بررسی تخصصیمقالات

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ | پیدایش و تاریخچه بیت کوین

"<yoastmark

احتمالا تا به حال نکاتی راجع به بیت کوین شنیده‌اید و یا حداقل چندباری این کلمه را شنیدید! اما سوال این است که بیت کوین چیست؟! و به چه دردی میخوره؟ اصلا از کجا می‌تونیم تهیه کنیم؟ با این مقاله تخصصی تهیه شده در ویتکس همراه باشید تا به شما بگوییم که اصل داستان پشت بیت کوین چیه و اصلا از کجا سر و کله اش پیدا شد.

در این مقاله سعی شده تا به زبانی ساده پول الکترونیکی و بیت کوین به صورت کامل توضیح داده شود.

 

بیت کوین چیست؟

bitcoin یک واحد ارز دیجیتال است که در ژانویه ۲۰۰۹ پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. ساخت آن توسط فردی ناشناس و عجیب به نام ساتوشی ناکاموتو انجام شده است. ساتوشی ناکاموتو، نامی است که توسط سازنده پروتکل مورد استفاده در ارز دیجیتالی رمزنگاری شده بیت کوین گذاشته شده است.

هویت فرد یا افرادی که این تکنولوژی را ایجاد کرده‌اند هنوز یک راز است. Bitcoin نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی قول می‌دهد که حق‌الزحمه‌های تراکنش های کمتری نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی داشته باشد و توسط یک مرجع غیر متمرکز، برخلاف ارز های صادر شده توسط دولت، اداره می‌شود.

در واقع، بیت کوین هیچ وجود فیزیکی‌ای ندارد و تنها یک موجودی و یا به اصطلاح balance موجود است که توسط دفتر کل و مرکزی بیت کوین نگه داری می‌شود. علاوه بر آن، تمام تراکنشات با جزئیات کامل در آن ذخیره می‌شود و تمامی این اطلاعات، قابل دسترس برای همه می‌باشد. بیت کوین توسط هیچ بانک و دولتی حمایت نمی‌شود. و به عنوان یک کالای ارزشمند مانند طلا یا جواهر نیز شناخته نمی‌شود.

به وجود آمدن بیت کوین به عنوان نخستین واحد ارزی الکترونیکی، پیش زمینه به وجود آمدن ارزهای دیگر را فراهم ساخت که پس از آن، دیگر پروژه‌ها نیز نتایج خوبی را گرفتند و با استقبال خوبی مواجه شدند. یکی دیگر از این پروژه های موفق اتریم | (ethereum) نام دارد.

تا اینجا با نکات زیر آشنا شدیم:

 • بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ ساخته شد و بزرگترین ارز رمز گذاری شده می‌باشد.
 • برخلاف پول فیات، بیت کوین با استفاده از سیستم رهبری غیر متمرکز که به عنوان Block-Chain معروف است، ایجاد، توزیع، معامله می‌شود و ذخیره می‌شود.
 • بیت کوین به عنوان اولین فرصت برای رسیدن به محبوبیت گسترده و موفقیت، میزبان پروژه‌های دیگری در فضای Block-Chain بوده ‌است.

 

درک مفهوم BitCoin

بیت کوین مجموعه‌ای از رایانه‌ها، یا گره‌ها هستند، که همگی کد بیتکوین را اجرا می‌کنند و Block-Chain را ذخیره می‌کنند!!! یعنی چی؟ در ادامه توضیح میدهیم. یک بلاک چین می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از بلوک‌ها مد نظر قرار گیرد. در هر بلوک مجموعه‌ای از تراکنش ها وجود دارداز آنجا که تمام این رایانه ها که Block-Chain را اجرا می‌کنند، لیست یکسانی از بلاک‌ها و تراکنش‌ها را دارند و به طور شفافی تمام تراکنش‌های جدید، در تمام این زنجیره قابل نمایش است، کسی نمی‌تواند در آن تقلب کند و یا هیچ گاه امکان بروز کلاهبرداری وجود ندارد.

همه افراد، چه کسانی که به عنوان یک گره کار می‌کنند چه دیگران، می‌توانند تمام این تراکنش های صورت گرفته را مشاهده کنند. برای اینکه یک شخص که درbitcoin مشغول است، که اصطلاحا به آن بازیگر گفته می‌شود، بتواند به یک تخریب دست بزند و یا بتواند عمل معکوس قوانین bitcoin انجام دهد، باید بتواند ۵۱ درصد از محاسبات آن بلاک چین را به درستی انجام دهد. حتی در این صورت، گره‌های bitcoin، یا افرادی که در شبکه بیت کوین با کامپیوتر خود شرکت می‌کنند، احتمالا منجر به انشعاب جدیدی می‌شوند که تلاش بازیگر بد برای رسیدن به این حمله را به هدر می‌دهد.

بیت کوین | bitCoin
بیت کوین | bitcoin

 

بیت کوین چه هدفی دارد؟

به طور کلی می توان گفت هدف اصلی بیت کوین انتقال یا ذخیره‌ی پول به صورت امن می‌باشد. در بیت کوین کنترل پول به خود افراد سپرده می‌شود و با استفاده از کلید خصوصی‌ای که در اختیار مالکین است، فقط مالکان می‌توانند بیت کوین‌ها را خرج کنند یا انتقال دهند. یکی از مشکلات اساسی پول های دیجیتال دوبار خرج کردن می‌باشد. برای مثال اگر پول های دیجیتالی را مانند یک فایل در نظر بگیرید، همزمان قادر به خرج کردن این فایل در دو مکان مختلف خواهید بود و فروشندگان تا به این موضوع پی ببرند شما خریدتان تمام شده است.

تا قبل از پیدایش ارزهای دیجیتالی یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی اشخاص برای جلوگیری از این مشکل وجود داشت. پس از به وجود آمدن ارزهای دیجیتالی این سازمان از میان رفت و بررسی تراکنش ها به افراد داخل شبکه واگذار شد و مشکل دوبار خرج کردن بدون اعتماد به دیگران از میان رفت.

 

کلید های بیت کوین

بیت کوین نوعی از رمزنگاری است. مانده توازن بیت کوین با استفاده از “کلیدهای” عمومی و خصوصی حفظ می شود. که رشته های طولانی اعداد و حروف مرتبط با الگوریتم رمزگذاری ریاضی هستند که برای ایجاد آنها استفاده شده است. کلید عمومی (در واقع مثل همان شماره حساب در بانک) به عنوان آدرسی است که به جهانیان منتشر می شود. این امر را ممکن می سازد که دیگران bitcoin به حساب شما ارسال کنند.

کلید خصوصی (در واقع همان رمز حساب) به معنای یک راز محافظت شده است و فقط برای مجوز انتقال bitcoin استفاده می شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت. کیف پول بیت کوین، یک وسیله فیزیکی یا دیجیتالی است و تجارت بیت کوین را آسان می کند و به کاربران این امکان را می دهد که مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. اصطلاح کیف پول کمی گمراه کننده است. زیرا ماهیت غیرمتمرکز bitcoin بدان معنی است که هرگز آن را در “یک کیف پول” ذخیره نمی کند ، بلکه بطور غیرمستقیم روی یک blockchain قرار می گیرد.

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

bitcoin یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری جفت به جفت (peer to peer) برای تسهیل پرداختهای فوری استفاده می‌کند. افراد و شرکتهای مستقل که قدرت محاسبات حاکم را دارند و در شبکه بیت کوین شرکت می‌کنند، از گره ها یا معدنچی‌ها (miners) تشکیل شده اند. انگیزه معدنچیان یا افرادی که در بلاک چین معاملات انجام می‌دهند، جایزه و پاداش و هزینه های پرداخت شده برای معاملات است. این معدنچیان را می‌توان به عنوان مرجع غیرمتمرکز و اعتبار شبکه بیت کوین اعمال کرد.

استخراج بیت کوین روندی است که به وسیله آن بیت کوین در گردش است. به طور کلی، استخراج معادن برای کشف یک بلوک جدید، که به بلاک چین اضافه می‌شود، نیاز به حل معماهای محاسباتی دشوار دارد. در زمینه مشارکت در بلاک چین، استخراج معادن سوابق معامله در سراسر شبکه را اضافه و تأیید می کند. یک bitcoin در هشت ممیز قبل از صفر تقسیم می شود (۱۰۰ میلیونم از یک bitcoin)، و این کوچکترین واحد به عنوان ساتوشی شناخته می‌شود.

 

بیت کوین از کجا آغاز شد؟

دامنه bitcoin.org در ۱۸ اگوست سال ۲۰۰۸ ثبت شد و اطلاعات ثبت کننده این دامنه توسط who is guard محافظت شده است. یعنی کسی نمی‌داند که این دامنه توسط چه کسی ثبت شده است. در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ ، فرد یا گروهی با نام ساتوشی ناکاموتو، در یک سرویس ایمیل گذاری برای محتوای رمزگذاری شده به نام metzdowd اعلام کرد : “من در حال کار روی یک سیستم جدید الکترونیکی پول نقد کاملاً همسایه و بدون شخص ثالث بوده ام. این سیستم اکنون در bitcoin.org ثبت شده است.”

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، اولین بلوک بیت کوین استخراج شده است. بلوک ۰ که همچنین به بلوک پیدایش نیز معروف است و شامل متن زیر است:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

در ۸ ژانویه ۲۰۰۹، اولین نرم افزار بیت کوین معرفی شد. و در ۹ ژانویه، بلوک ۱ استخراج شد و استخراج bitcoin با جدیت شروع شد.

 bitcoin
bitcoin

 

مزایای بیت کوین

Bitcoin ویژگی های منحصری به فردی دارد که باعث برتری آن نسبت به پول های واقعی می‌شود، که در ادامه با برخی از این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد:

 • آزادی پرداخت وجه: هر جای دنیا که باشید در هر ساعت از شبانه روز قادر به انتقال یا دریافت هر مبلغی از بیت کوین خواهید بود. این ویژگی باعث می‌شود کاربران بر روی پول های خود کنترل کامل داشته باشند.
 • غیرمتمرکز بودن: همان طور که در بخش های پیش اشاره شد بیت کوین غیر متمرکز بوده و هیچ کس در راس قدرت قرار نگرفته است. به بیان دیگر، در راس آن هیچ سازمان، فرد حقیقی یا بانکی نیست و قدرت بین افراد شبکه توزیع می‌شود.
 • امنیت بسیار بالا: بیت کوین از رمزهای دیجیتالی ساخته شده و افراد با ارائه ی این رمز ها می توانند فعالیت های خود را انجام دهند. از طرفی استخراج رمز های دیجیتالی بسیار سخت و دشوار بوده و دسترسی به کد ها تقریبا غیر ممکن است پس می‌توان گفت امکان تقلب یا معاملات تکراری وجود ندارد.
 • عدم دریافت مالیات: می توان گفت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در حال حاضر در بیشتر کشورها به رسمیت شناخته نشده و دولت‌ها برنامه‌ای برای برخورد با این نوع ارزها ندارند؛ در نتیجه مالیاتی مشمول این فعالیت ها نشده و برای معاملات بزرگ بسیار مناسب می‌باشند.

 

معایب BitCoin

 • می توان گفت که افراد کمی از بیت کوین آگاهی دارند و با مزایای آن اشنا نیستند. به همین جهت کمتر در کسب و کارها از بیت کوین استفاده می‌کنند.
 • نرم افزار های بیت کوین در حال توسعه بوده و جریان بلوغ خود را سپری می‌کنند به همین دلیل کسب و کارهای کمتری از این ارزها استفاده می کنند.
 • در صورتی که به اشتباه تراکنشی را برای شخصی ثبت کنید، امکان بازگشت تراکنش وجود نخواهد داشت.

 

برخی سوالات رایج در رابطه با بیت کوین

 

چگونه می توانیم بیت کوین بدست آوریم؟

 • پرداخت وجه برای یک کالا یا خدمات
 • خرید بیت کوین‌ها از صرافی
 • مبادله بیت کوین‌ها
 • استخراج‌های رقابتی

 

آیا بیت‌کوین قانونی است؟

بسیاری از دولت ها همچون ایران، تاکنون موضع مشخصی درباره‌ی بیت کوین اتخاذ نکرده اند. اما این کار به این معنا نیست که این ارز غیر قانونی بوده و خرید و فروش آن جرم تلقی شود. در کشور هایی مانند کره جنوبی، مالزی، ایالات متحده و… استفاده از بیت کوین قانونی بوده و به رسمیت شناخته می شود؛ همچنین بعضی از کشور ها مانند چین این ارزها را قانونی ندانسته اما از نظر اجرایی، مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند.

 

آیا با بیت کوین می‌توان چیزی خرید؟

استفاده از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات رو به افزایش می‌باشد. یکی از ویژگی های این ارز دیجیتال این است که برای کاربران کشورهایی مانند ایران که تحریم‌ مالی شده اند، امکان خرید را فراهم می‌کند و کاربران با آن می‌توانند بدون نیاز به پی‌پال و کارت‌های اعتباری، سرویس مورد نظرشان را خریداری نمایند. قابلیت خرید با بیت کوین در رستوران‌ها و فروشگاه‌ ها نیز در سطح جهانی در حال گسترش بوده اما هنوز تعداد معدودی از این کسب ‌و کارها در داخل ایران بیت کوین را پذیرفته اند.

 

چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است؟

هیچ کسی به طور دقیق و قطعی نمی‌داند چه کسی bitcoin را اختراع کرده است. ساتوشی ناکاموتو، نام فرد یا افرادی است که در ابتدا ایده bitcoin را در رسانه ها منتشر کردند و همینطور در سال ۲۰۰۹ روی اولین نرم افزار bitcoin کار کردند.

قبل از ساتوشی: داستان ساتوشی و اختراع bitcoin ، گرچه یک داستان آرمانی از ابتکار و نبوغ است و بسیار رویایی به نظر می‌آید که چنین ایده ای توانسته دنیای پرداخت ها را تغییر دهد. اما معمولا چنین ابتکاراتی، نیازمند یک پیشینه و زمینه هایی هستند. همه اکتشافات علمی مهم، هر چقدر هم که ظاهراً اصلی به نظر برسند، بر اساس تحقیقات قبلی موجود ساخته شده است.

hashcash، که توسط adam back در سال ۱۹۹۷ و Wei Dai’s b-money و همچنین bit gold ساخته nick szabo همگی پیشینه های ساخت ایده موفق bitcoin هستند.
 

چرا ساتوشی ناکاموتو ناشناس است؟

دلایلی وجود دارد که سازنده bitcoin خود را مخفی نگه میدارد، اولین آن حریم خصوصی می‌باشد. به طوری که پس از محبوبیت bitcoin و تبدیل شدن آن به یک پدیده جهانی، توجه بسیاری از رسانه ها و دولت ها را به خود جلب می‌کند.

دلیل دوم، امکان ایجاد اختلال در مسائل سیاسی و بانکی را به دنبال دارد. اگر محبوبیت و گستردگی bitcoin افزایش یابد می‌تواند ارزهای دولتی و بانکی را کنار بزند و از آن پیشی بگیرد. این تهدید برای ارزها، ممکن است دولت ها را ترغیب کند که علیه سازنده bitcoin، اقدام قانونی کند. دلیل دیگر، امنیت است.

تنها با نگاه به سال ۲۰۰۹ ، ۳۲۴۸۹ بلوک استخراج شده است. در نرخ پاداش پس از آن ۵۰ BTC در هر بلوک ، کل پرداخت در سال ۲۰۰۹ ، ۱،۶۲۴،۵۰۰ BTC بوده است که از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ به ارزش ۱۳.۹ میلیارد دلار است. ممکن است نتیجه بگیریم که تنها Satoshi و شاید چند نفر دیگر در طول سال ۲۰۰۹ بیت کوین را استخراج کرده اند وبیشتر سهم bitcoin برای آن ها می‌باشد.

شخصی که از آن مقدار زیادی bitcoin برخوردار است می تواند به هدف مجرمان تبدیل شود، به خصوص که bitcoin، بیشتر شبیه پول نقد است، جایی که کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای تأمین هزینه می توانند چاپ شوند و به معنای واقعی کلمه در زیر تشک نگه داشته شوند. اگرچه احتمالاً مخترع بیت کوین برای انجام هرگونه انتقال ناشی از اخاذی، اقدامات احتیاطی را انجام می‌دهد، اما ناشناس ماندن راهی مناسب برای Satoshi برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض است.

 

نکات جالب درباره ی بیت کوین

 • تعداد کل بیت کوین‌ های موجود ۲۱ میلیون می‌باشد.
 • تاکنون بیش تر از ۸۵ درصد بیت کوین استخراج‌ شده و تقریبا ۳ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی‌مانده است.
 • مانند اینترنت، هیچ نهاد یا گروهی مالک بیت کوین نیست.
 • کیف پول بیت کوین یا همان کلید خصوصی همه دارایی یک شخص است. در صورت فراموشی رمز تمامی دارایی او از دست می رود.
 • در صورت داشتن آدرس عمومی بیت کوین یک شخص می‌توانید از دارایی او با خبر شوید.
 • با بیت کوین می‌توانید خرید واقعی انجام دهید؛ برخی از فروشگاه‌ها امکان پرداخت با بیت کوین هم دارند.

 

 

در این مقاله سعی شد تا مطالب گسترده ای در مورد bitcoin ارائه شود. امیدوارم لذت برده باشید.

با بلاگ ویتکس همراه باشید.

درباره نویسنده

امیرمحمد مروی فرد

برنامه نویس ، تحلیلگر سیستم متخصص دات نت و ری اکت و پایتون و پلتفرم جنگوعاشق برنامه نویسی

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا