دیجیتال مارکتینگ

تلگرام مارکتینگ چیست؟ | صفر تا صد فرآیند بازاریابی در تلگرام

تلگرام یک پلتفرم پیام رسانی بسیار محبوب است. در سالیان گذشته تلگرام توجه بسیاری از دیجیتال مارکترها را برای فعالیت های تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) به خود جلب کرده است. در اینکه تلگرام یک ابزار عالی برای بازاریابی است شکی نیست و یادگیری نحوه استفاده درست و کاربردی از این ابزار برای اهداف بازاریابی، یک گام اساسی در راستای بهبود استراتژی تبلیغ محتوای شماست.

در چند سال گذشته، پیام رسان ها کاربران بسیاری را همچون شبکه های اجتماعی به دست آورده اند. تلگرام یکی از جدیدترین پیام رسان هایی است که به سرعت از محبوبیت بالایی در مقیاس جهانی برخوردار شده است. مارکتر ها نیز که به دنبال فرصت های جذاب برای توزیع هدفمند محتوا هستند، به سرعت به استفاده از این پیام رسان و تلگرام مارکتینگ روی آوردند.

 

تلگرام مارکتینگ چیست؟

تلگرام یک پلتفرم پیام رسان است اما این قابلیت را دارد که به عنوان یکی از ابزار ها و روش های بازاریابی شناخته شود. با استفاده از قابلیت هایی همچون کانال، ربات و گروه های تلگرامی می توان به صورت گسترده فعالیت های دیجیتال مارکتینگ را برای کسب و کار و تجارت خود در این پیام رسان انجام داد.

بازاریابی تلگرامی
بازاریابی تلگرامی

یکی از ویژگی های عالی تلگرام داشتن قابلیت گروه و سوپر گروه هایی برای ارتباط جمعی با سرعت بالا ایجاد کنید و از آن برای رسیدن به اهدافی که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد، استفاده کنید. در کنار آن می توانید مجوز هایی برای سرپرستی و دسترسی هر یک از اعضای گروه ها اعمال کنید.

از ویژگی های دیگری که باعث شده تلگرام به یک شبکه اجتماعی محبوب تبدیل شود می توان به رایگان بودن، امنیت بالا، در دسترس و همگانی بودن و استکیر های متنوع و رایگان آن اشاره کرد. همه این قابلیت ها باعث شده که تلگرام بسیار پرکاربرد باشد و حتی بعد از فیلتر شدن آن نیز بسیار مورد استفاده قرار گیرد!

به طور دقیق تر اگر بخواهیم فعالیت های تلگرام مارکتینگ را انجام دهیم، مناسب تر است که از قابلیت کانال تلگرام استفاده کنیم. در واقع اگر قصد تولید و توزیع محتوای هدفمند را دارید می توانید از کانال های تلگرام برای برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان خود استفاده کنید.

به عبارت دیگر یک کانال تلگرام را می توان به یک صفحه فیس بوک تشبیه کرد که در آن اشخاص، محتوا را برای ممبران خود به اشتراک می گذارند. علاوه بر انتشار فوری مطالب در میان تعداد نامحدودی از اعضای کانال، تلگرام این اجازه را می دهد که تعداد بینندگان محتوای هر پست را نیز کنترل کنید.

حتما بخوانید

 

اهداف تلگرام مارکتینگ

اهداف تلگرام مارکتینگ
اهداف تلگرام مارکتینگ
 • افزایش فروش و نرخ تبدیل
 • افزایش ترافیک وب سایت و بلاگ
 • افزایش آگاهی از برند
 • توسعه برند شخصی (Personal Branding)
 • ارتباط موثر با افراد هم حوزه
 • صرفا کسب درآمد از تبلیغات

 

کانال تلگرام

پس از ایجاد کانال تلگرام، یک نام خوب و مناسب به همراه یک عکس برای آن در نظر بگیرید. اولین موردی که کاربران با آن رو به رو می شوند نام و عکس کانال شماست. پس این دو شاخص بسیار مهم هستند و باید سعی کنید در نام و تصویری که برای کانال خود آماده می کنید، پیام برند خود را جای داده و به مخاطبان برسانید.

در کنار موارد گفته شده سعی کنید لینک و آدرس کانال را نیز ساده و مبتکرانه در نظر بگیرید، به عنوان مثال می توانید لینک کانال برند ویتکس   t.me/Veetechs است که در تصویر پایین نیز قابل مشاهده است. از معیار های دیگر که مهم دیگر در ارتباط با کانال تلگرام می توان به بخش Description و Discussion اشاره کرد.

کانال تلگرام
کانال تلگرام

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، می توانید با مرجعه به کانال تلگرام خود و انتخاب گزینه Edit به بخش تنظیمات کانال مراجعه کنید. پس از آن می توانید یک توضیح مختصر و مفید را در بخش Description فراهم کنید.

توصیه می کنم توضیح خلاصه ای از فعالیت کانال و یک راه ارتباطی با ادمین کانال هم در این بخش توضیحات قرار دهید. همچنین لینک کانال و لینک وب سایت خود را در این قسمت درج کنید.در واقع مخاطب وقتی به کانال شما مراجعه می کند می تواند از مجموعه نام، تصویر و توضیحات کانال شما، هدف شما را درک کرده و تعامل بیشتری برقرار کند!

نمونه ای از توضیحات را که برای تلگرام مارکتینگ کانال ویتکس آماده شده است در تصویر زیر مشاهده می کنید.

توضیحات کانال تلگرام
توضیحات کانال تلگرام

اقدام موثر دیگری که می توانید انجام دهید این است که یک گروه برای کانال تلگرام خود ایجاد کرده و در بخش Discussion آن را به کانال خود اضافه کنید (روند انجام این فعالیت در تصویر شماره ۲ که کمی بالا تر قرار گرفته، مشخص شده است).

هدف از ایجاد گروه در کنار کانال شما این است که مخاطبان در آن قسمت می توانند به بحث در مورد خدمات و محصولات شما بپردازند و از این طریق نرخ تعامل بالا می رود. در کنار آن شما می توانید از نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران برخوردار شوید و همچنین پرسونای مخاطبان خود را شناسایی کنید که در ادامه معیار های آن را به طور کامل شرح خواهم داد.

پیشنهاد ویتکس

مخاطب شناسی در تلگرام

یکی از اقدامات موثر برای شناخت پرسونای مخاطبان خود در تلگرام استفاده از گروه های تلگرامی است. پرسوناها یکسری کاراکتر های خیالی هستند که الگو های رفتاری، اهداف، نیاز ها و ویژگی های شخصیتی بسیار نزدیکی به مخاطبان ایده آل و مورد نظر ما دارند. در واقع گروه های تلگرامی بر مبنای بحث و تجزیه و تحلیل حوزه ای که در آن فعالیت می کنید ایجاد می شود.

می توانید معیار هایی را به صورت کلی و شخصی سازی شده برای مخاطبان خود در نظر بگیرید. سپس با استفاده از فاکتور ها و معیار های تعیین شده و نوع بهره مندی هر مخاطب از هر معیار آن ها را در چند دسته متفاوت قرار دهید. پیشنهاد من به شما برای شروع این است که سه پرسونای کلی برای مخاطبان خود با استفاده از معیار هایی که در ادامه گفته می شود در نظر بگیرید.

پرسونای مخاطب
پرسونای مخاطب

 

معیار های مناسب برای دسته بندی پرسونای مخاطب

 • میزان تخصص (علاقه مند، کارشناس، مدیر)
 • تخصیص نمره به دانش تخصصی افراد
 • وضعیت شغلی (کارآموز، بیکار، صاحب کسب و کار، فریلنسر و …)
 • وضعیت تحصیلی (دانشجو، فارق التحصیل)
 • محل زندگی
 • رده بندی سنی
 • میزان فعالیت کاری و تسلط افراد
 • دلیل عضویت در کانال ( یادگیری سطحی، یادگیری تخصصی، تبلیغ و …)

 

وجه اشتراک مخاطبان در تلگرام

 • کاربران در تلگرام محتوای طولانی را دوست ندارند و نمی خوانند!
 • انتشار زیاد پست در روز کاربران را خسته می کند!
 • محتوای تکراری باعث ریزش ممبر ها می شود!
 • کاربران در تلگرام از محتوای غیر متنی بیشتر استقبال می کنند!

 

تجزیه و تحلیل کانال های رقیب

در واقع بررسی و آنالیز عملکرد رقبا در تلگرام می تواند یک گام مهم در استراتژی تلگرام مارکتینگ شما باشد. با بررسی رقیبان شما می توانید یک نقشه مسیر برای خود تهیه کنید که با استفاده از آن متوجه شوید که به چه صورت باید فعالیت های خود را هدفمند تنظیم کنید.

تحلیل رقبا در تلگرام
تحلیل رقبا در تلگرام

وقتی شما رفتار رقیبان خود را آنالیز می کنید می توانید درس های زیادی را از آن فرا گیرید. در واقع با انجام اینکار شما علاوه بر اینکه روش های عملکرد خوب و منطقی را می آموزید، در کنار آن اشتباهات رقیبان را متوجه شده و دیگر خودتان آن را تکرار نمی کنید.

در ادامه معیار هایی ارزشمند را برای آنالیز رقیبان و نحوه عملکرد آن ها را ذکر گفته شده است. شما می توانید با یک برنامه ریزی درست و منظم و استفاده از معیار های گفته شده برای تحلیل، به میزان چشمگیری استراتژی بازاریابی تلگرامی خود را بهبود ببخشید.

 • تعداد پست های منتشر شده در هر روز
 • نوع و مرجع محتوای هر پست
 • نحوه تبادل
 • دلایل برقراری تعامل با مخاطبان و رشد ممبرها
 • تعداد و نوع تبلیغات استفاده شده
 • نحوه قرارگیری تبلیغات در میان سایر پست ها
 • بررسی نقطه ضعف و قوت محتوا
 • اهدافی شاخص و اصلی کانال
 • مدت زمان فعالیت کانال

در نهایت باید این نکته را ذکر کنم که تحلیل رقیا مربوط به بازه های زمانی محدود نمی شود. بلکه شما باید با استفاده از یک استراتژی از پیش تعیین شده به صورت متناوب و هدفمند به بررسی رقبا بپردازید. در نتیجه اینکار، روند یادگیری شما سرعت بیشتری می گیرد و به صورت هدفمند تر برای رسیدن به فاکتور های مورد نظر خود  در بازاریابی تلگرامی تلاش می کنید.

 

تولید محتوا در تلگرام     

بحث تولید محتوا یک زمینه بسیار گسترده است که نیاز به استراتژی محتوا و فعالیت های جانبی زیادی دارد. اصولا اگر بخواهیم به تولید محتوا را در تلگرام بپردازیم، می توانیم سه معیار کلی انتخاب موضوع، تولید یا گردآوری محتوا و نوع محتوا را در نظر داشته باشیم.

تولید محتوا در تلگرام
تولید محتوا در تلگرام

در واقع وقتی شما مراحلی را که قبل تر بیان کردم به صورت دقیق و کارآمد انجام داده باشید، در این مرحله کار بسیار ساده تری را پیش روی خود دارید. شما مخاطبان خود را شناخته اید و با علایق آن ها آشنا شدید و از تجزیه و تحلیل رقبا، نوع محتوای  پرطرفدار را کشف کرده اید.

حال با داشتن اطلاعات کامل به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که نوع و دسته بندی محتوای شما به چه صورت باشد تا علاوه بر اینکه بازخورد مناسبی از مخاطب دریافت می کند و باعث برقراری تعامل مخاطب می شود، بتواند او را به سمت فانل فروش هدایت کرده و نرخ تبدیل و فروش خود را افزایش دهید.

در تولید و گردآوری محتوا به چند نکته دقت داشته باشید! سعی کنیم از مراجع معتبر برای محتوای خود استفاده کنیم و محتوا را از سایر کانال های تلگرامی کپی نکنیم. وقتی اطلاعاتی را جمع آوری می کنیم و قصد داریم آن را بیان کنیم، ابتدا از صحت آن اطمینان حاصل کنیم و سپس نام مرجع را نیز ذکر کنیم.

در تولید محتوا سعی کنید خلاقیت و نوآوری را فراموش نکنید! در کنار آن می توانید در زمینه محتوا های ترند نیز فعالیت کنید که برای انجام اینکار می توانید از google trends استفاده کنید و حتی می توانید محتوای سریالی تولید کنید. سعی کنید سوال های مطرح شده از سوی کاربران را پاسخ دهید.

 

نکات مهم تولید محتوای تلگرام

 • استفاده از هشتگ مناسب
 • استفاده کمتر از محتوای متنی
 • در کپشن نویسی چند کلمه اول بسیار مهم است
 • سعی کنید محتوای یونیک تولید کنید و کپی نباشد
 • داشتن تصاویر جذاب و مرتبط
 • استفاده مناسب و هدفمند از ایموجی ها
 • استفاده از محتوای ویدئویی با حجم مناسب
 • استفاده از محتوای صوتی (پادکست ها)
 • داشتن برنامه زمانی متناوب برای انتشار محتوا
 • داشتن لحن متناسب با پرسونای مخاطب
 • استفاده از قابلیت نظرسنجی توسط ربات های تلگرام
 • داشتن مهارت تبلیغ نویسی (کپی رایتینگ) در محتوا

 

هشتگ ها در تلگرام

هشتگ ها در تلگرام
هشتگ ها در تلگرام

در کنار محتوای کانال تلگرام می توانید از هشتگ هایی نیز استفاده کنید. هشتگ ها به پیدا کردن پست های مرتبط در کانال تلگرام و برجسته کردن کلید واژه های تاکیدی کمک زیادی می کنند. همچنین می توانید با استفاده از هشتگ ها پست های سریالی را بهتر مشخص کنید.

در واقع با استفاده از هشتگ ها شما قابلیت دسترسی آسان و راحت را برای کاربران خود فراهم می کنید، مخصوصا کاربران جدید که به خوبی می توانند از این ویژگی برای جستجوی مطالب استفاده کنند. در واقع همین موضوع و دسته بندی دقیق محتوا به شما کمک می کند که ممبر های خود را افزایش دهید.

البته در رابطه با استفاده از هشتگ ها باید به این موضوع توجه کنید که نباید از هشتگ های تکراری استفاده کنید. استفاده از هشتگ باید به صورت درست و منطقی و متناسب با محتوا باشد و نباید در استفاده از هشتگ ها زیاده روی کنید.

 

افزایش ممبر با استفاده از تبادل با کانال های ارزشمند

یکی از راه های افزایش ممبر کانال تلگرام، تبادل با کانال های ارزشمند هم حوزه خودتان است. سعی کنید محتوایی را که برای تبادل استفاده می کنید فروارد شده یا تبلیغ مستقیم نباشد. در واقع با این کار شما نشان می دهید که برای شخصیت کاربر ارزش و احترام قائل هستید.

وقتی محتوایی برای تبادل تهیه می کنید سعی کنید از بزرگ نمایی و انتشار مطالب نادرست و دروغین پرهیز کنید! در واقع اگر با اینکار جذب ممبر داشته باشید، پس از مدتی تعداد ممبر ها ریزش می کند.

قبل از شروع تبادل خوب است که به بررسی کانال مورد نظر بپردازید و ببینید که آیا متناسب با پرسونای  مخاطب شما هست یا خیر؟ سعی کنید تبادل با فاصله چند روزه انجام گیرد تا بازخورد مناسب تری دریافت کنید و اصلا از ربات ها برای تبادل استفاده نکنید.

پس از اینکه روند تبادل صورت گرفت، می توانید نتایج و بازخورد های حاصل شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و در صورت مناسب بودن نتایج، تبادل ها را در فواصل زمانی معین و از پیش تعیین شده تکرار کنید.

 

دلایل ریزش ممبر تلگرام

 • فروارد کردن پست ها
 • انتشار بیش از حد پست ها
 • برآورده نکردن انتظار مخاطب
 • تبلیغات زیاد در ماه
 • تبلیغات غیرمرتبط با حوزه فعالیت
 • انتشار پست ها به صورت بدون برنامه و پشت سرهم
 • استفاده از فایل هایی با حجم بالا برای محتوای پست ها
 • متن های زیاد و خسته کننده
 • تبادل بیش از حد

 

امنیت تلگرام

هدف اصلی این سرویس اتصال و اتباط مردم است و برای برقراری این ارتباطات و اتصالات به صورت محافظت شده، از سیستم رمزنگاری دو لایه استفاده می کند. در واقع تلگرام تضمین می کند که تمام اطلاعات و مکالمات شما در خارج از بستر آن انتشار نخواهد یافت و حریم خصوصی شما حفظ خواهد شد.

امنیت تلگرام
امنیت تلگرام

حریم خصوصی افراد بسیار با ارزش است. به طور مثال می توان به رسوایی ایجاد شده برای رسانه اجتماعی فیسبوک اشاره کرد، که بخاطر مشکلات امنیتی آن اطلاعات افراد منتشر شده و قوانین مربوط به حریم خصوصی آن ها نقض شد.

تلگرام حتی دارای قابلیت پیام رسانی امن تحت عنوان چت مخفی نیز هست، که دارای ویژگی های همچون محدوده زمانی مشخص و غیرقابل ردیابی بودن است.

از طرف دیگر در تلگرام می توان یک نام کاربری تنظیم کرد که یک لینک شخصی t.me/…  را برای شما فراهم می‌کند. می توان این لینک را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشت، به این ترتیب آن‌ها بدون اطلاع از شماره تلفن شما می‌توانند با شما در ارتباط باشند. از این ویژگی می‌تواند برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مخاطبان خود استفاده کنید.

 

معرفی ابزار تحلیل تلگرام

تلگرام  ابزار ارائه آمار و ارقام مخصوص خودش را دارد، که در ابتدا به بررسی آن می‌پردازیم  و سپس در این بخش به سراغ دو ابزار ایرانی کاربردی برای تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی و پیام رسان‌ها بررسی خواهیم کرد. می توانید با استفاده از آن های شاخص های یک استراتژی هدفمند را برای خود تعیین کنید.

 

آمار و ارقام کانال تلگرام

کانال‌های تلگرامی در صورتی که بیش از ۱۰۰۰ ممبر داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به بخش Telegram Statistics از جزئیات آمار و ارقام مربوط به کانال مطلع شوند. قطعا دقیق‌ترین مرجع در راستای ارائه آمار و ارقام فعالیت‌ها خود تلگرام است. شما با بررسی آمار و ارقام ارائه شده از سوی تلگرام می‌توانید میزان رشد یا افت کانال تلگرامی خودتان را با توجه به شاخص‌های گوناگون به دقت بسنجید. سپس برنامه‌ دقیق‌تری برای بازاریابی تلگرامی در راستای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود و کسب و کارتان تهیه و تدوین کنید. در ویدئو می‌توانید نحوه دسترسی به آمار و ارقام کانال‌های تلگرامی را مشاهده کنید.

 

نوین هاب

اولین ابزاری که قصد دارم برای بررسی دقیق تلگرام و تجزیه و تحلیل نتایج آن به شما معرفی کنم، نوین هاب است. شما با استفاده از نوین هاب می توانید زمان بندی و انتشار محتوای شبکه اجتماعی خود را کنترل کنید و هشتگ های پربازدید را بررسی کنید. در کنار آن می توانید کامنت های خود را مدیریت کرده و آن ها دانلود کنید.

به صورت کلی آمار دقیقی از فعالیت های تلگرام به وسیله این ابزار به دست می آورید که می توانید به صورت هدفمند یک استراتژی کارآمد را برای فعالیت های بازاریابی تلگرامی خود تنظیم کنید.

نوین هاب ابزار تحلیل تلگرام
نوین هاب ابزار تحلیل تلگرام

جادوبی

جادوبی ابزار دیگری است که در این زمینه می توانید از آن استفاده کنید و حتی پنل خود را شخصی سازی کنید. با استفاده از ویژگی های شخصی سازی شده می توانید آمار و ارقامی را که بیشتر به آنها نیاز دارید را در اولویت بالاتری قرار دهید.

با اسفاده از این ابزار می توانید تحلیل هایی آمار و ارقامی را به نمودار هایی برای مقایسه و تجزیه و تحلیل دقیق تر تبدیل کنید. در نهایت هدف از استفاده از ابزار ها این است که شما بتوانید با تحلیل نتایج و بازخورد های دریافت شده، به صورت هدفمند برنامه تلگرام مارکتینگ خود را تنظیم کنید.

جادوبی ابزار تحلیل تلگرام
جادوبی ابزار تحلیل تلگرام

جمع بندی و سخن پایانی

اکنون که با جزئیات بازاریابی تلگرامی آشنا شدید، پیشنهاد می کنم شروع به فعالیت های بازاریابی در این پیام رسان محبوب کنید. البته در نظر داشته باشید که مطابق استراتژی کلی بازاریابی خود، از تلگرام مارکتینگ به صورت هدفمند استفاده کنید تا شما را چند گام تا رسیدن به اهدافتان نزدیک تر کند.

امیدوارم مطالب عنوان شده در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و زمینه های رشد و پیشرفت شما را فراهم کرده باشد. می توانید این مقاله را در رسانه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا