سئو

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟ | پاندای گوگل چه تاثیری بر سئو دارد؟

الگوریتم پاندای گوگل
الگوریتم پاندای گوگل

در سال ۲۰۱۰ گوگل یک بحران اساسی را پیش روی خود دید. در پی ‌افزایش بی‌رویه محتوای کم ارزش و بی‌کیفیت، رفته رفته کیفیت نتایج جستجو نیز با افت شدیدی رو به رو شد. کاهش کیفیت نتایج جستجو نیز نارضایتی کاربران را به دنبال داشت. اوایل سال ۲۰۱۱ بود که گوگل از پاندای سئوکار خودش رونمایی کرد. الگوریتم گوگل پاندا (Google Panda Algorithm) راهکار گوگل برای مبارزه با بحران و چالش‌های ایجاد شده بود. در ادامه به بررسی الگوریتم پاندای گوگل و تاثیرات آن بر روی سئو می‌پردازیم تا مشخص شود که گوگل پاندا چیست؟ چرا ایجاد شده است؟ و چگونه کار می‌کند؟

 

الگوریتم پاندا چیست؟

گوگل الگوریتم پاندا را برای جلوگیری از نمایش محتوای کم ارزش و بی‌کیفیت در نتایج موتور جستجو ایجاد کرده است. در واقع گوگل زمانی تصمیم به راه اندازی گوگل پاندا گرفت، که فضای وب تحت تاثیر مفهوم جدیدی تحت عنوان مزرعه محتوا  قرار گرفته بود. اما شاید برایتان سوال شده باشد که منظور از مزرعه محتوا چیست؟

اصطلاح Content Farm یا همان مزرعه محتوا اشاره به وب سایت‌هایی دارد که از محتوای بی‌ارزش، کپی شده و بی‌کیفیت به صورت گسترده‌ای استفاده می‌کنند. هدف این وبسایت‌ها این است که خودشان را پرمحتوا و کاربردی نشان دهند؛ سپس بتوانند به راحتی جایگاه مناسبی در نتایج جستجو کسب کنند و ترافیک بیشتری جذب کنند. اما گوگل پاندا الگوریتمی است که گوگل برای مقابله با این فریبکاران ایجاد کرده است.

در واقع پاندای سئوکار گوگل، احتمال نمایش محتوای کم‌ارزش، بی‌کیفیت و کوتاه را در نتایج جستجو کاهش می‌دهد؛ و از طرف دیگر بستر مناسبی برای کسب جایگاه بهتر و نمایش بیشتر محتوای باارزش، با کیفیت، کاربردی و منحصر به فرد در نتایج جستجو ایجاد می‌کند.

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟
الگوریتم گوگل پاندا چیست؟

 

چرا الگوریتم گوگل پاندا ایجاد شد؟

در سالیان اخیر همه ما برای، تحقیق و بررسی، مطالعه، پیدا کردن جواب سوال‌ها و برطرف کردن نیازهایمان به سراغ وب سایت‌های اینترنتی می‌رویم. موتورهای جستجو فرایند محتوای مورد نظر و فراهم کردن آن برای ما را انجام می‌دهند. البته موتورهای جستجو، امروزه تحت عنوان موتورهای پاسخگو نیز شناخته می‌شوند.

از طرفی در فضای اینترنت طیف گسترده و گوناگونی از محتوا وجود دارد. سایت‌های بسیاری سعی دارند با استفاده از محتوای خلق شده توسط دیگران، محتوای کم‌ارزش و بی‌کیفیت و همینطور تکنیک‌های کلاه سیاه و فریبکارانه جایگاه خوبی در نتایج جستجو کسب کنند؛ سپس از این طریق به کسب اهداف و منافع خودشان بپردازند.

در مدل کسب و کار گوگل، مخاطبان و کاربران نقش اصلی را ایفا می‌کنند. با رشد محتوای بی‌کیفیت و نمایش آنها در نتایج جستجو، نارضایتی کاربران از موتور جستجوی گوگل افزایش یافت. همین موضوع باعث شد که گوگل کسب و کار خود را در معرض خطر ببیند. با گذشت زمان گوگل بیشتر و بیشتر تحت فشار قرار می‌گرفت. برای جلوگیری از افت گوگل و کسب رضایت کاربران گوگل الگوریتم‌های بسیاری همچون پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، کبوتر و موارد دیگر را ایجاد کرد.

در واقع الگوریتم گوگل پاندا با عملکرد فوق‌العاده و منحصر به فرد خود باعث شده است که سایت‌های فریبکار با جریمه شوند و محتوای نامعتبر و بی‌کیفیت آنها از نتایج جستجو حذف شود و کاربران با آسودگی خاطر از وب سایت‌های معتبر و با ارزش استفاده کنند. همین موضوع بستر مناسبی را برای گوگل در راستای جلب رضایت کاربرانش فراهم کرد.

مقاله مرتبط: بررسی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و تاثیر آن بر سئو سایت

 

از نظر گوگل پاندا چه شاخص‌هایی تاثیر منفی بر سئو سایت دارد؟

محتوایی که جذاب و با کیفیت نباشد باعث عصبانیت گوگل پاندا می‌شود و در نتیجه سایت مورد نظر جریمه می‌شود. در ادامه به بررسی چند شاخص می‌پردازیم که گوگل پاندا حساسیت بسیاری نسبت به آنها دارد:

معیارهای منفی از نظر گوگل پاندا
معیارهای منفی از نظر گوگل پاندا
 • محتوای کوتاه (کم حجم): صفحاتی از وب سایت که دارای محتوای ضعیف و نامعتبر هستند باعث واکنش گوگل پاندا می‌شوند.
 • محتوای تکراری یا کپی شده: این نوع محتوا بسیار در سطح اینترنت دیده می‌شود و سایت‌های زیادی سعی می‌کنند از زحمات و تلاش‌های دیگر سایت‌ها در راستای خلق محتوا، سوءاستفاده کرده و بدون ذکر منبع آن محتوا را به صورت مستقیم یا با اعمال تغییرات کوچک در سایت خودشان استفاده کنند.
 • محتوای بی‌کیفیت و نامرتبط: محتوایی که با توجه به نیاز کاربران و مخاطبان یک وب سایت تولید نشده است؛ این نوع محتوا هیچ اطلاعاتی را به مخاطب ارائه نمی‌کند و در بخش‌های مختلف آن همانند عنوان، کلمه کلیدی، زیرعنوان‌ها و غیره هیچ انسجام و ارتباطی دیده نمی‌شود. گوگل پاندا نیز با ارزش قائل نشدن برای کاربران برخورد می‌کند، در نهایت نیز این موضوع جریمه شدن وب سایت‌ها را به دنبال دارد.
 • مزرعه محتوا (Content Farm): کمی قبل‌تر درباره مزرعه محتوا صحبت کردیم. در واقع این اصطلاح اشاره به سایت‌هایی دارد که که انبوهی از محتوای بی‌کیفیت، ضعیف، کوتاه، نامعتبر یا کپی را در خود جای داده‌اند. در واقع این سایت‌ها با این ترفند کلاه سیاه سعی دارند که خودشان را به عنوان یک مرجع در گوگل معرفی کنند. سپس از این طریق جایگاه مناسبی در نتایج جستجو کسب کنند و به اهداف سود جویانه خودشان برسند.
 • تبلیغات انبوه: این مورد اشاره به سایت‌هایی دارد که بیشتر از محتوا بر روی تبلیغات تمرکز کرده‌اند. این گونه سایت‌ها انواع بنرها، پاپ‌آپ‌ها و تبلیغات‌های گوناگون را در صفحات سایت خود منتشر می‌کنند، درحالی که محتوای باکیفیت و با ارزشی نیز در آن صفحه وجود ندارد.
 • محتوای فریبنده: محتوایی که صرفا قصد افزایش ترافیک را دارد در حالی که در آن به موضوع مورد نظر چندان که باید و شاید پرداخته نشده است.
 • لینک‌های فریبنده: لینک‌هایی که کاربر را به مقصد مورد نظر هدایت نمی‌کند. یا حتی لینک‌هایی که کاربر مجبور می‌کند اقدامات خاصی همچون عضو شدن در یک کانال را انجام دهد تا بتواند از آن محتوا استفاده کند.
 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی: محتوایی که برای کاربران نوشته نشده و ارزش آفرینی خاصی در آن صورت نگرفته، بلکه صرفا با انبوهی از کلمات کلیدی با هدف کسب جایگاه در نتایج جستجو، انباشته شده است.
 • محتوای نامعتبر
پیشنهاد ویژه ویتکس: همه اطلاعاتی که نیاز دارید درباره مفهوم سئو بدانید را در مقاله “سئو چیست؟” مطالعه کنید.

 

چطور متوجه شویم که سایت‌مان توسط گوگل پاندا جریمه شده است؟

اگر کیفیت محتوای شما از نظر الگوریتم گوگل پاندا ضعیف و نامناسب تشخیص داده شود، آنگاه موتور جستجوی گوگل امتیاز پایینی را برای کیفیت کلی وب سایت شما در نظر می‌گیرد. همین موضوع دلیلی می‌شود تا نتوانید در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) جایگاه مناسبی کسب کنید. دقت داشته باشید که گوگل پاندا می‌تواند بر روی رتبه وب سایت شما تاثیر بگذارد و باعث افت شدید ترافیک وب‌سایت‌ شما شود.

جریمه و پنالتی گوگل پاندا
جریمه و پنالتی گوگل پاندا

اگر وب سایت شما توسط گوگل پاندا جریمه شود، نتایج آن مشخصا در بخشی تحت عنوان جرایم گوگل مشخص نمی‌شود. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم، وقتی که سایت شما پاندای سئوکار گوگل را عصبانی ‌کند، ممکن است با موارد زیر مواجه شود:

 • در یک بازه تدریجی، با افت نسبتا شدید ترافیک وب سایت مواجه می‌شوید. پس از آن نیز روندی ضعیف و ثابت را تجربه خواهید کرد.
 • سایت شما به صورت کلی با کاهش رتبه در صفحه نتایج موتور جستجو رو به رو می‌شود. یعنی ممکن است در نتایج جستجوی کوئری‌ها و کلمات کلیدی سایت شما نشان داده شود، اما آن جایگاه همیشگی را نخواهید داشت؛ بلکه جایگاه شما به صفحات ۳، ۴ یا موارد مشابه منتقل شده است.
 • با وجود اینکه اقدامات گسترده‌ای همانند لینک‌سازی انجام داده‌اید، تمامی صفحات سایت شما با مشکلات رنکینگ مواجه شده‌اند.
دقت داشته باشید که الگوریتم گوگل پاندا تنها دلیل افت جایگاه و ترافیک وب سایت نیست! ممکن است که معیارهایی همچون لینک سازی اسپم و موارد دیگر باعث پنالتی شدن شما شده باشد. اما اگر محتوای بی‌کیفیت، نامعتبر و کم‌ ارزشی دارید و با نشانه‌های بالا رو به رو شده‌اید، احتمالا پاندای گوگل را عصبانی کرده‌اید و این موضوع مشکلاتی را برایتان ایجاد کرده است.

 

چطور جریمه و پنالتی گوگل پاندا را رفع کنیم؟

تا به اینجا بررسی کردیم که چه مواردی باعث عصبانیت پاندای گوگل می‌شود و همینطور متوجه شدیم که اگر این پاندا را خشمگین کنیم چه عواقبی در انتظار ماست!!! اکنون شاید برایتان سوال شده باشد که اگر سایت‌مان توسط گوگل پاندا پنالتی شد، چگونه می‌توانیم آن را رفع کنیم؟ یا حتی بهتر است سوال را به این شکل مطرح کنیم: در ابتدا و از زمان شروع کار وب سایت‌مان چطور فعالیت کنیم که گوگل پاندا نه تنها ما را جریمه نکند، بلکه جایگاه بهتری نیز برای ما فراهم کند؟!

 • خلق محتوای باکیفیت و ارزشمند و افزودن آن به سایت
 • بهبود و به‌روزرسانی محتواهای قدیمی و کم ارزش و تبدیل آنها به محتوای جذاب و منحصر به فرد
 • به کیفیت محتوا بیشتر از کمیت آن توجه داشته باشید
 • از تکرار بیهوده کلمات کلیدی در متن پرهیز کنید، سعی کنید محتوا تا حد امکان روان باشد
 • محتوا را با توجه به نیاز مخاطب تولید کنید، نه صرفا برای رتبه گرفتن در گوگل
 • کاهش حجم تبلیغات موجود در صفحات برای جلوگیری از خسته شدن کاربران
 • حذف یا ویرایش محتوای کپی و فاقد ارزش وب سایت
 • حتما از ایجاد مزرعه محتوا جلوگیری کنید
 • تجربه کاربری را تا حد ممکن بهبود ببخشید

در صورتی که این اقدامات را انجام دهید، حتی اگر با جریمه گوگل رو به رو شده باشید، تاثیرات آن با گذر زمان کم رنگ می‌شود و شما دوباره جایگاه مناسبی در نتایج جستجو کسب خواهید کرد. اگر از ابتدای شروع به کار وب سایت خودتان این معیارها را رعایت کنید، گوگل پاندا نیز توجه ویژه‌ای به شما خواهد داشت و برای تلاش‌های شما پاداش در نظر می‌گیرد.

 

جمع‌بندی و سخن پایانی

اگر قبل از شروع کار بر روی سایت خودتان با الگوریتم‌های گوگل آشنا بودید و معیارهایی همچون کیفیت و اعتبار را در محتوای خودتان لحاظ کرده‌اید، با قدرت به روند کاری خودتان ادامه دهید. مطمئن باشید که خطر جریمه گوگل شما را تهدید نمی‌کند؛ و همچنین از دید گوگل دور نمی‌مانید و جایگاه مناسبی در نتایج جستجو کسب‌ می‌کنید.

اما اگر با سئو و الگوریتم‌های گوگل آشنا نبوده‌اید و راه را اشتباه رفته‌اید، می‌توانید سریعا شروع کنید و روند کاری خودتان را بهبود ببخشید. در ادامه نیز از تکنیک‌های کلاه سفید سئو استفاده کنید تا با جریمه‌های گوگل مواجه نشوید. در پایان امیدوارم از این مقاله اختصاصی ویتکس لذت برده باشید و این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد. می‌توانید این محتوا را در رسانه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنان نیز از اطلاعات این محتوا بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

 1. مقاله عالی بود ولی یکمی تخصص بود و باید چند بار خوانده شود تا درک و فهم خوبی از مقاله داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا