دیجیتال مارکتینگسئو

وب کاوی چیست؟ | بررسی تاثیر تجزیه و تحلیل وب در مبانی هوش تجاری

وب کاوی چیست؟
وب کاوی چیست؟

امروزه تکنولوژی با سرعت بسیار بالایی به سوی پیشرفت گام برمی دارد و بروزرسانی می شود. برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود رشد چشمگیری را تجربه کنید باید از وب به صورت گسترده استفاده کنید. اما استفاده درست و کاربردی از وب نیازمند داشتن اطلاعات مناسب است، که می توانید از طریق وب کاوی (Web mining) به اطلاعات لازم دست یابید. در نهایت از تجزیه و تحلیل مناسب و بکارگیری اطلاعات درست باید راستای بهره مندی از هوش تجاری (BI) استفاده کنید.

وب چیست؟

وب بزرگترین مخزن داده است. که در این مخزن داده ها به فرمت HTML ،XML ،TEXT هستند. اما برای پردازش داده های Web با چالش هایی رو به رو هستیم. از جمله این چالش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فضای وب برای وب کاوی موثر و کارآمد بسیار بزرگ است
 • همچنین وب بسیار پیچیده و پویاست و دائما در حال به روزرسانی است
 • وب محدود به یک دامنه نیست
 • به طور کلی می توان گفت که وب همه چیز است

وب کاوی چیست؟

وب کاوی (Web mining) زیر مجموعه متن کاوی و داده کاوی است. در واقع وب کاوی به فرآیند کشف روابط ذاتی میان داده های شبکه جهانی وب و بدست آوردن اطلاعات از آن‌ها گفته می شود که به طور کلی به شامل سه زیر مجموعه اصلی است:

وب کاوی
وب کاوی

استخراج محتوای وب (Web content mining)

روش استخراج محتوای وب (محتوا کاوی وب) اساس کار بسیاری از موتور های جستجو است. به این صورت که شما با وارد کردن کلمات کلیدی ( به صورت تک کلمه ای، چند کلمه ای و یا جمله ) شروع به جستجو در می کنید. سپس موتور جستجو با استفاده از کلمات کلیدی مفهوم پرس و جو ( Query ) شما را متوجه می شود.

و در نهایت با استفاده از خزنده های سطح وب (Web crawlers) مطالب مورد نظر شما را، استخراج کرده و به نمایش در می آورد.

استخراج ساختارهای وب (Web structure mining)

در این بخش ساختار صفحات وب (ساختار کاوی وب) و سارختار ارجاع دادن و لینک شدن به صفحات مختلف وب مورد بررسی قرار می گیرد تا اطلاعات کاربردی مورد نظر را بتوان از سطح وب جمع آوری کرد.

لینک دادن یا ارجاع دادن به سایت های دیگر بسیار رایج است. و همچنین روشی مد نظر موتور های جستجو نیز هست. که با استفاده از الگوریتم های HITS  (یا همان  hyperlink induced topic search algorithm) با توجه به این لینک ورودی و خروجی در رتبه بندی صفحات تاثیر می گذارد. در کنار این موارد می توان از این کار برای استفاده از محتوای کامل و غنی دیگر وبسایت ها نیز استفاده کرد.

استخراج میزان و نحوه استفاده از وب (Web usage mining)

در این روش (استفاده کاوی وب) پروفایل کاربران و داده هایی که از بازدیدکنندگان به دست آمده و دیگر داده هایی از این قبیل، مورد بررسی قرار می گیرد. تا بتوان به اصطلاحی میزان استفاده از وب را در قالب اطلاعاتی مفید و کارآمد استخراج کرد. سپس از آنها در راستای رفع نقاط ضعف وب سایت و جذب کاربر و بازاریابی استفاده کرد.

کاربردهای وب کاوی

 • موتورهای جستجو: موتورهای جستجوگر همانند گوگل، بینگ و بایدو مجموعه‌ای از نرم افزارها و سخت افزارها هستند که می‌توانند در یک فضای مشخص در میان حجم گسترده‌ای از داده‌ها، اطلاعات یا داده‌های مد نظر کاربران یا نرم افزارها را جستجو کنند. وب کاوی با دسته بندی اسناد وب و همچنین شناسایی صفحات وب، به بهبود قدرت موتورهای جستجوی وب کمک می‌کند.
فرآیند وب کاوی موتورهای جستجو
فرآیند وب کاوی موتورهای جستجو
 • تجارت الکترونیکی: تکنیک های وب ماینینگ می‌توانند تا حد چشمگیری به موفقیت در زمینه تجارت الکترونیکی کمک نمایند. اگر کسب و کاری قصد داشته باشد از طریق وب فعالیت تجاری کند، باید تصمیم بگیرد چه نوع داده‌ای را در وب قرار دهد. وب کاوی می تواند در تشخیص نوع این داده ها به سازمان‌ها کمک کند. در ادامه راجع به این موضوع بیشتر صحبت می‌کنیم و جزئیات نحوه تاثیر گذاری فرآیند Web Mining را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وب کاوی چه تاثیری در هوش تجاری و رشد کسب و کارها دارد؟

پس از رونمایی از تکنولوژی WEB 2.0  که بر پایه تعاملات و همکاری بیش از پیش میان انسان ها، سیستم های کامپیوتری، عامل های هوشمند و وب بنا شده بود، تعاملات به طور شگفت انگیزی افزایش یافت و با داده هایی با حجم بسیار عظیم در سطح وب روبه رو بودیم.

چرا وب کاوی؟
چرا وب کاوی؟

پس از آن نیز رسانه های اجتماعی بر مبنای تحقیقات رسانه ای و فرآیند های اجتماعی که پایه گذار آن، تکنولوژی WEB 2.0 بود به وجود آمدند. پس از استفاده از وب و رسانه های اجتماعی ما با داده هایی با حجم عظیم مواجه شدیم که این داده ها باید مورد پردازش قرار می گرفتند و عملیات های دسته بندی، پاک سازی، مرتب سازی و دیگر مواردی از این نوع کار ها روی داده ها صورت می گرفت. تا در نهایت بتوان از آنها اطلاعات مفیدی و کاربردی را استخراج کرد.

از این اطلاعات غنی بدست آمده از وب کاوی، می توان در راستای پیشرفت کسب و کار و مدل های تجاری استفاده کرد. در واقع می توان گفت که اطلاعات بدست آمده از داده های ذکر شده، بسیار کاربردی هستند. حتی در بخش هایی همچون رفع نواقص و بازاریابی دیجیتالی و دیگر مواردی از این نوع بسیار سودمند هستند.

تجزیه و تحلیل شبکه‌ های اجتماعی

در کنار فعالیت هایی همچون وب کاوی که در بخش های قبل بررسی شد، باید به بررسی شبکه های اجتماعی (Social Networks Analysis) درون جامعه هدف پرداخت با آنها آشنا شد. شبکه های اجتماعی در واقع اشاره به ساختار اجتماعی متشکل از افراد مرتبط با یکدیگر دارند،که شکل زیر اشاره به آن دارد.

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی

از جمله مواردی که باید در مورد شبکه های اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد پویایی اجتماعی است. پویایی اجتماعی اشاره به افراد جامعه دارد که در به صورت فردی یا گروهی در حال انجام فعل و انفعالاتی در جامعه هستند و باید نتایج این کار های فردی ویا گروهی و رفتار های افراد مورد بررسی قرار گیرد . از جمله مواردی که باید در تجزیه و تحلیل آن ها بسیار وقت گذاشت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • اتصالات این افراد، میزان برابری آنها، تعدد، هموفیلی و دیگر موارد.
 • تقسیم بندی این افراد، میزان انسجام آنها در محافل اجتماعی و ضریب خوشه بندی .
 • توزیع این افراد در سطح جامعه، میزان تراکم و چگالی، حفره های ساختاری و مرکزیت گروه .

برای بررسی تمامی موارد بالا نیاز به اطلاعات جامعی در زمینه های گوناگون از جمله روانشناسی اجتماعی، جامعه شناسی و بررسی آمار و نمودار های حاصل از تحقیقات انجام شده در زمینه پویایی اجتماعی وجود دارد.

رسانه های اجتماعی

پایه گذار به وجود آمدن رسانه های اجتماعی، تکنولوژی WEB 2.0 است، که بر مبنای مشارکت و تعامل و همکاری فعالیت می کند. در کنار آن عواملی همچون تحقیقات رسانه ای و فرآیند های اجتماعی از جمله نیاز به برقراری ارتباط و تعامل نزدیکتر، تاثیر گذار بودند. در نهایت نیز رسانه های اجتماعی (Social Media) در قالب های متفاتی به وجود آمدند. که به چند مورد آنها اشاره می کنیم :

رسانه های اجتماعی
رسانه های اجتماعی
 • پروژه های همکاری (Wikipedia)
 • وبلاگ ها و میکروبلاگ ها (Twitter)
 • انجمن های محتوا محور (YouTube)
 • سایت های شبکه های اجتماعی (Facebook)
 • دنیای بازی های مجازی (World of Warcraft)
 • دنیاهای اجتماعی مجازی (Second Life)

تفاوت رسانه های اجتماعی امروزی با رسانه های سنتی

تفاوتی های زیادی میان رسانه های اجتماعی و رسانه های سنتی وجود دارد. مهمترین موردی که می توان به آن اشاره کرد این است که رسانه های سنتی، بیشتر ارتباط یکطرفه با مخاطب یا کاربر برقرار می کردند. در حالی که رسانه های اجتماعی هم ارتباط دو طرفه را برقرار می کنند و هم میزان تعامل با کاربر و مشتری را افزایش می دهند.

حتی می توان به این موضوع اشاره داشت که کاربر می تواند با کاربران دیگر نیز در تعامل باشد. در آخرین آماری که منتشر شده مشخص شده است که ۹۰% کاربران قبل از استفاده از محتوا یا تهیه محصول نظرات دیگر کاربران را مطالعه می کنند.

مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که، رسانه های اجتماعی به سرعت و فورا در دسترس هستند. درون آنها محتوا دائما و به صورت متناوب تولید می شود و در حال به روز رسانی است. رسانه اجتماعی دارای کیفیت بالاتری است و بسیار نیز کاربردی و کارآمد است.

بهبود مدل تجاری

مهمترین سوالی که پیش می آید این است که همه اطلاعاتی که باید از داده های مختلف به دست آمده از سطح وب، جامعه و رسانه های اجتماعی حاصل شود چه کاربردی دارد؟ چرا از آنها استفاده می کنیم؟ در واقع با استراتژی های مختلف می توان از اطلاعات حاصل شده از وب کاوی و تمامی مواردی که ذکر شد، استفاده کرد. سپس مدل تجاری (Business Model) خود را تبدیل به مدلی کاربردی و بهینه کرد.

یعنی به این صورت که با بررسی بخش های مختلف بتوانیم با استفاده از مناسب ترین و کمترین امکانات، ابزار و منابع و در کنار آن با یک مدیریت درست، که ناشی از درک و دانشی است، که ما از آنالیز و تجزیه و تحلیل اطلاعات داشته ایم، بتوانیم در حوزه کاری خود یک مدل بلوغ یافته را داشته باشیم.

در نهایت نیز بتوان با پیاده سازی مدل تجاری بلوغ یافته خود یک کسب و کار مناسب را راه اندازی کرد. علاوه بر اینها وقتی ما جامعه هدف خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم، در واقع با علاقه مندی های آنها آشنا می شویم و می توانیم روی زمینه های که بیشتر مد نظر آنهاست کار کرده و به نوعی با هوشمندی بازاریابی مناسبی انجام دهیم و سود مناسبی را کسب کنیم.

حتی با بررسی نظرات کاربرانی که از محصولات ما استفاده کرده اند، می توان استراتژی صدای مشتری را پیاده کرد. و اگر در هر بخشی از مراحل سرویس دهی ما به کاربران مشکل یا نقصی وجود دارد به سرعت در راستای رفع آن اقدام کرده و به نوعی با انجام اینکار وفاداری مشتری را جذب کرده تا برای برطرف کردن دیگر نیاز هایش نیز به سراغ ما بیاید.

چگونه از وب و وب کاوی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم؟

در ابتدا باید این توانایی را داشته باشیم که از اطلاعات بدست آمده از وب کاوی به صورت درست استفاده کنیم. سپس بر مبنای آن ها و با انجام کار ها و فعالیت هایی مانند ایجاد از Backlink های معتبر، سئو و دیگر معیار های مورد نظر موتور های جستجو رتبه خود را بهبود ببخشیم. حتی می توانید از رسانه های اجتماعی برای جذب ترافیک بیشتر به وب سایت خود استفاده کنید.

سئو
سئو

در واقع منظور از سئو مجموعه فعالیت هایی است که در راستای بهینه سازی برای موتور های جستجو صورت می گیرد. با مجموعه این فعالیت ها از جایگاه و رتبه مناسبی در موتور های جستجو برخوردار خواهید شد. در نهایت به واسطه آن وقتی کاربران به دنبال محتوای گوناگون هستند، شما به عنوان گزینه های اصلی به کاربر نمایش داده می شوید. در ادامه به تعدادی از الگوریتم های سئو  برای موتور جستجو گوگل اشاره خواهم کرد:

 • الگوریتم گوگل پاندا : آرام، مهربان، کتاب‌خوان
 • الگوریتم پنگوئن : اهل پیوند صمیمی، متنفر از تکرار کلمات، درون‌گرا
 • الگوریتم مرغ مگس‌خوار : دقیق، سریع، جدی
 • الگوریتم گورخر : علاقه‌مند به خرید اینترنتی، حساس و زودرنج
 • الگوریتم کبوتر : علاقه‌مند به مکان‌های آشنا، طرفدار صلح و نزدیکی

آنالیز و تجزیه و تحلیل مناسب وب سایت

پس از انجام این مراحل به سراغ ابزار تجزیه و تحلیل وب و رسانه های اجتماعی می رویم. ابزار هایی همچون google analystic ، MOZ ،open web analystic   و دیگر ابزار های موجود رفته و با استفاده از آنها معیار های زیر را مورد بررسی قرار می دهیم :

آنالیز و تجزیه و تحلیل مناسب وب سایت
آنالیز و تجزیه و تحلیل مناسب وب سایت

میزان کاربردی بودن وب سایت

 • تعداد بازدید ها
 • تعداد دانلودها
 • زمانی که درون سایت سپری شده
 • راه ها و مسیر هایی که کاربر برای رسیدن به هدف انتخاب کرده

منابع ترافیکی

 • وب سایت های لینک شده به وب سایت ما (بک لینک ها)
 • موتور جستجو
 • مستقیم
 • کمپین های آفلاین و آنلاین

پروفایل بازدیدکنندگان

 • کلمات کلیدی
 • دسته بندی محتوا
 • جغرافیا
 • میزان زمان صرف شده در روز
 • صفحاتی که برای ثبت نام کاربر طراحی شده اند (Landing page)

آمار تبدیل

 • بازدید کنندگان جدید و یا آنهایی که دوباره به سراغ سایت ما می آیند
 • سرنخ ها (Leads)
 • نرخ تبدیل کاربران به خریداران
 • نرخ رهایی

پس از بررسی معیار های گفته شده، می توانید از نتایج حاصل شده استفاده کنید و استراتژی کسب و کار و مدل تجاری خود را بهبود ببخشید.

پیشنهاد ویژه ویتکس
پیشنهاد می کنم مقاله ” دیجیتال مارکتینگ ” را مطالعه کنید تا اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه کسب کرده و بر پیش زمینه های لازم تسلط داشته باشید.

جمع بندی و سخن پایانی

با مفاهیم وب ماینینگ و مبانی هوش تجاری به صورت مختصر و مفید آشنا شدید. داده ها و اطلاعات زیادی در سطح وب وجود دارد. که در واقع با توجه به میزان تجزیه و تحلیل‌های درست و دقیقی که نسبت به آن‌ها صورت می‌گیرد، شما می‌توانید هدفمندتر و هوشمندانه‌تر اقدامات مربوط به کسب و کار و تجارت خود را تنظیم کنید. در نهایت همه این موارد باعث می شود گام های بزرگی در مسیر موفقیت بردارید.

سعی کردم در سه بخش چیستی؟ چرایی؟ و چگونگی؟ ساختار این مقاله مهم را تنظیم کنم تا به صورت پله به پله مفاهیم را درک کرده و با دلایل و نحوه بکار گیری آن آشنا شوید. امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و استفاده لازم را از آن داشته باشید. می توانید این مقاله اختصاصی بلاگ ویتکس را در رسانه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا