهید به صفحه ی Source Code رفته و در آن جا نام فایل خود را نوشته و ثبت کنید. سپس روی Branch یا Fork کلیک کنید. اکنون یک نسخه اصلی و یک کپی از کد ها در اختیار خواهید داشت. حالا بدون هیچ گونه ترس از خراب شدن کد اصلی، می توانید تغییرات خود را در شاخه اعمال کنید.

ایجاد شاخه در گیت هاب
ایجاد شاخه در github

در پایین صفحه دو گزینه وجود دارد که در صورت انتخاب گزینه ی اول، تغییرات در شاخه فعلی ذخیره می شود. گزینه ی دوم، باعث قرار گرفتن تغییرات در یک شاخه جدید می شود. درخواست Pull نیز به صاحب کد اصلی ارسال می شود.در نهایت گزینه ی Commit Changes وجود دارد که با انتخاب آن، تغییرات در صفحه اعمال خواهد شد.

 

در خواست Pull

برنامه نویسان می توانند پس از بهبود یک کد، درخواست Pull را برای صاحب کد بفرستند. در صورت موافقت آن شخص، تغییرات به کد اصلی اضافه شده و این مشارکت به عنوان رزومه ای در صفحه برنامه نویس ثبت می شود. بهترین ویژگی گیت هاب را می توان از بین بردن مرز ها برای تبادل اطلاعات و همکاری برنامه نویسان دانست.

 

برخی دستورات گیت هاب

در این بخش با برخی از دستورات پر کاربرد گیت هاب که به صورت مقدماتی و ابتدایی می باشند آشنا می شویم. تمامی دستورات در GitHub با “.git” شروع می شوند برای مثال:

 • git init

git init

پس از اجرای این دستور یک مخزن جدید برای شما ساخته می شود و دیگر پوشه شما یک پوشه ی ساده نیست.

 • git branch

git branch veetechs

در صورتی که بخواهید در یک پروژه به صورت گروهی کار کرده و هر کس تغییرات خود را اعمال کند، با استفاده از این دستور می توانید این کار را انجام دهید. یک شاخه با نام دلخواه مثلا veetechs در نظر گرفته و روی نسخه ی خود شروع به کار می کنید.

 • git checkout

git chechout veetechs

در صورتی که قصد بررسی محتوای یک شاخه ای که در آن نیستید را داشتید، می توانید از این دستور استفاده کنید. در این دستور ما قصد بررسی شاخه ویتکس را داشتیم. شما می توانید نام شاخه مورد نظرتان را وارد نمایید.

 • git status

git status

از این دستور هنگامی استفاده می شود که بخواهیم تغییراتی که در فایل ها ایجاد کرده ایم را بررسی کنیم.

 • git commit

git commit- m “Added README.md with appropriate description in it

زمانی که یک تغییراتی در فایل پروژه انجام دادید، باید یک توضیح برای این تغییرات اضافه کنید. این توضیحات اضافی بعدا برای بررسی تاریخچه تغییرات مفید خواهد بود. -m مشخص می کند که قسمت بعدی مربوط به پیام شما می باشد.

 • git merge

git merge veetechs

زمانی که تغییراتتان به پایان رسید و آماده ی ادغام تغییراتتان با شاخه اصلی بودید، از این دستور استفاده می کنید. در این مثال خواستار ادغام شاخه ی ویتکس با شاخه ی اصلی یا همان Master هستیم.

 • git help

git help

این دستور برای راهنمایی و کمک گرفتن در مورد نحوه ی استفاده و تنظیم دستورات مختلف در گیت می باشد.

 • git diff

git diff veetechs

به عنوان مثال از این دستور برای نمایش آخرین تغییرات از زمان آخرین Commit در فایل ویتکس استفاده می شود.

 

نکات جالب در مورد گیت هاب

 • گیت هاب فقط برای برنامه نویسان نبوده و سایر کاربران نیز می توانند از این سرویس استفاده کنند. اگر روی پروژه ی ترجمه کتاب به صورت گروهی کار می کنید و هر لحظه نیاز به تغییرات و به روز رسانی دارد و می خواهید بدانید چه کسی چه تغییراتی انجام داده GitHub گزینه ای مناسب می باشد.
 • GitHub به عنوان یک شبکه ی اجتماعی نیز به کار می رود و قابلیت های مختلفی از جمله لایک کردن و Follow کردن و… دارد.
 • در گیت هاب کاراکتر های نمایشی متعددی با نام های MegaCat ،LabtoCat و… وجود دارد که کاربران می توانند از آن ها به عنوان آواتار شخصی استفاده کنند.
 • گیت هاب قابلیت پشتیبانی از فرمت CSV را دارد. با استفاده از این قابلیت فایل ها طوری رندر می شوند که به صورت داده های جدولی در می آیند. همچنین قابلیت جست و جو در این جداول نیز موجود است.

آواتار

 

سخن پایانی

همان طور که گفته شد گیت هاب و سایر سرویس های نام برده شده، سرویس های خاصی هستند که  تمامی امکانات برای کارها و پروژه های اشتراکی و انتقال تجربیات را در اختیار کاربران قرار می دهند. در پاسخ به این سوال که کدام سرویس مناسب تر است؟ می توان گفت هر کدام امکانات خوب و خاص خود را داشته و نمی توان یکی را برتر از دیگری دانست و با توجه به شرایط پروژه تان می توانید سرویس مناسبی را انتخاب کنید.

 

درباره نویسنده

تیم تحریریه ویتکس

این محتوا توسط سعید علی وردی خانی، زهرا عباس زاده و محمدحسین گودرزی تولید و آماده شده است. تیم تحریریه ویتکس همواره در حال تلاش است تا در راستای رفع نیازها و دغدغه‌های ذهنی شما عزیزان گام بزرگی بردارد و همچنین در زمنیه بهبود وب فارسی نیز تاثیرگذار باشد.

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

 1. سلام میتونم از مطالب وعکس های این پروژه ای که نوشتید برای ارائه دانشگاهم استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا