بررسی تخصصیفناوری

بررسی تخصصی امکانات و قابلیت های پیام رسان سیگنال

بررسی تخصصی امکانات و قابلیت های پیام رسان سیگنال
بررسی تخصصی امکانات و قابلیت های پیام رسان سیگنال

همانطور که در جریان هستید در طی چند وقت اخیر به واسطه حواشی ضد امنیتی و نقض حریم شخصی کاربران از سوی پیام رسان واتساپ، پیام رسان سیگنال (Signal Private Messenger) با شعار حفظ تمامیت امنیت حریم خصوصی افراد توانسته است خود را در دنیای مجازی بیشتر از گذشته مطرح کند. اگر دقیقا نمی دانید که پیام رسان سیگنال چیست و چه ویژگی های منحصر به فردی نسبت به سایر سرویس های مشابه خود دارد، با بلاگ ویتکس همراه شوید؛ زیرا در این پست به بررسی تخصصی امکانات و قابلیت های پیام رسان سیگنال خواهیم پرداخت.

پیام رسان سیگنال چیست؟

سیگنال یک سرویس رمزنگاری شده متمرکز چندسکویی (Cross-platform) است که حاصل همکاری مشترک موسسات غیرانتفاعی Signal Messenger, Signal Foundation, Open Whisper Systems و ساخت کشور آمریکا می باشد که قابلیت هایی نظیر ارسال پیام های فردی/گروهی را در قالب متن و فایل های صوتی و تصویری در اختیار کاربران قرار می دهد. از دیگر ویژگی های این پیام رسان، امکان برقراری تماس صوتی و تصویری به صورت فردی/گروهی می باشد.

<strong>پیشنهاد ویژه ویتکس</strong>
همه آنچه باید درباره بازاریابی و کسب درآمد از تلگرام بدانید را در “تلگرام مارکتینگ“ مطالعه کنید.

تمجید معترضان آمریکا و ثروتمندترین مرد جهان از امنیت پیام رسان سیگنال

اولین جرقه اصلی استفاده کاربران از پیام رسان سیگنال، پس کشته شدن جورج فلوید و شروع اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا زده شد و در همین فضای متشنج، عده ی زیادی از معترضین در فضای مجازی، استفاده از این سرویس را به سرویس های مشابه ترجیح دادند.

در سویی دیگر می توان نقطه عطف مطرح شدن سیگنال را تا حد زیادی به حواشی ضد امنیتی و نقض حریم شخصی کاربران توسط واتساپ ربط داد که کاربران فضای مجازی را به شدت عصبانی کرد تا جایی که بسیاری از آن ها تصمیم گرفتند تا واتساپ را حذف و پیام رسان سیگنال را جایگزین آن کنند. همچنین در این مسیر توئیت ایلان ماسک (صاحب کمپانی تسلا موتورز و ثروتمندترین مرد جهان) در رابطه با استفاده از سیگنال و ریتوئیت شدن آن توسط جک دورسی (مدیرعامل توییتر) از عوامل ترغیب مردم به سمت پیام رسان سیگنال شد.

توییت ایلان ماسک و تشویق مردم به استفاده از پیام رسان سیگنال
توییت ایلان ماسک و تشویق مردم به استفاده از پیام رسان سیگنال

امکانات و قابلیت های پیام رسان سیگنال

سیگنال از قابلیت های فراوانی برخوردار است که برخی از این قابلیت ها عبارت اند از :

 • صفحه کلید ناشناس

  همان طور که می دانید صفحه کلید گوشی های هوشمند به نحوی برنامه نویسی شده اند که کلماتی که شما توسط آن ها تایپ می کنید را یاد می گیرند و در حافظه ذخیره سازی می کنند تا در نوبت های بعدی جهت سهولت کار شما، ابتدا همان کلمات را به شما پیشنهاد دهند. قابلیت «صفحه کلید ناشناس» از انجام چنین فرایندی در حین استفاده از پیام رسان سیگنال جلوگیری می کند تا شما با آسودگی خاطر بیشتری پیام های خود را ارسال کنید.

 • مشاهده جزییات پیام

  سیگنال این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا جزییات پیام های ارسالی/دریافتی خود را بدانید. مثلا اگر پیامی برایتان ارسال شد، می توانید متوجه شوید که این پیام دقیقا در چه زمانی نوشته و ارسال شده و در چه زمانی به دست شما رسیده است.

 • حذف پیام برای همه در پیام رسان سیگنال

  اگر اشتباهی پیامی را برای شخصی ارسال کردید، اصلا نگران نباشید. سیگنال این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که در همان لحظه بتوانید پیام ارسال شده را پاک کنید.

 • علامت زدن به صورت خوانده نشده

  اگر پیام جدیدی برای شما فرستاده شده و شما نیز آن را مشاهده نمودید اما فرصت پاسخ گویی در آن لحظه را ندارید، می توانید آن چت را به عنوان «چت خوانده نشده» برای خود علامت گذاری کنید تا هنگامی که در فرصت مناسب وارد سیگنال شدید، سیگنال این موضوع را به شما یادآوری کند.

 • مسدود کردن (بلاک کردن) شخص/گروه در پیام رسان سیگنال

  پیام رسان سیگنال این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا یک شخص یا یک گروه را بلاک کنید. بلاک کردن یک فرد چیز چندان عجیبی نیست اما بلاک کردن یک گروه در نوع خودش جالب به نظر می رسد. جالب است بدانید که با بلاک کردن یک گروه، هیچ یک از اعضای آن نمی توانند نام یا عکس پروفایل شما را مشاهده کنند.

 • ارسال پیام های ناپدید شونده

  با استفاده از این ویژگی سیگنال می توانید پیام های ناپدید شونده برای مخاطبتان ارسال کنید تا پس از اتمام بازه ی زمانی، به صورت خودکار از صفحه چت او پاک شوند. این قابلیت به صورت پیشفرض خاموش است و شما می توانید آن را برای هر فرد به صورت جداگانه از مقدار ۵ ثانیه تا ۱ هفته فعال و زمان بندی کنید. این ویژگی همانند بسیاری از ویژگی های سیگنال جنبه متقابل دارد؛ یعنی اینکه با اعمال چنین تنظیماتی، شما نیز متقابلا شامل محدودیت های اعمال شده ی خود می شوید.

 • پین سیگنال (Signal PIN)

  یکی از جذاب ترین ویژگی های پیام رسان سیگنال،‌ قابلیت افزودن پین برای اکانت سیگنال می باشد. پین سیگنال کدی چند رقمی است که در صورت استفاده از آن، هنگامی که دستگاه شما مفقود شود،‌ با راه اندازی پیام رسان سیگنال روی گوشی جدید و استفاده از این پین می توانید مشخصات پروفایل، تنظیمات، مخاطبین و حتی افرادی که در اکانت قبلی خود بلاک کرده اید را مجددا به نرم افزار سیگنال معرفی کنید. (این ویژگی از چت ها نسخه پشتیبان تهیه نمی کند)

 • امنیت صفحه نمایش

  با استفاده از این قابلیت می توانید تصویربرداری از صفحه در فهرست آخرین برنامه های استفاده شده و در درون برنامه را مسدود کنید.

 • قفل صفحه پیام رسان سیگنال

  با فعال سازی این ویژگی، سیگنال از سیستم امنیتی پیشفرض گوشی شما که می تواند پین، رمز عبور یا سیستم احراز هویت بیومتریک (مانند اثر انگشت و …) باشد، برای قفل صفحه خود استفاده می کند.‌

 • مدیریت رسیدهای خوانده شدن (تیک های خوانده شدن پیام)

  اگر رسیدهای خوانده شدن (تیک های خوانده شدن پیام) غیرفعال باشند، مخاطب شما متوجه این موضوع نخواهد شد که پیام او را مشاهده کرده اید؛ زیرا همچنان پیام او در حالت «خوانده نشده» باقی خواهد ماند. منطقی است که با غیر فعالسازی این گزینه شما نیز قادر به دیدن تیک های خوانده شدن پیامتان توسط دیگران نخواهید بود.

 • نشانگرهای نوشتن

  از دیگر ویژگی های جالب پیام رسان سیگنال، فعالسازی / غیر فعالسازی نشانگرهای نوشتن است. تصور کنید که خودتان می توانید تعیین کنید که در هنگام نوشتن یک پیام، تایپ کردن شما به مخاطبتان اطلاع داده شده یا اصلا چیزی نشان داده نشود.

 • ارسال همزمان پیام به افراد مختلف بدون گروه کردن آن ها

  اگر می خواهید یک پیام را به افراد مختلف ارسال کنید، اصلا نگران گروه شدن آن افراد به واسطه این پیام نباشید؛ زیرا پیام رسان سیگنال به صورت خودکار پیام شما را در صفحه چت جداگانه و مخصوص هر نفر ارسال خواهد نمود.

 • یادداشت شخصی (Note to Self)

  این ویژکی دقیقا همانند قابلیت Saved Messages در تلگرام است. به کمک این قابلیت می توانید هر نوع محتوا (متن، فایل های صوتی و تصویری و …) را در سیگنال برای خود ذخیره کنید.

 • ری اکشن دادن به پیام ها

  این قابلیت جالب که در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز وجود دارد، از امکانات جالب سیگنال به شمار می رود. در کنار مجموعه ی اموجی های سیگنال، یک بخش خاص طراحی شده که شامل چند اموجی خاص جهت ری اکشن (واکنش) نشان دادن شما به پیام های مخاطبانتان است.

 • مدیریت گروه در پیام رسان سیگنال

  توسط پیام رسان سیگنال می توانید از امکانات مدیریتی گروه ها نظیر ایجاد گروه، مشاهده اعضا و سایر مدیران گروه، تغییر نام و پروفایل گروه، افزودن/حذف اعضای گروه و مشاهده اعضای معلق گروه و … برخوردار شوید.

 • تنظیم مجدد لینک گروه

  ‌اگر بنا به هر دلیلی قصد تغییر لینک گروه خود را دارید، این کار با چند مرحله ساده در سیگنال قابل انجام است.

 • اشاره (منشن) کردن افراد گروه

  در سیگنال مانند تلگرام، به کمک کاراکتر @ می توانید سایر اعضای گروه را در هر شرایطی اصطلاحا منشن یا تگ کنید. همچنین قابلیت بی صدا کردن اعلان (نوتیفیکیشن) حاصل از منشن شدن شما توسط دیگران به صورت جداگانه در بخش تنظیمات شخصی هر گروه وجود دارد.

 • مدیریت زبان پیام رسان سیگنال

  زبان پیام رسان سیگنال همان زبان پیشفرض دستگاه شماست. با این حال می توانید زبان این برنامه را مستقل از زبان دستگاه خود، انتخاب کنید. سیگنال از زبان شیرین پارسی نیز پشتیبانی می کند.

 • آرشیو (بایگانی) کردن چت ها

  آرشیو کردن برخی چت ها به شما این امکان را می دهد که بدون از دست دادن محتوای موجود در آن چت ها، صفحه اصلی پیام رسان سیگنال خود را خالی کنید و برای مشاهده چت های آرشیو شده به بخش مخصوص آن مراجعه کنید. طبیعی است که می توانید چت های آرشیو شده را به حالت قبلی خود یعنی حالت آرشیو نشده در بیاورید.

 • سایر امکانات پیام رسان سیگنال

  پیام رسان سیگنال از تمامی امکانات پایه ی یک پیام رسان ایده آل و محبوب برخوردار است که برخی از این امکانات پایه عبارت اند از :

  • ارسال استیکر در پیام های شخصی و گروهی
  • افزودن عضو به گروه توسط لینک یا QR code
  • مشاهده دستگاه های متصل و امکان حذف دسترسی آن ها به اکانت سیگنال
  • Pin کردن یا Unpin کردن چت ها
  • مدیریت سایز فونت ها
  • امکانات پایه مانند کپی کردن، فوروارد کردن و …
  • حذف پیام ها به صورت تکی و گروهی برای خودتان
  • قابلیت حذف تمامی پیام ها از طریق تنظیمات
  • قابلیت پشتیبان گیری و بازیابی پیام ها، فایل های چند رسانه ای و سایر محتوای موجود

مقایسه پیام رسان سیگنال با واتساپ و تلگرام

در جدول زیر پیام رسان سیگنال از نظر حوزه جمع آوری داده ها و حفظ حریم شخصی کاربران با دو پیام رسان محبوب دنیا یعنی تلگرام و واتساپ مقایسه شده است.

داده های جمع آوری شده / نوع پیام رسانپیام رسان سیگنالپیام رسان تلگرامپیام رسان واتساپ
شناسه دستگاه
شناسه کاربری
داده های تبلیغاتی
سابقه خرید
تشخیص مکان کاربر از طریق اینترنت
شماره تماس
آدرس ایمیل
مخاطبان
تعاملات کاربر با پیام رسان
گزارش داده های خرابی پیام رسان
گزارش داده های عملکرد پیام رسان
اطلاعات پرداخت
پشتیبانی مشتری

حتما بخوانید
آموزش روش‌های ثبت نام و ساخت اکانت کلاب‌ هاوس برای کاربران اندروید و ای او اس

 

جمع بندی

با توجه به این که پیام رسان سیگنال به نسبت سایر سرویس های مطرح جهان نوظهور تر است، امکانات کاربری و امنیتی فوق العاده ای را در اختیار کاربران خود قرار داده است که در صدر جدول این امکانات، حفظ داده ها و حریم شخصی کاربران بیشتر از هر موردی به چشم می خورد. قطعا با استقبال بیشتر مردم شاهد پیشرفت چشم گیر این سرویس و به روزرسانی های بیشتری خواهیم بود.

درباره نویسنده

محمد جاودانی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار، برنامه نویس و تولیدکننده محتوا در حوزه آموزش جاوااسکریپت

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

 1. درود در این مقاله تنها فهرست وار امکانات را توضیح داده اید میخواهم ببینم چطور میتوانیم به تعداد نفرات جدا از هم یعنی خارج از گروه بصورت هم زمان پیام بفرستیم سپاسگزارم

  1. سلام بله همین طور هستش … این مقاله صرفا جهت معرفی امکانات پیام رسان سیگنال نوشته شده تا کاربران با دید تخصصی تری از این نرم افزار استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا