بیت کوین چیست؟ | پیدایش و تاریخ بیت کوین

 

"<yoastmark

احتمالا تا به حال نکاتی راجع به بیت کوین شنیده اید و یا حداقل چندباری این کلمه را شنیدید! اما سوال این است که بیت کوین چیست ؟! و به چه دردی میخوره؟ اصلا از کجا میتونیم تهیه کنیم؟ با این مقاله تخصصی تهیه شده در ویتکس همراه باشید تا به شما بگوییم که اصل داستان پشت بیت کوین چیه و اصلا از کجا سر و کله اش پیدا شد.

در این مقاله سعی شده تا به زبانی ساده پول الکترونیکی و بیت کوین به صورت کامل توضیح داده شود.

 

 

بیت کوین چیست؟

bitcoin یک واحد پول دیجیتال است که در ژانویه ۲۰۰۹ پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. ساخت آن توسط فردی ناشناس و عجیب به نام ساتوشی ناکاموتو انجام شده است.

ساتوشی ناکاموتو، نامی است که توسط سازنده پروتکل مورد استفاده در ارز دیجیتالی رمزنگاری شده بیت کوین گذاشته شده است.

هویت فرد یا افرادی که این تکنولوژی را ایجاد کرده‌اند هنوز یک راز است. Bitcoin نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی قول می‌دهد که حق‌الزحمه‌های تراکنش های کمتری نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی داشته باشد و توسط یک مرجع غیر متمرکز، برخلاف ارز های  صادر شده توسط دولت، اداره می‌شود.

در واقع، بیت کوین هیچ وجود فیزیکی ای ندارد و تنها یک موجودی و به اصطلاح balance موجود است که توسط دفتر کل و مرکزی بیت کوین نگه داری میشود.

علاوه بر آن، تمام تراکنشات با جزئیات کامل در آن ذخیره میشود و تمامی این اطلاعات ، قابل دسترس برای همه میباشد.

بیت کوین توسط هیچ بانک و دولتی حمایت نمیشود. و به عنوان یک کالای ارزشمند مانند طلا یا جواهر نیز شناخته نمیشود.

به وجود آمدن بیت کوین به عنوان نخستین واحد ارزی الکترونیکی، پیش زمینه به وجود آمدن ارزهای دیگر را فراهم ساخت که پس از آن، دیگر پروژه ها نیز نتایج خوبی را گرفتند و با استقبال خوبی مواجه شدند. یکی دیگر از این پروژه های موفق اتریم | (ethereum) نام دارد

تا اینجا با نکات زیر آشنا شدیم:

  • بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ ساخته شد و بزرگترین ارز رمز گذاری شده میباشد.
  • برخلاف پول فیات ، بیت کوین با استفاده از سیستم رهبری غیر متمرکز که به عنوان Block-Chain معروف است ، ایجاد ، توزیع ، معامله می شود و ذخیره می شود.
  • بیت کوین به عنوان اولین فرصت برای رسیدن به محبوبیت گسترده و موفقیت، میزبان پروژه‌های دیگری در فضای Block-Chain بوده‌است.

درک بیت کوین:

بیت کوین مجموعه‌ای از رایانه‌ها، یا گره‌ها هستند، که همگی کد بیتکوین را اجرا می‌کنند و Block-Chain را ذخیره می‌کنند!!! یعنی چی؟ در ادامه توضیح میدهیم.

یک بلاک چین می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از بلوک‌ها مد نظر قرار گیرد. در هر بلوک مجموعه‌ای از تراکنش ها وجود دارد

از آنجا که تمام این رایانه ها که Block-Chain را اجرا می کنند ، لیست یکسانی از بلاک ها و تراکنش ها را دارند و به طور شفافی تمام تراکنش های جدید، در تمام این زنجیره قابل نمایش است، کسی نمیتواند در آن تقلب کند و یا هیچ گاه امکان بروز کلاهبرداری وجود ندارد.

همه افراد، چه کسانی که به عنوان یک گره کار میکنند چه دیگران، میتوانند تمام این تراکنش های صورت گرفته را مشاهده کنند.

برای اینکه یک شخص که درbitcoin مشغول است، که اصطلاحا به آن بازیگر گفته میشود، بتواند به یک تخریب دست بزند و یا بتواند عمل معکوس قوانین bitcoin انجام دهد، باید بتواند ۵۱ درصد از محاسبات آن بلاک چین را به درستی انجام دهد.

حتی در این صورت، گره‌های bitcoin ، یا افرادی که در شبکه بیت کوین با کامپیوتر خود شرکت می‌کنند، احتمالا منجر به انشعاب جدیدی می‌شوند که تلاش بازیگر بد برای رسیدن به این حمله را به هدر می‌دهد.

 

بیت کوین | bitCoin
بیت کوین | bitcoin

 

کلید های بیت کوین:

بیت کوین نوعی از رمزنگاری است.

مانده توازن بیت کوین با استفاده از “کلیدهای” عمومی و خصوصی حفظ می شود.

که رشته های طولانی اعداد و حروف مرتبط با الگوریتم رمزگذاری ریاضی هستند که برای ایجاد آنها استفاده شده است.

کلید عمومی (در واقع مثل همان شماره حساب در بانک) به عنوان آدرسی است که به جهانیان منتشر می شود.

این امر را ممکن می سازد که دیگران bitcoin به حساب شما ارسال کنند.

کلید خصوصی (در واقع همان رمز حساب) به معنای یک راز محافظت شده است و فقط برای مجوز انتقال bitcoin استفاده می شود.

کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت.

کیف پول بیت کوین، یک وسیله فیزیکی یا دیجیتالی است و تجارت بیت کوین را آسان می کند و به کاربران این امکان را می دهد که مالکیت سکه ها را ردیابی کنند.

اصطلاح کیف پول کمی گمراه کننده است.

زیرا ماهیت غیرمتمرکز bitcoin بدان معنی است که هرگز آن را در “یک کیف پول” ذخیره نمی کند ، بلکه بطور غیرمستقیم روی یک blockchain قرار می گیرد.

 

 

بیت کوین چگونه کار میکند؟

bitcoin یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری جفت به جفت (peer to peer) برای تسهیل پرداختهای فوری استفاده می کند.

افراد و شرکتهای مستقل که قدرت محاسبات حاکم را دارند و در شبکه بیت کوین شرکت می کنند ، از گره ها یا معدنچی ها (miners) تشکیل شده اند.

انگیزه معدنچیان یا افرادی که در بلاک چین معاملات انجام میدهند، جایزه و پاداش و هزینه های پرداخت شده برای معاملات است.

این معدنچیان را می توان بعنوان مرجع غیرمتمرکز و اعتبار شبکه بیت کوین اعمال کرد.

استخراج بیت کوین روندی است که بوسیله آن بیت کوین در گردش است. به طور کلی ، استخراج معادن برای کشف یک بلوک جدید ، که به بلاک چین اضافه می شود ، نیاز به حل معماهای محاسباتی دشوار دارد.

در زمینه مشارکت در بلاک چین، استخراج معادن سوابق معامله در سراسر شبکه را اضافه و تأیید می کند.

یک bitcoin در هشت ممیز قبل از صفر تقسیم می شود (۱۰۰ میلیونم از یک bitcoin ) ، و این کوچکترین واحد به عنوان ساتوشی شناخته می شود.

 

بیت کوین از کجا آغاز شد؟

دامنه bitcoin.org در ۱۸ اگوست سال ۲۰۰۸ ثبت شد و اطلاعات ثبت کننده این دامنه توسط who is guard محافظت شده است. یعنی کسی نمیداند که این دامنه توسط چه کسی ثبت شده است.

در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ ، فرد یا گروهی با نام ساتوشی ناکاموتو، در یک سرویس ایمیل گذاری برای محتوای رمزگذاری شده به نام metzdowd اعلام کرد : “من در حال کار روی یک سیستم جدید الکترونیکی پول نقد کاملاً همسایه و بدون شخص ثالث بوده ام. این سیستم اکنون در bitcoin.org ثبت شده است.”

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، اولین بلوک بیت کوین استخراج شده است.بلوک ۰ که همچنین به بلوک پیدایش نیز معروف است و شامل متن زیر است:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

در ۸ ژانویه ۲۰۰۹، اولین نرم افزار بیت کوین معرفی شد. و در ۹ ژانویه، بلوک ۱ استخراج شد و استخراج bitcoin با جدیت شروع شد.

 bitcoin
bitcoin

چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است؟

هیچ کسی به طور دقیق و قطعی نمیداند چه کسی bitcoin را اختراع کرده است.

ساتوشی ناکاموتو، نام فرد یا افرادی است که در ابتدا ایده bitcoin را در رسانه ها منتشر کردند و همینطور در سال ۲۰۰۹ روی اولین نرم افزار bitcoin کار کردند.

قبل از ساتوشی :

داستان ساتوشی و اختراع bitcoin ، گرچه یک داستان آرمانی از ابتکار و نبوغ است و بسیار رویایی به نظر می آید که چنین ایده ای توانسته دنیای پرداخت ها را تغییر دهد.

اما معمولا چنین ابتکاراتی، نیازمند یک پیشینه و زمینه هایی هستند.

همه اکتشافات علمی مهم ، هر چقدر هم که ظاهراً اصلی به نظر برسند ، بر اساس تحقیقات قبلی موجود ساخته شده است.

hashcash، که توسط adam back در سال ۱۹۹۷ و Wei Dai’s b-money و همچنین bit gold ساخته nick szabo همگی پیشینه های ساخت ایده موفق bitcoin هستند.

چرا ساتوشی ناکاموتو، ناشناس است؟

دلایلی وجود دارد که سازنده bitcoin خود را مخفی نگه میدارد، اولین آن حریم خصوصی میباشد. به طوری که پس از محبوبیت bitcoin و تبدیل شدن آن به یک پدیده جهانی، توجه بسیاری از رسانه ها و دولت ها را به خود جلب میکند.

دلیل دوم، امکان ایجاد اختلال در مسائل سیاسی و بانکی را به دنبال دارد. اگر محبوبیت و گستردگی bitcoin افزایش یابد میتواند ارزهای دولتی و بانکی را کنار بزند و از آن پیشی بگیرد.

این تهدید برای ارزها، ممکن است دولت ها را ترغیب کند که علیه سازنده bitcoin، اقدام قانونی کند.

دلیل دیگر، امنیت است.

تنها با نگاه به سال ۲۰۰۹ ، ۳۲۴۸۹ بلوک استخراج شده است. در نرخ پاداش پس از آن ۵۰ BTC در هر بلوک ، کل پرداخت در سال ۲۰۰۹ ، ۱،۶۲۴،۵۰۰ BTC بوده است که از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ به ارزش ۱۳.۹ میلیارد دلار است.

ممکن است نتیجه بگیریم که تنها Satoshi و شاید چند نفر دیگر در طول سال ۲۰۰۹ بیت کوین را استخراج کرده اند وبیشتر سهم bitcoin برای آن ها میباشد.

شخصی که از آن مقدار زیادی bitcoin برخوردار است می تواند به هدف مجرمان تبدیل شود ، به خصوص که bitcoin ،بیشتر شبیه پول نقد است ، جایی که کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای تأمین هزینه می توانند چاپ شوند و به معنای واقعی کلمه در زیر تشک نگه داشته شوند.

اگرچه احتمالاً مخترع بیت کوین برای انجام هرگونه انتقال ناشی از اخاذی ، اقدامات احتیاطی را انجام می دهد ، اما ناشناس ماندن راهی مناسب برای Satoshi برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض است.

 

در این مقاله سعی شد تا مطالب گسترده ای در مورد bitcoin ارائه شود. امیدوارم لذت برده باشید.

با ویتکس همراه باشید.

درباره‌ی امیرمحمد مروی فرد

برنامه نویس ، تحلیلگر سیستم متخصص دات نت و ری اکت و پایتون و پلتفرم جنگو عاشق برنامه نویسی

۲ نظر

  1. بیت کوین به شدت فلسفه جالبی داره

  2. فقط میتونم بگم عالیبود خیلی قشنگ بود و نکات زیادی یاد گرفتیم

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *