برنامه نویسیدیجیتال مارکتینگ

بررسی تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری | تفاوت UI و UX +(مثال و اینفوگرافیک)

رابط کاربری و تجربه کاربری چیست؟
تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

بعید است که در یک پروژه نرم افزاری حرفه ای نامی‌ از UI و UX برده نشود؛ UI و UX نقطه عطف جذب کاربران نرم افزار شماست. چنانچه سرمایه گذار یا توسعه دهنده یک پروژه نرم افزاری هستید، باید با این دو مفهوم و تفاوت آن‌ها به اندازه کافی آشنایی داشته باشید. در این پست از ویتکس قصد داریم این دو تخصص را معرفی نموده و سپس به بررسی تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری بپردازیم.

 

رابط کاربری (UI) چیست؟

UI مخفف واژه‌ی User Interface است، که در اصطلاح فارسی به عنوان رابط کاربری نیز شناخته می‌شود. مقصود از رابط کاربری همان بخشی است که کاربر بدون واسطه و به صورت مستقیم با جلوه و نمای محصول شما در تعامل است.

به صورت تخصصی‌تر می‌توان گفت که UI، قالب ظاهری یک وب سایت، اپلیکیشن و… است که شامل عناصری مانند: دکمه‌ها، رنگ بندی‌ها، تصاویر، ویدیو‌ها و… را تشکیل می‌دهد و مشخص می‌کند که کاربر از طریق رابط‌ها چگونه می‌تواند با سایت یا اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کند؛ پس هر چه نمای محصول شما شکیل‌تر و جذاب‌تر باشد مسلماً توجه کاربران بیشتری را به سمت کسب و کار خود جلب خواهید کرد.

 باید بدانید که طراحی UI بسیار مهم است، زیرا کاربر ارتباط مستقیمی‌ با هویت بصری محصول شما داشته و در جلب توجه کاربر نقش اساسی دارد؛ مهم تر از همه افراد به سایت‌هایی با UI ضعیف کمتر اعتماد خواهند کرد. 

UI چیست؟
رابط کاربری یا UI

 اجزای مهم رابط کاربری

همان طور که در بخش پیش اشاره شد، از اجزای مختلفی برای برقراری ارتباط بین کاربر و سایت استفاده می‌شود که اصولا در یکی از چهار دسته ی زیر قرار می‌گیرند:

 • کنترل ورودی: این بخش به کاربران اجازه ی وارد کردن اطلاعات مختلف را در سیستم می‌دهد. برای مثال در فرم‌های ثبت اطلاعات، برای انتخاب محل سکونت با استفاده از کنترل‌های ورودی این امکان برای ما فراهم می‌شود.
 • اجزای اطلاعاتی: همان طور که از نام آن‌ها مشخص است، اطلاعاتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. همانند نوتیفیکیشن‌ها، پنجره‌های پاپ آپ و…
 • کانتینرها: کانتینرها محتواهای مرتبط به هم، مانند لیستی از آیتم‌های مختلف همراه با کارکردشان را نمایش می‌دهند.
 • اجزای ناوبری: بخش ناوبری امکان گشت گذار در قسمت‌های مختلف را برای کاربر فراهم می‌کند همانند منوی تلفن‌های همراه اندروید یا آیفون.

 

انواع طراحی UI

 • رابط کاربری زبان طبیعی(LUI یا NLUI): این رابط به کاربران اجازه ی برقرای ارتباط با یک دستگاه به جای یک زبان رایانه ای می‌دهد.
 • رابط کاربری مبتنی بر فرم: رابط‌های مبتنی بر فرم لیستی از سوال‌های گوناگون یا گزینه‌ها را برای کاربر تکمیل می‌کنند مانند فرم کاغذی سنتی.
 • رابط کاربری صوتی (VUI): یک رابط فرمان صوتی می‌باشد که با استفاده از تشخیص گفتار، به کاربران امکان تعامل با دستگاه را می‌دهد.
 • رابط کاربری لمسی: این نوع رابط به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق لمسی با دستگاه در تعامل باشند.
 • رابط کاربری مبتنی بر منو: به کاربر اجازه می‌دهد تا با پیمایش در صفحات و فهرست‌ها با یک دستگاه در تعامل باشند.
 • رابط خط فرمان(CLI): از این رابط که مبتنی بر متن است برای مدیریت و مشاهده پرونده‌ها در رایانه استفاده می‌کنند.
 • رابط کاربری گرافیکی(GUI): از این رابط کاربری برای تعامل با دستگاه‌های الکترونیکی توسط آیکون‌های گرافیکی استفاده می‌شود.

 

مراحل ایجاد طراحی UI

 • بررسی پروژه و سنجش نیاز‌های آن
 • ارائه ی یک طرح اولیه UI به مشتری
 • اعمال کردن تغییرات به طرح
 • ارسال کردن تصاویر طرح اصلاح شده به مشتری
 • ارائه ی اطلاعات لازم پروژه به مشتری و انتخاب رنگ بندی مناسب
 • تسویه و تحویل پروژه

 

تجربه کاربری (UX) چیست؟

UX مخفف واژه ی User Experience می‌باشد که در اصطلاح فارسی به عنوان تجربه ی کاربری نیز شناخته می‌شود. درست برعکس UI، یو ایکس از دید کاربر پنهان است و هیچ گونه تعامل دیداری با آن ندارد. شاید شما هم شنیده باشید که یو ایکس روی احساس کاربر تاثیر می‌گذارد… اما چگونه؟

 UX با استفاده از نحوه ی قرار گرفتن عناصر قابل مشاهده و مهندسی آن، بررسی رفتار‌های کاربر و تعیین طرز استفاده از محصول و… تلاش می‌کند تا روی احساسات وی تاثیر گذارد؛ بنابراین مفاهیم روانشناسی در آن مهم است و طراح UX با بیشتر بخش‌ها در ارتباط است.

تجربه کاربری
UX چیست؟

در واقع هدف UX این است که کاری کند تا کاربر پس از استفاده از محصول آنقدر احساس رضایت و خشنودی کند که بار دیگر به استفاده از آن ترغیب شود. البته باید به این نکته هم توجه کنید که این مورد بخشی از طراحی UI بود.

بخش دیگر به هدایت و مدیریت کاربر اشاره می‌کند؛ این که چطور بتوانیم یک کاربر را از هر صفحه‌ای، به صفحه‌ی دلخواهمان هدایت کنیم و کاربر چگونه اهداف ما را دنبال کند.

 

اجزای اصلی UX

 • محتوای مناسب و کاربردی: یکی از مهم ترین دلایل استفاده ی کاربران از یک اپلیکیشن یا وبسایت، دسترسی کاربر به محتوای مورد نظرش می‌باشد، پس برای برخورداری از یک تجربه کاربری عالی، ارائه ی محتوای کاربردی بسیار مهم است.
 • معتبر بودن محتوا: یکی دیگر از مواردی که باعث جلب اعتماد کاربر می‌شود، ارائه ی محتوایی معتبر، همراه با منبع رسمی‌می‌باشد. برای مثال در متن‌های خبری ذکر منبع و دوری از عامیانه نویسی بسیار مهم است.
 • استفاده‌ی ساده: استفاده ی ساده و آسان از یک محصول به طرز باورنکردنی ای تجربه ی کاربری آن محصول را بهبود می‌بخشد.
 • کاربرد پذیری: توجه داشته باشید که قرار گیری صحیح دکمه‌ها، ساختار مناسب محتوا، نام گذاری صحیح، قالب بندی مناسب اپلیکیشن یا وبسایت و… در بهبود تجربه ی کاربری تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.
 • طراحی ظاهری: همان طور که مشخص است ظاهر زیبا و دلنشین، رنگ بندی و فونت‌های مناسب، استفاده از تصاویر و انیمیشن‌های جذاب و با کیفیت تاثیر به سزایی در تجربه ی کاربری خوب خواهند داشت. تمام این توضیحات در UI نیز صدق می‌کند پس متوجه می‌شویم که  UI زیر مجموعه ای از UX می‌باشد. 
 • در دسترس بودن: در دسترس بودن محصول یا سرویس هم یکی دیگر از مواردی است که در تجربه ی کاربری تاثیرگذار است؛ پس مواجه شدن با خطای ۴۰۴ و خطای سرور یا سرعت کند در بارگذاری محتوا و… همگی تاثیر منفی در تجربه ی کاربری خواهند داشت.

 

مراحل ایجاد سایت با بهترین UX

 • تحقیق و بررسی درباره ی نیازهای مخاطبین سایت
 • در نظر گرفتن شخصیت کاربران سایت و تجسم نیاز‌های آن‌ها
 • ساخت و نمایش مسیرهای مختلف: کاربر چگونه وارد سایت شده و به خرید یا سایر خدمات می‌رسد.
 •  ایجاد wireframe و prototype که به کاربر مسیر درست را نشان می‌دهد
 • طراحی UI و تحویل به توسعه دهنده ی سایت
 • تحلیل و بررسی و آزمون و خطای تمامی‌اجزای سایت

 

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری چیست؟

با این که دو مفهوم  UI و UX بسیار متفاوت از یکدیگر هستند اما به اشتباه با هم گرفته می‌شوند. برای درک بهتر این مفهوم به این مثال توجه کنید: یک اپلیکیشن را در نظر بگیرید؛ طراح تجربه کاربری گام به گام نحوه ی برخورد کاربر با محصولات و خدمات را برنامه ریزی و مدیریت کرده و تصور می‌کند که کاربر در چه زمانی از اپلیکیشن استفاده خواهد کرد.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری
تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

پس از بررسی تمامی‌زوایا نوبت به این میرسد که طراح از وارد شدن کاربر به اپلیکیشن چه هدفی دارد؟ آیا می‌خواهد که کاربر خرید کند؟ یا اطلاعاتی مانند ایمیل و… نیاز دارد؟ سپس بر اساس این نیاز‌ها به کاربر پیشنهاداتی ارائه می‌شود. در نهایت طراح UI کار آن بخش از اپلیکیشن که شامل نمای ظاهری مانند رنگ بندی‌ها، نوع نوشتار، تصاویر جذاب و… است را برعهده می‌گیرد.

با توجه به تعاریف بالا تا حدودی این تفاوت‌ها آشکار شد اما مسئله ی اساسی نحوه ی به کارگیری آن‌ها در یک محصول است؛ همان طور که گفته شد  هدف از UI یک ظاهر خوب و جذاب و هدف از یو ایکس ایجاد احساس خوب و رضایتمندی از محصول در دیدگاه کاربران است اما هر دو این‌ها یک هدف مشترک دارند و آن هدف جذب کاربر می‌باشد.  برای مثال به تصویر زیر توجه کنید!

در تصویر دو سس کچاپ می‌بینید که به ظاهر تفاوتشان در بسته بندی آن‌هاست. یکی از بسته بندی‌ها ظاهری لوکس و زیبا دارد در حالی که دیگری ظاهری ساده دارد. اما استفاده از کدام محصول اسان تر است؟

تفاوت UI و UX
تفاوت UI و UX

با خرید این دو محصول متوجه می‌شوید که برای استفاده از سس شیشه ای چقدر باید تقلا کنید و شیشه را تکان دهید تا بتوانید از آن استفاده کنید, ولی از سس سمت راست به آسانی و بدون تلاش تا آخرین قطره استفاده می‌کنید. در این محصول شاید آنقدر به ظاهر توجه نشده باشد اما به تجربه کاربری و رضایت کاربر توجه زیادی شده است .

با توجه به مثال بالا دریافتیم که در تولید محصولات UX اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا اگر یک محصول UX ضعیفی داشته باشد و نتواند کاربر را از خودش راضی نگه دارد، کاربر دیگر سراغ آن نمی‌رود و حتی ممکن است در هنگام استفاده از محصول آن را نیمه کاره رها کند حتی اگر آن محصول دارای جذابیت‌های ظاهری بسیار بالایی باشد(یعنی UI قوی داشته باشد)؛ بنابراین طراح UI باید در راستای تصمیماتی که طراح UX می‌گیرد عمل کند.

در بسیاری از شرکت‌ها هر دو این کارها را یک نفر انجام می‌دهد که این کار توصیه نمی‌شود؛ زیرا هر کدام از دو تخصص UI و UX نیازمند افراد متخصص در زمینه‌ی خود هستند.

 

وظایف طراح رابط کاربری

طراح UI وظیفه ی ایجاد ساختار کلی یک محصول یا صفحات را براساس نیاز آن کسب و کار برعهده دارد. با استفاده از محتوا، رنگ‌ها، تصاویر و قرار گیری درست المان‌ها و… دستیابی به این هدف آسان می‌شود.

طراح رابط کاربری ابتدا برای تمام صفحات، جزئیات را بر روی کاغذ یا نرم افزار پیاده سازی می‌کند، سپس آن‌ها را تحویل کدنویس یا طراح محصول(وبسایت، اپلیکیشن و…) می‌دهد. طراحی UI اصول خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

 • سادگی: صفحات پیچیده نه تنها نظر کاربران را جلب نمی‌کنند بلکه باعث می‌شوند که کاربر سردرگم شده و صفحه سایت شما را زود ببندد؛ پس اصل “زیبایی در سادگی است” را فراموش نکنید!
 • ساختار: محصول نهایی باید از نظر ساختار به صورت منسجم و با نظم باشد؛ صفحات شلوغ و بی نظم باعث اختلال در رابط کاربری می‌شود.
 • دسترسی: به یاد داشته باشید که در دسترس نبودن یا دور از چشم بودن برخی المان‌ها باعث مایوس شدن کاربران و درنهایت باعث خارج شدن کاربر از سایت یا اپلیکیشن شما می‌شود. برای مثال عدم وجود سرچ باکس و یا دور از چشم بودن آن باعث از دست رفتن کاربران زیادی می‌شود.
 • دقت در طراحی: هنگام ایجاد صفحات باید دقت داشته باشید تا میزان بروز خطا را به صفر برسانید زیرا قرار است با استفاده از UI مناسب به UX خوبی دست پیدا کنید.
وظایف طراح UI و UX
وظایف طراح UI و طراح UX

 

وظایف طراح تجربه کاربری

یک طراح UX باید توجه داشته باشد که دسترسی و استفاده از محصولات برای کاربرانش بسیار راحت و ساده باشد و محصول جذاب و کاربردی باشد. متناسب با هر پروژه و هر شرکت وظایف طراح UX متفاوت می‌باشد، اما در حالت کلی وظایف ثابت هر طراح تجربه کاربری به صورت زیر می‌باشد:

 • تحقیقات محصول: نقطه ی شروع کار هر طراح UX تحقیقات و جست و جو درباره ی کاربر و بازار است. طراح با تحقیق درباره‌ی محصولات به اهداف و انگیزه و نیاز کاربران دست می‌یابد که به او اجازه می‌دهد تا تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات واقعی بگیرد نه بر اساس فرضیات!
 • ایجاد پرسونا و سناریو‌ها: پرسونا به شخصیت‌های خیالی گفته می‌شود و نمایانگر کاربرانی است که خواهیم داشت. به عبارتی پرسوناها رفتار و کارهایی که کاربران واقعی انجام می‌دهند را نشان می‌دهند؛ پس از ساخت پرسونا، نوبت به ایجاد سناریو بر اساس رفتار یکی از پرسوناها می‌شود. طراح UX در این سناریو مشخص می‌کند که محصول چگونه در زندگی پرسونا تاثیر دارد و چه نقشی در زندگی او ایفا می‌کند؛ هم چنین این سناریو تمام مراحلی که یک کاربر برای کار کردن با محصول طی می‌کند را دربر دارد.
 • معماری اطلاعات: معماری اطلاعات شروع بخش عملی کار طراحان بوده و شامل ساختار اپلیکیشن، وبسایت و یا محصولات دیگر می‌باشد که به کاربر نشان می‌دهد که در کجا هستند و می‌توانند اطلاعاتی در رابطه با موقعیت خود داشته باشند. از این طریق می‌توان سلسله مراتب و دسته بندی را انجام داد. برای مثال منوی سایت یک نوع معماری اطلاعات است.
 • ساخت قاب یا wireframe: ساخت قاب دومین قدم در بخش عملی بوده و مهم ترین رکن به شمار می‌رود زیرا با استفاده از آن می‌توانیم ساختار کلی و یا نمونه ی اولیه از محصول را به نمایش بگذاریم.  توجه داشته باشید که طراحی wireframe خوب به UI محصول کمک شایانی خواهد کرد. 
 • نمونه سازی: نمونه سازی یا بخش Protoype به عبارتی نماینده محصول نهایی به شمار می‌رود. پروتوتایپ نسخه ی نمایشی محصول نهایی بوده که نحوه ی تعامل بخش‌های مختلف محصول با کاربر را به نمایش می‌گذارد.
 • آزمایش محصول: آزمایش محصول برای شناخت مشکلات کاربران حین استفاده از محصولات و مشاهده رفتار کاربر و دریافت بازخورد‌های کلامی‌و غیر کلامی‌از محصولات می‌باشد. تست کردن محصولات باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود.

توجه داشته باشید که طراحی تجربه کاربری و بهینه سازی آن، کاری بی انتها و مداوم بوده و طراح UX هرچقدر هم کارش خوب و بی نقص باشد، پس از ارائه محصولات، مجددا آپدیت منتشر خواهد کرد.

برای این که طراح UI شویم چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی لازم داریم؟

 • دانش کافی برای استفاده از نرم افزار‌های طراحی ای همچون: sketch و…
 • دانش کافی جهت طراحی‌های اصولی
 • آشنایی با عناصر طراحی و استفاده درست از آن‌ها
 • داشتن خلاقیت و توانایی برای کار به صورت تیمی
 • توانایی در جست و جو
 • مهارت در ایده پردازی و ارائه ی ایده‌های خلاقانه و…
 • دانش کافی از UX و برنامه نویسی
چه مهارت هایی برای طراح UI و UX شدن لازم است؟
مهارت های طراح رابط کاربری و طراح تجربه کاربری

برای این که طراح UX شویم چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی لازم داریم؟

 • توانایی انجام تحقیق و پژوهش
 • توانایی مشارکت در کار‌های تیمی
 • توانایی ارائه ی وایرفریم و نمونه‌های اولیه
 • مهارت در نوشتن و معرفی محصول
 • توانایی درک نیاز‌های کاربران
 • توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از ابزار‌های مخصوص
 • مهارت در مدیریت پروژه و زمان و…

 

۵ تا از بهترین ابزارهای طراحی UX و  UI   

برنامه های طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری
ابزار های طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری
 • Adobe Xd: امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که با کمپانی ادوبی آشنا نباشد. این کمپانی ابزار‌های مختلفی در اختیار طراحان UI و UX قرار داده است؛ در سال‌های اخیر طراحان به جای فوتوشاپ از محصول جدید ادوبی به نام Adobe Xd که مخصوص طراحان UI  و UX است استفاده می‌کنند. با استفاده از  Adobe Xdمی‌توانید واسط‌های کاربریتان را طراحی کرده و از طرحتان پروتوتایپ بگیرید؛ همچنین اگر کاربر فوتوشاپ یا ایلاستریتور هستید، امکان لینک شدن به برنامه‌های ادوبی را دارید که امتیاز خوبی برایتان به حساب می‌آید. این نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز و مک در دسترس می‌باشد.
 • Sketch: نرم افزار اسکچ یکی دیگر از برنامه‌های پرطرفدار برای طراحی UI و UX می‌باشد. از این نرم افزار برای طراحی سایت، طراحی ایکون و رابط کاربری استفاده می‌کنند که از بهترین ویژگی‌های این نرم افزار می‌توان به امکان خروجی گرفتن از لایه‌ها و انتقال آن‌ها به نرم افزار‌های دیگر و تطبیق خودکار وکتور‌ها اشاره کرد.
البته باید توجه داشته باشید که این نرم افزار فقط برای سیستم عامل مک در دسترس می‌باشد.
 • UXpin: این ابزار شگفت انگیز امکاناتی همچون ساخت Wireframe و مستند سازی و انیمیشن و نگه داری سیستم‌های طراحی را دارد. با استفاده از این ابزار می‌توانید از کارهایتان به صورت html خروجی بگیرید و یا حتی پروتوتایپ‌های کاغذی خود را تبدیل به پروتوتایپ‌های دیجیتالی کنید. یو ایکس پین هم به صورت آنلاین هم به صورت آفلاین در سیستم عامل‌هایی همچون ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است.
 • InVision: این ویژن نه تنها Workflow است بلکه برای ایجاد Prototype برای سایت و یا اپلیکیشن‌ها نیز ابزار مناسبی می‌باشد. یکی از برترین ویژگی‌های این ابزار امکان کار به صورت تیمی‌و همزمان است که آن را به یک برنامه ی محبوب تبدیل کرده است. این برنامه در سیستم عامل‌های مختلف و حتی آیفون و اندروید نیز در دسترس است.
 • Figma: یکی از روان ترین و ساده ترین ابزار‌های طراحی Figma می‌باشد که امکان کار به صورت تیمی‌و دریافت بازخورد‌ها به صورت Realtime را فراهم می‌آورد. این برنامه هم به صورت نسخه ی تحت وب و هم به صورت آفلاین برای سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس در دسترس می‌باشد.

 

استاندارهای گوگل برای تشخیص UX یا تجربه کاربری چیست؟

از جمله استانداردها و معیارهای مهمی‌که گوگل برای سنجش  UX و سئو سایت به آن توجه می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت سایت: همان طور که در بخش‌های پیش به آن اشاره شد، سرعت بارگذاری صفحات و محتوا تاثیر زیادی در تجربه ی کاربری دارد.
 • قابلیت رسپانسیو بودن: UX خوب باید به گونه ای باشد که قابلیت نمایش در تمامی‌دستگاه‌ها را داشته باشد.
 • چگونگی تولید محتوا: برای ایجاد تجربه کاربری خوب باید محتوایی را خلق کنید که نیاز‌های کاربر را شناسایی کرده و آن‌ها را پوشش دهد. از متن‌های تکراری و کپی بپرهیزید و هدفتان خلق محتوایی مفید و جامع باشد که کاربر آن را به اشتراک بگذارد.
 • بررسی لینک‌های داخلی: لینک‌های داخلی علاوه بر این که پیوندی به صفحات دیگر هستند، باعث می‌شوند که کاربران اهداف ما را دنبال کرده و به صفحات دیگر سایت هدایت شوند.
 • لینک‌های خارجی: اعتبار دامنه و تعداد بک لینک‌ها تاثیر مثبتی روی سئوی سایت داشته و هر چقدر که دامنه قدمت، نرخ ترافیک و کلیک بیشتری داشته باشد باعث جلب رضایت کاربران شده و تاثیر مستقیمی‌در UX و سئوی سایتتان خواهد داشت.

 

سخن پایانی

در این مقاله با UI و UX و تفاوت‌های رابط کاربری و تجربه کاربری آشنا شدیم، اما با وجود این تفاوت‌ها دریافتیم که رابط کاربری و تجربه ی کاربری دو بعد جدایی ناپذیرند و به عبارتی مکمل هم هستند و داشتن UI و UX خوب باعث جلب رضایت کاربر و دستیابی به اهدافمان می‌شود.

 

سوالات متداول

ارزش UI بیشتر است یا UX؟

هر کدام به نوبه‌ی خود با ارزش است. برای مثال نمی‌توانید سایتی را پیدا کنید که فقط ظاهر خوبی داشته باشد اما کاربردی نباشد یا بالعکس.

چرا UI مهم است؟

زیرا UI خوب مانند پلی بین کاربر و سایت بوده و می‌تواند بازدیدکنندگان بالقوه‌ی سایت را به خریداران تبدیل کند.

آیا UX بر روی سئو تاثیر می‌گذارد؟

زمانی که تجربه ی کاربری خوبی به کاربران داده شود، ماندگاری کاربران در سایت افزایش می‌یابد که باعث تاثیرات مثبت در سئو سایت می‌شود و این رضایت از چشم گوگل پنهان نمی‌ماند و در موتور‌های جستجو جایگاه ویژه‌ای به شما اختصاص داده می‌شود.

در شروع فعالیت سایت UI اهمیت بیشتری دارد یا UX؟

در هنگام شروع فعالیت سایت UI اهمیت بالاتری داشته و باعث جذب کاربران می‌شود اما در ادامه مسیر این UX است که ارزش بیشتری خواهد داشت.

آیا با استفاده از ابزاری می‌توان متوجه شد که از نظر UX اوضاع سایت در چه حدی قرار دارد؟

ابزارهای زیادی وجود دارد اما به عنوان کامل ترین ابزار می‌توان به Google Analystic اشاره کرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه ویتکس

این محتوا توسط سعید علی وردی خانی، زهرا عباس زاده و محمدحسین گودرزی تولید و آماده شده است. تیم تحریریه ویتکس همواره در حال تلاش است تا در راستای رفع نیازها و دغدغه‌های ذهنی شما عزیزان گام بزرگی بردارد و همچنین در زمنیه بهبود وب فارسی نیز تاثیرگذار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا