برنامه نویسیبک اند (Back-end)جاوا اسکریپت (Javascript)فرانت اند (Front-end)

نقشه مسیر تبدیل شدن به توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت | Full Stack جاوااسکریپت

مسیر Full Stack شدن با جاوااسکریپت
مسیر Full Stack شدن با جاوااسکریپت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای ایجاد یک وب‌سایت یا اپلیکیشنی که امکان توسعه سریع، تکرار مداوم، کارایی بالا، سرعت، مقاومت و… را فراهم کند و در بازه‌ی زمانی کوتاه مدت و بلند مدت موفق باشد، دچار سردرگمی شده باشید و میان انتخاب های متعددی قرار گرفته باشید. اگر نظر ما را بخواهید، پیشنهاد ما به شما جاوا اسکریپت است که تمام این ویژگی ها را یکجا پوشش می‌دهد.

در حال حاضر شما اگر یک توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت باشید، علاوه بر اینکه در زمینه  برنامه نویسی جاوااسکریپت تبدیل به یک متخصص کاربلد می‌شوید، فرصت‌های شغلی ایده‌آل‌تر و بهتری نیز نصیبتان می‌شود. JavaScript Full Stack developer به کسی گفته می‌شود که می‌تواند به صورت کامل یک اپلیکیشن یا وبسایت را با جاوا اسکریپت کدنویسی و پیاده سازی کند؛ یعنی هم برای ظاهر (Front-end) هم برای سمت سرور (back-end) از javascript استفاده شود.

در این مقاله می‌خواهیم ضمن آشنایی با مفهوم فول استک، مسیر تبدیل شدن به توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت (Full stack JS) و مهارت‌هایی که از یک متخصص جاوااسکرپیت انتظار می رود که داشته باشد آشنا شویم. پس تا انتهای این مقاله ی کاربردی با ما همراه باشید.

فول استک جاوااسکریپت بودن به چه معناست؟

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های توسعه ی وب است که در ابتدا فقط برای توسعه ی فرانت اند استفاده می شد، اما پس از مدتی امکان استفاده از جاوا اسکریپت در وب سرور هم فراهم آورده شد.

فول استک بودن به معنای توانایی در توسعه ی فرانت اند و بک اند به صورت هم زمان است. در این صورت یک توسعه ی دهنده ی فول استک می تواند ابتدا تا انتهای یک پروژه را به تنهایی مدیریت کند. ایده ی استفاده از فول استک جاوا اسکریپت این است که از سمت کلاینت گرفته تا سمت سرور، می تواند تنها با استفاده از Javascript نوشته شود.

<strong>پیشنهاد ویژه ویتکس</strong>
برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله جاوا اسکریپت را مطالعه کنید.

به چه کسی توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت می گویند؟

توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت یا همان Javascript full stack developer به شخصی گفته می شود که توانایی توسعه ی Client-side  و Server-side را به طور همزمان با استفاده از Javascript داشته باشد. حالا Client-side یا فرانت اند چیست؟ همان بخشی است که کاربر مستقیما با آن در تعامل است؛ از رنگ ها و تصاویر گرفته تا شکل کلی سایت.

توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت
توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت

Server-side یا بک اند هم همان قسمتی از یک وبسایت یا اپلیکیشن است که کاربر قادر به مشاهده آن نیست پس کسی که بخواهد متخصص جاوااسکریپت شود علاوه بر تخصص در HTML و CSS باید با کتابخانه ها و فریم ورک ها آشنایی داشته باشد و توانایی:

 • برنامه نویسی Front-end و Back-end با: Angular ،jQuery و…
 • برنامه نویسی سرور با: Python ،ASP.NET و…
 • کار با پایگاه داده هایی همچون: MongoDB و SQL را داشته باشد.
در این بخش به صورت مختصر درباره ی بک اند صحبت شد، برای بررسی دقیق و کامل این مبحث می‌توانید به مقاله‌ی ” بک اند ” مراجعه فرمایید.

چرا باید به یک Full Stack Developer جاوااسکریپت تبدیل شویم؟

با کمی تحقیق متوجه می شوید که تیم های توسعه دهنده ی بسیاری از این زبان محبوب برای انجام پروژه های خود استفاده می کنند. چرا؟ زیرا با استفاده از این زبان می توانید هم بک اند و هم فرانت اند وبسایت یا اپلیکیشن خود را فقط و فقط با استفاده از جاوااسکریپت پیاده سازی کنید؛ به قول معروف «با یک تیر چند نشان زده اید». اکنون می خواهیم با چند ویژگی جاوا اسکریپت و این که چرا باید به یک توسعه دهنده full stack Javascript تبدیل شویم آشنا می شویم.

 • توانایی در استفاده مجدد از کد ها و استفاده اشتراکی از مدل ها، کتابخانه ها و…
 • وجود اموزش های عالی و یادگیری آسان این زبان فوق العاده
 • قابلیت توسعه سریع و کارامد
 • درک آسان پروژه به علت یکتا بودن زبان و…

نقشه راه فول استک شدن با جاوااسکریپت

در چند سال اخیر جاوا اسکریپت به یکی از محبوب ترین زبان های موجود برای توسعه ی وب، بازی، دسکتاپ و… تبدیل شده است. تنها با یادگیری جاوا اسکریپت می توانید به توسعه ی دهنده ی فول استک جاوا اسکریپت تبدیل شوید. در این بخش می خواهیم با مسیر تبدیل شدن به دولوپر فول استک جاوا اسکریپت آشنا شویم.

مسیر js fullstack شدن
javascript full stack roadmap

یادگیری اصول پایه

بدین جهت که فضای توسعه ی وب بسیار گسترده است، برای وارد شدن به آن باید اصول پایه را یاد بگیرید. از مفاهیم اینترنت، HTTP ،DNS و دستورات پایه ای ترمینال ها و NPM گرفته تا ابزار های پیشرفته تری همچون سیستم های کنترل نسخه و سرویس های میزبانی همچون گیتهاب، گیت لب و بسیاری موارد دیگر که در این بخش به برخی از آن ها اشاره کردیم.

یادگیری جاوااسکریپت

برای این که به یک فول استک جاوا اسکریپت تبدیل شوید باید با اصول پایه و کلی جاوا اسکریپت آشنا شوید. برخلاف تصورات، جاوا اسکریپت به سادگی قابل یادگیری است و آموزش های متعددی هم جهت یادگیری آن وجود دارد و نیازی نیست که هزینه های زیادی صرف معلم خصوصی و کلاس های گوناگون برای یادگیری این زبان کنید.

یکی از مواردی که باعث محبوبیت جاوا اسکریپت شده است، کتابخانه ها و فریم ورک های جاوا اسکریپت هستند؛ پس برای این که یک فول استک دولوپر جاوااسکریپت باشید باید روی برخی کتابخانه ها و فریم ورک های این زبان مسلط باشید.

برای یادگیری اصولی جاوا اسکریپت به شما پیشنهاد می دهم که دوره ی ES5 را شروع کرده تا با قواعد کلی و ماهیت JS آشنا شوید.

یادگیری تکنولوژی های فرانت اند ازجمله HTML و CSS  

HTML و CSS همراه با جاوا اسکریپت اساس مهارت های شما را برای فول استک جاوا اسکریپت شدن تشکیل می دهند. از “اچ تی ام ال” و “سی اس اس” برای طراحی صفحات یک سایت و استایل دهی به آن ها استفاده می کنیم. برای مثال ساخت فونت های سفارشی، نحوه ی قرارگیری و نمایش المان ها و… از جمله کارهایی است که با اچ تی ام ال و سی اس اس می توان انجام داد.

یادگیری فریم ورک ها و کتابخانه های جاوااسکریپت

کتابخانه ها و فریم ورک ها در حقیقت همان کد های نوشته شده توسط توسعه دهنده های دیگر هستند که تست و بهینه سازی شده اند و برای جلوگیری از دوباره نویسی برخی کدهای پرتکرار نوشته شده اند.

باید به این نکته توجه کنید که برای تبدیل شدن به توسعه دهنده ی فول استک جاوااسکریپت باید حداقل با یکی از فریم ورک ها و کتابخانه های جاوا اسکریپت آشنا باشید. در بخش های بعدی به معرفی برخی کتابخانه ها و فریم ورک های پرکاربرد فرانت اند و بک اند جاوا اسکرپیت خواهیم پرداخت.

یادگیری تکنولوژی های بک اند از جمله Node.js

می توان گفت Node.js یکی از بهترین محیط های اجرایی سمت سرور برای جاوا اسکریپت است. با استفاده از این محیط می توان از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان سمت سرور استفاده کرد. نکته ی جالب درباره ی کدهای جاوا اسکریپت اجرا شده با نود جی اس این است که سرعت آن ها بسیار بالاتر است و همین است که موجب محبوبیت Node.js شده است.

آشنایی و یادگیری کار با پایگاه داده های موردنیاز جاوا اسکریپت

یکی دیگر از راه های تبدیل شدن به توسعه دهنده ی فول استک جاوا اسکریپت، آشنایی با نحوه ی ذخیره و دستکاری اطلاعات دیتابیس است. پایگاه داده ها در دو نوع SQL و NOSQL هستند و تفاوت آن ها در شیوه ی دسترسی به اطلاعات است.

از آن جایی که درک مفاهیم پایگاه داده مهم است، برای شروع یادگیری آن ها بهتر است از پایگاه داده های رابطه ای که یادگیری آن ها ساده تر است شروع کنید. در این بخش با سه مورد از محبوب ترین دیتابیس ها آشنا خواهیم شد.

best javascript databases
پایگاه داده های محبوب جاوا اسکریپت

پایگاه داده MongoDB

یکی از معروف ترین دیتابیس های مبتنی بر NOSQL مونگو دی بی است که برای پروژه هایی با حجم داده های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در این دیتابیس داده ها به صورت یک سند نگه داری شده و هر سند از نوع BSON یا Binary JSON است و برای اجرای کدهای آن باید از Mongo Shell استفاده کرد.

از ویژگی های مثبت این پایگاه داده می توان به متن باز بودن، رایگان و منطعف بودن آن اشاره کرد؛ همچنین این پایگاه داده با مدل داده ای مستند گرا کار می کند که در مقابل بسیاری از دیتابیس های رابطه ای مقیاس پذیرتر و منعطف تر است.

پایگاه داده MySql

یک سیستم مدیریت پایگاه داده ی متن باز است که بر اساس مدل رابطه ای اطلاعات را جابه جا می کند. می توان گفت که یادگیری این پایگاه داده آسان است و بیشتر برای دیتابیس های معمولی و ساده استفاده می شود. از ویژگی های این پایگاه داده به کارایی بالا، هزینه پایین برای نگه داری و راه اندازی، یادگیری آسان و… اشاره کرد.

پایگاه داده Redis

Redis یکی دیگر از دیتابیس های NOSQL است. این دیتابیس داده ها را روی RAM نگه داری می کند اما به این معنی نیست که پس از خاموش و روشن شدن سیستم این اطلاعات از دست بروند بلکه با توجه به تنظیماتی که ما روی سیستم اجرا کرده ایم، داده ها را به دیسک اصلی سیستم منتقل می کند به همین سبب به این دیتابیس اصطلاحا on-disk persistence می گویند. یکی مزیت های این پایگاه داده سادگی و سرعت اجرای بالای آن است.

فریم ورک ها و کتابخانه های جاوااسکریپت

با توجه به بخش های قبل دریافتیم که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک جاوا اسکرپیت، باید با فریم ورک ها و کتابخانه های جاوا اسکریپت آشنا باشید و بتوانید از آن ها استفاده کنید اما به دلیل متنوع بودن آن ها، ممکن است که انتخابشان کمی سخت و گیج کننده باشد. در ادامه به کاربردی ترین فریم ورک ها و کتابخانه های فرانت اند و بک اند اشاره خواهیم کرد و با ویژگی برخی از آن ها آشنا خواهیم شد.

 • فریم ورک AngularJS
 • فریم ورک Ember.js
 • فریم ورک Vue.js
 • فریم ورک Gatsby و…
 • کتابخانه React
 • کتابخانه ی Backbone

فریمورک AngularJS

AngularJS یک فریم ورک فرانت اند جاوا اسکریپت است که تنها با API کار می کند و امکان غنی سازی کدهای HTML را به شما می دهد. با استفاده از این فریم ورک می توانید کد های اختصاصی خود را تعریف کرده و وارد پروژتان کنید. اگر بخواهید برای پویاسازی و تعاملی کردن صفحات خود از جاوا اسکریپت خام استفاده کنید نیاز به صرف زمان زیادی دارد اما استفاده از انگولار سرعت و کارایی انجام پروژتان را بالا می برد.

فزیم ورک angular js
angular JS framework

از ویژگی های دیگر انگولار این است به توسعه دهندگان امکان تغییرات در Back-end بدون تغییرات در Front-end را می دهد که این ویژگی برای توسعه ی وبسایت و اپلیکیشن بسیار کاربردی است.

فریمورک Ember.js

این فریم ورک برای پروژه هایی که زمان و بودجه ی محدودی دارند مناسب بوده و برای ساخت پروژه هایی که بسیار پیچیده هستند کاربردی است. Ember.js مبتنی بر معماری سه لایه است که به صورت خودکار پس از تغییرات داده ها، صفحه را بروز می کند. از ویژگی های اساسی این فریم ورک، پشتیبانی از دو روش Data Binding است که باعث می شود که این فریم ورک برای پروژه های پیچیده، فوق العاده و محبوب باشد.

فریمورک Vue.js

از این فریم ورک محبوب جهت ساخت رابط کاربری یا ساخت اپلیکیشن های تک صفحه ای و SPA استفاده می شود. این فریم ورک انقدر برای یادگیری ساده است که کد نویس های مبتدی و طراحان وب هم می توانند از آن استفاده کنند و مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

فریم ورک VUE JS
vue js framework

کتابخانه React

یکی از کتابخانه های پرطرفدار جاوا اسکریپت ری اکت است. این کتابخانه برای طراحی رابط کاربری استفاده می شود و Component-based است به این معنا که هر کامپوننت توانایی مدیریت state خود را دارد. از همه مهم تر این که، این کتابخانه بسیار کم حجم بوده و یادگیری آن آسان است.

مقاله مرتبط: React چیست؟ و چرا باید ری اکت را یاد بگیریم؟

کتابخانه Backbone

یکی دیگر از کتابخانه های معروف جاوا اسکریپت کتابخانه بک بون است. این کتابخانه برای یادگیری ساده بوده و به راحتی می توان با آن کار کرد. از این کتابخانه برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب تک صفحه ای استفاده می شود و از آن جایی که با API کار می کند می توان با استفاده از آن، از کدهای کمتر و توابع بیشتر استفاده کرد.

فریم ورک های بک اند جاوااسکریپت

از جمله فریم ورک های بک اند محبوب جاوا اسکریپت می توان به Meteor ،Node.js ،Express JS اشاره کرد که در بخش های قبل با Node.js آشنا شدیم. اکنون به معرفی این فریم ورک های پرطرفدار می پردازیم.

فریم ورک Meteor

می توان گفت Meteor یک فریم ورک همه کاره برای توسعه دهندگان است. با استفاده از این فریم ورک می توانید از ابتدا تا انتهای توسعه پروژه تان را تنها با جاوا اسکریپت انجام دهید. از مهم ترین ویژگی های این فریم ورک آن است که با پایگاه داده ی MongoDB و متغیر های همگانی کار می کند که این ویژگی باعث بالا رفتن سرعت آن می شود.

یکی دیگر از ویژگی های این فریم ورک، پشتیبانی از رندر کردن Front-end اپلیکیشن های تحت وب، برنامه نویسی بک اند، مدیریت دیتابیس و اجرای منطق برنامه های تحت وب است که باعث شده این فریم ورک یکی از محبوب ترین ها باشد.

فریم ورک meteor
meteor framework

فریم ورک Express JS

از این فریم ورک بک اند جهت ساخت وب اپلیکیشن ها و API ها استفاده می شود. اکسپرس به نسبت Meteor کم حجم تر و سبک تر بوده و از همه مهم تر به صورت ازاد و رایگان موجود است؛ همچنین با استفاده از پلاگین های این فریم ورک می توانید ویژگی های جدیدی به آن اضافه کنید. این فریم ورک بسیار با دقت طراحی شده تا موجب تسهیل اضافه کردن ویژگی هایی همچون مسیریابی اصلی، پیکربندی میان افزار، موتور الگو و… شود.

فریم ورک express
EXPRESS framework

توسعه اپلیکیشن با جاوااسکریپت

فریم ورک ها ابزار های مهمی برای ساخت اپلیکیشن های موبایل و وب هستند و هر پروژه متناسب با شرایط و نیاز های خاص خود یک فریم ورک مناسب انتخاب می کند. یکی از محبوب ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت React Native است که از آن برای ساخت اپلیکیشن های وب و موبایل مخصوص سیستم عامل هایی همچون ios و android استفاده می کنند.

این فریم ورک بر اساس کتابخانه ی React بوده و برای تولید انواع اپلیکیشن ها بسیار کارامد است. اپلیکیشن های ساخته شده توسط این فریم ورک با Javascript و xml (که به عنوان JSX شناخته می شود) نوشته شده است که به کد native کامپایل شده و در نهایت به کاربر هم خروجی ios و هم خروجی اندروید می دهد.

مزایای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت

همانطور که پیش تر به ان اشاره شد، از مهم ترین مزایای جاوا اسکریپت است که این زبان به تنهایی برای توسعه ی بک اند و فرانت اند و جست و جوی پایگاه داده کافی است و دیگر نیازی به یاد گیری زبان های مختلف وجود ندارد. علاوه بر این ویژگی، این زبان مزایای دیگری هم دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد:

 

صرفه جویی در زمان یادگیری: از آن جایی که جاوا اسکریپت زبان نسبتا آسانی محسوب می شود، یادگیری آن در کوتاه ترین زمان میسر است. از همه مهم تر، اگر از قبل توسعه دهنده ی جاوا اسکریپت هستید به راحتی می توانید Node.js را یاد بگیرید و مفاهیم آن را به سادگی درک کنید.

 

لازم نیست افراد جدیدی را استخدام کنید: بدین جهت که جاوا اسکریپت هم برای بک اند و هم برای فرانت اند می تواند مورد استفاده قرار گیرد، پس نیازی به استخدام افراد جدید برای توسعه دادن بخش های مختلف سایت یا اپلیکیشن خود ندارید.

برای مثال نیازی نیست که دیگر توسعه دهنده ی Node.js استخدام کنید تا کارهای سمت سرور را برعهده بگیرد بلکه با آموزش به نیروهای فعلی خود می توانید کارهای سمت سرور را هم به آن ها بسپارید. البته اگر احساس می کنید که به یک توسعه دهنده ی Node.js با تجربه نیاز دارید، این بحث جدا می باشد.

 

مقرون به صرفه: استفاده از متخصص جاوا اسکریپت با تجربه باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود .چرا؟ فرض کنید برای انجام پروژه مجبور به استخدام و پرداخت حقوق دو توسعه دهنده ی فرانت اند و بک اند هستید، اما در صورت استفاده از یک Javascript full stack developer نیاز به پرداخت حقوق دو نفر ندارید و هزینه ها کاهش می یابد.

یک آژانس حرفه ای طراحی وب همیشه به دنبال افرادی است که در زمینه کاری خود متخصص هستند پس اگر شخص یک متخصص جاوااسکریپت باشد که خیلی بهتر می شود!

 

سرعت عالی برنامه: یکی از نکات مهمی که در  تجارت و کسب و کارها اهمیت بالایی دارد، عملکرد برنامه است. استفاده از برنامه های کند مانع پیشرفت در تجارتتان می شود، برای جلوگیری از این اتفاق، نیاز است که برنامه هایی با سرعت بالا تولید کنید تا کاربر از آن راضی باشد. اما چگونه؟

Node.js بسیار سبک و سریع می باشد و برای ساخت برنامه هایی با سرعت و کارایی بالا شدیدا توصیه می شود. پس با Node.js می توانید برنامه هایی با سرعت بالا تولید کنید و باعث رضایت کاربرانتان شوید.

 

توسعه سریع: علاوه بر سرعت بالای برنامه و عملکرد آن، توسعه سریع برنامه ها نیز اهمیت بالایی دارد. برنامه ای که سرعت توسعه ی آن کند است باعث از دست دادن مشتریان و در نهایت باعث کاهش سودتان می شود. پس برای ساخت یک محصول، به سرعت توسعه دادن آن هم توجه کنید وگرنه پول و مشتری های زیادی را از دست خواهید داد.

Node.js با فراهم کردن انواع ماژول ها که همان کتابخانه ها و فریم ورک ها هستند باعث می شود تا برنامه نویسی ساده تر، رونده توسعه سریع تر و در وقتتان صرفه جویی شود.

 

متن باز: بیشتر ابزار های توسعه کامل جاوا اسکریپت اپن سورس و رایگان بوده و نیازی به هزینه های اضافی یا اشتراک داشتن ندارند و مرتبا در حال پیشرفت و به روز رسانی هستند.

 

دانش و اطلاعات در دسترس: همانطور که در بخش های پیش به آن اشاره شد، یکی از ویژگی های جاوا اسکریپت، وجود اطلاعات و اموزش های متعدد برای استفاده از تکنولوژی های آن در سراسر اینترنت است؛ از آموزش های ویدیویی و مقاله گرفته تا اینفوگرافیک درباره ی Javascript ،Node.js ،MongoDB و… در اینترنت موجود است.

 

استفاده مجدد از کد گسترده: با استفاده از Javascript، از طریق استفاده مجدد و به اشتراک گذاشتن کدها، می توانید در وقت صرفه جویی کنید.

 

پایگاه دانش گسترده: جاوا اسکریپت با پشتیبانی غول هایی مانند فیس بوک و گوگل یک جامعه قدرتمند با سرعت پیشرفت بالا را دارا است. حدودا ۵۲۲۰۰۰ مخزن در GitHub وجود دارد و بیش از ۲.۲ میلیون سوال برچسب گذاری شده در حیطه ی Javascript داخل Stack Overflow موجود است که نشان دهنده فعالیت بالای جامعه توسعه دهندگان در حوزه ی جاوا اسکریپت و وجود اطلاعات ارزشمند در آن است.

معایب جاوا اسکریپت

فول استک جاوا اسکریپت بودن علاوه بر مزایای بسیاری که داشت، دارای معایبی هم هست که البته مزایای آن بیشتر از معایبش است. در ادامه با دو عیب اساسی آن آشنا خواهیم شد:

برای محاسبات و پردازش های سنگین سمت سرور کارآمد نیست: با وجود این که Node.js یک تکنولوژی خارق العاده است اما وقتی که صحبت از انجام پردازش های سنگین و الگوریتم های پیچیده می شود می توان گفت که Node.js بهترین انتخاب نمی تواند باشد؛ پس بهتر است  از سرویس های مناسب دیگری برای محاسبات سمت سرور استفاده کنید.

 

کار با Node.js به همراه یک پایگاه داده ی رابطه ای کمی سخت است: پس اگر می خواهید با پایگاه داده ی رابطه ای کار کنید پیشنهاد می کنیم که به جای استفاده از Node.js از تکنولوژی های دیگری از جمله: Django و… استفاده کنید.

مهارت های دولوپر فول استک جاوااسکریپت

در این قسمت با برخی مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به توسعه دهنده ی Full Stack جاوا اسکرپیت آشنا خواهیم شد:

مهارت‌های یک توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت
مهارت‌های یک توسعه دهنده فول استک جاوااسکریپت
 • توانایی طراحی تجربه ی کاربری مناسب
 • تسلط بر مباحث تجربه کاربری و رابط کاربری (به مقاله ی UX و UI مراجعه شود)
 • تسلط بر کد نویسی وب HTML و CSS و Javascript
 • توانایی کار کردن با پایگاه داده هایی همچون MySql یا MongoDB یا SQL Server
 • آشنایی با مدیریت پکیج هایی مانند YARN و NPM و توانایی استفاده از آن ها
 • آشنایی با برخی مسائل امنیتی نظیر: ایمن کردن فرم ها یا جلوگیری از حملات XSS یا همان Cross Site Scripting
 • آشنایی نسبی با مفاهیم شبکه
 • آشنایی و تسلط بر نحوه کار کردن با API
 • آشنایی و توانایی استفاده از ابزارهایی همچون گیت هاب و… برای یادگیری نحوه استفاده از این سرویس به مقاله کاربردی گیت هاب مراجعه شود 

کمپانی های بزرگی که از جاوا اسکریپت استفاده می کنند

شاید برای شما هم تا اینجا سوال شده باشد که باید از کجا شروع کنم؟ و کدام فریم ورک را برای شروع یادگیری انتخاب کنم؟ برای این که راحت تر به پاسخ سوال هایتان برسید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه شرکت ها، اپلیکیشن ها یا وب سایت هایی در کسب و کار خود از جاوا اسکریپت و فریم ورک ها و کتاب خانه های آن استفاده کرده اند و با توجه به علاقه تان انتخاب کنید که در کدام مسیر قدم بردارید.

 • کمپانی هایی نظیر: Twitch ،LinkedIn ،Accenture ،Square ،DigitalOceanو Netflix و… از Ember.js استفاده می کنند.
 • Microsoft Office ،Gmail ،Forbes ،PayPal و Samsung و… از AngularJS استفاده می کنند.
 • برخی از بزرگ ترین کمپانی ها همچون: Laravel ،Google ،Gitlab ،Apple ،Nintendo و… از Vue.js استفاده می کنند.
 • از جمله کمپانی هایی که از Electron.js استفاده می کنند می توان به WhatsApp ،Spotify ،Slack و… اشاره کرد.
 • برای توسعه برخی از اپلیکیشن های جذاب و پرطرفدار همچون: Gyroscope ،Facebook ،Instagram و… از React native استفاده شده است.

نکات تکمیلی و خلاصه 

 • از جاوا اسکریپت می توان برای توسعه بخش Front-end و بخش Back-end و ارسال query برای پایگاه داده استفاده کرد.
 • Node.js به شما امکان ساخت برنامه هایی با کارایی و سرعت بالا می دهد.
 • NPM ماژول هایی همچون کتابخانه ها، فریم ورک ها و ابزارهایی را فراهم می آورد که به روند توسعه سرعت می بخشند.
 • js برای الگوریتم های سنگین و پیچیده ی سمت سرور مناسب نیست.
 • استفاده از js به همراه یک پایگاه داده ی رابطه ای کار تقریبا دشواری است.
 • برای به روز بودن در جاوا اسکریپت می توانید در خبرنامه های Daily JS یا Javascript Weekly عضو شوید.

سخن پایانی

در این مقاله دریافتیم که یادگیری فرانت اند و نود جی اس مکان مناسبی برای شروع سفرتان به عنوان یک توسعه دهنده فول استک Javascript است اما به تنهایی کافی نمی باشند. برای موفقیت در این راه باید تمامی مراحل گفته شده را طی کنید و پس از تمرین های متعدد و کسب مهارت های مختلف، در نهایت می توانید به یک توسعه دهنده ی فول استک جاوا اسکریپت حرفه ای تبدیل شوید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه ویتکس

این محتوا توسط سعید علی وردی خانی، زهرا عباس زاده و محمدحسین گودرزی تولید و آماده شده است. تیم تحریریه ویتکس همواره در حال تلاش است تا در راستای رفع نیازها و دغدغه‌های ذهنی شما عزیزان گام بزرگی بردارد و همچنین در زمنیه بهبود وب فارسی نیز تاثیرگذار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا