دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوایی چیست؟ | کلیدی ترین نکات بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی برپایه دو مفهوم اساسی بازاریابی و محتوا ایجاد شده است. برای درک کامل مفهوم Content Marketing و استفاده درست از آن نیاز است که ابتدا به بررسی مفاهیم گفته شده بپردازیم. سپس می‌توان با استفاده از یک استراتژی محتوایی مناسب و کاربردی، از محتوا در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی و رونق کسب‌وکار استفاده کرد.

در این سفر محتوایی همراه من باشید تا با هم به بررسی صفر تا صد بازاریابی محتوایی دیجیتال بپردازیم و با نمونه‌هایی از آن آشنا شویم. در پایان این سفر به خوبی درک می‌کنید که چرا کسب‌وکار ‌های بسیاری برای رسیدن به اهدافشان از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند.

 

بازاریابی چیست؟

بازاریابی به زبان ساده به معنای جذب و حفظ مشتری از طریق ایجاد ارزش برای رفع نیاز‌های او و کسب رضایت او است. به گفته دکتر روستا، بازاریابی شامل سه بخش اصلی است:

 • بازارشناسی: شناخت مشتریان بالقوه و درک نیازهای اساسی آنان
 • بازارسازی: خلق و بدست آوردن سهم بازار یا به زبان ساده‌تر جذب مشتری
 • بازارداری: حفظ سهم بازار که به معنای حفظ مشتری و جذب وفاداری اوست

 

محتوا چیست؟

محتوا شکلی از اطلاعات است، که دارای ساختار مشخصی است و انسان را مخاطب قرار می‌دهد. اگر بخواهیم عمیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم باید بگویم که مطابق هرم دانش، داده‌های خام وقتی پردازش می‌شوند به اطلاعات تبدیل می‌شوند. سپس در مرحله بعدی اطلاعات مورد پردازش قرار می‌گیرند و به دانش تبدیل می‌شوند. در نهایت نیز از پردازش دانش، خرد حاصل می‌شود.

محتوا چیست
محتوا چیست

حال این اطلاعات می‌تواند در قالب های گوناگونی همچون متن، ویدئو، تصاویر و صوت ظاهر شود. دقت داشته باشید، که یک محتوای باارزش می‌تواند ایجاد کننده رابطه‌هایی متعددی باشد. در نتیجه همین روابط اعتماد شکل می‌گیرد و ایجاد می‌شود. کسب درآمد برای یک برند و کسب‌وکار نیز حاصل مجموعه گفته شده است.

 

بازاریابی محتوایی چیست؟

رسیدن به اهداف بازاریابی از طریق محتوا را بازاریابی محتوایی گویند. اما بیایید کمی دقیق‌تر به بررسی مفهوم Content Marketing بپردازیم. بازاریابی محتوایی به این معناست که ابتدا به تولید یک محتوای باکیفیت، ارزشمند و جذاب بپردازید. سپس محتوای تولید شده را بر روی بستر و کانال‌های مناسب توزیع کنید تا افراد گوناگون به آن دسترسی داشته باشند.

بازاریابی محتوایی چیست
بازاریابی محتوایی چیست

با اینکار توجه افراد گوناگون را به کسب‌وکار خود جلب می‌کنید. دقت داشته باشید که کیفیت محتوای تولید شده باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر تبدیل آن افراد به مخاطب شما، بتواند حس نیاز را برای آنان ایجاد کند. سپس می‌توانید با استفاده از محصولات و خدمات برند خودتان، نیازها و دغدغه‌های ایجاد شده برای مخاطبان را رفع کنید.

برای تکمیل کردن این فرآیند نیاز به محصولات و خدمات باکیفیت وجود دارد. به طوری که بتوانید مشتریان خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. وقتی اینکار به درستی صورت گیرد، برند شما درون ذهن مخاطب جایگاه خود را پیدا کرده و ته‌نشین می‌‌شود. در نتیجه شما برای مخاطب دیگر یک گزینه نیستید، بلکه یک اولویت هستید! و مخاطب برای خرید‌های بعدی نیز به شما مراجعه می‌کند.

تولید محتوای ارزشمند و توزیع هدفمند و هوشمندانه آن باید بر اساس استراتژی محتوا صورت گیرد. در واقع استراتژی محتوایی همچون نقشه‌ مسیر است.

 

بازاریابی محتوایی از دیدگاه جوپولیتزی

بازاریابی محتوایی فرآیندی در کسب و کار است که با تولید محتوای گیرا و مجاب کننده شروع می‌شود. سپس با توزیع آن برای جلب توجه و جذب مخاطبان هدف و درگیر‌کردن آنها، با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان ادامه پیدا می‌کند.

 

بازاریاب محتوایی کیست؟

بازاریابی محتوایی شخصی است که از محتوا برای رسیدن به اهداف بازاریابی استفاده می‌کند. اما انجام اینکار به چندان هم راحت نیست! بلکه یک بازاریاب محتوا باید بر مهارت‌های تولید محتوا، کپی رایتینگ (تبلیغ نویسی) و بازاریابی مسلط باشد.

بازاریاب محتوایی کیست؟
بازاریاب محتوایی کیست؟

پیشنهاد ویژه ویتکس: حتما مقاله “دیجیتال مارکتینگ را برای آشنایی با روش‌ها و ابزارهای مختلف بازاریابی در دنیای دیجیتال مطالعه کنید.

 

اهداف بازاریابی محتوایی

اهداف بازاریابی محتوایی
اهداف بازاریابی محتوایی

افزایش آگاهی از برند

شما باید برای تولید محتوای غنی و ارزشمند وقت زیادی صرف کنید و یک محتوای باکیفیت، جذاب و هیجان انگیز تحت نام برند خودتان خلق کنید. در واقع این موضوع نشان دهنده میزان تخصص شماست. هدف اصلی اینکار نیز به این صورت است که مخاطبان محتوای ارزشمند را ببینند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند.

وقتی مخاطبان محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند، توجه افراد بیشتری به برند شما جلب می‌شود. دقت داشته باشید که محتوا صرفا برای وب سایت ایجاد نمی‌شود. رسانه‌های اجتماعی نیز پتانسیل بالایی برای جذب مخاطب از طریق انتشار محتوای مناسب را دارند. البته باید متناسب با حوزه و شرایط کاری به سراغ مناسب‌ترین رسانه‌های اجتماعی بروید.

ادامه مداوم و متناوب فرآیند تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند، همواره مخاطبان جدیدی را برای شما به همراه خواهد داشت، که دوست دارند که تمایل دارند اطلاعات بیشتری راجع به شما و برندتان کسب کنند.

 

بهبود سئو و افزایش ترافیک ورودی

تولید محتوا به صورت منظم و برنامه ریزی شده برای رفع نیاز‌ها و دغدغه‌های مخاطبان، یکی از معیار‌هایی است که موتور‌های جستجو به آن اهمیت می‌دهند. پس تولید محتوا بر اساس استراتژی‌های دقیق و از پیش تعیین شده می‌تواند تاثیر خوبی بر روی سئو وبسایت شما داشته باشد.

از سوی دیگر به میزانی که کیفیت محتوای شما بالاتر باشد و جایگاه بهتری در صفحه نتایج موتور‌های جستجو داشته باشید، میزان ترافیک ورودی شما افزایش می‌یابد. به این معنا که وقتی افراد در حوزه کاری خاصی در حال جستجو هستند، با وب سایت شما مواجه می‌شوند. حال شما باید اقدامات مناسبی انجام دهید تا ترافیک ورودی را مطابق قیف فروش خود تا تبدیل شدن به یک مشتری وفادار هدایت کنید.

حتما بخوانید: همه اطلاعاتی که نیاز دارید درباره مفهوم سئو بدانید را در مقاله “سئو چیست؟” مطالعه کنید.

 

یافتن مخاطبان هدف و جذب‌ها

امروزه فرآیند خرید افراد متفاوت شده است. به این صورت که افراد قبل از اقدام به خرید شروع به جستجو در سطح اینترنت می‌کنند. پس اگر از یک محتوای مناسب برای وبسایت خودتان استفاده کنید می‌توانید ایجاد کننده ارتباط میان خودتان و مشتریان بالقوه باشید.

می‌توانید حرفه‌ای تر عمل کنید و از ترافیک جذب شده به وبسایت اقدام به جمع‌آوری سرنخ (Lead) داشته باشید. برای اینکار می‌توانید کتاب الکترونیکی یا انواع دیگری از محتوا را تهیه کنید که مخاطب برای استفاده از آن باید اطلاعات تماس همچون ایمیل و شماره موبایل خودش را وارد کند.

دقت کنید که مخاطبانی که تا این مرحله پیش می‌آیند بسیار با ارزش هستند. پس شما می‌توانید از اطلاعات بدست آمده در راستای تبدیل مخاطب به مشتری استفاده کنید.

 

تبدیل مخاطب هدف به مشتری

مهمترین هدف بازاریابی محتوایی تبدیل مخاطب هدف به مشتری است. در واقع در این بخش تفاوت‌های تولید محتوا و بازاریابی محتوا مشخص می‌شود! شما برای تبدیل مخاطب به مشتری تنها به تولید محتوا نیاز ندارید، بلکه علاوه بر تولید محتوای ارزشمند باید محصول یا خدمات خودتان را به خوبی معرفی و تبلیغ کنید.

محتوای شما علاوه بر افزایش نرخ تعامل باید بتواند مخاطب را جذب خودش کرده و دغدغه‌های او را رفع کند. نکته مهم این است که با فراخوانی به عمل مناسب و تبلیغات کاربردی بتوانید مخاطب را به خرید و استفاده از محصولات تشویق کنید. هر چقدر که بهتر بتوانید دغدغه‌های مخاطب را رفع کنید و برای او ارزش آفرینی کنید، باعث می‌شوید که مخاطب تصمیم به خرید محصولات و خدمات شما بگیرد.

 

جذب وفاداری مشتری و بهبود نرخ فروش

روند بازاریابی محتوایی با تبدیل شدن مخاطب به مشتری تمام نمی‌شود. بلکه باید داشتن برنامه مشخص و مجموعه اقداماتی همچون خدمات پس‌ از فروش، پشتیبانی مناسب، روابط عمومی قوی و داشتن ارتباط مناسب با مشتریان، آنان را تبدیل به مشتری وفادار کنید.

وفاداری مشتری
وفاداری مشتری

با انجام این کارها مشتریان تبدیل به هوادار واقعی برند شما می‌شوند و آن را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهند. علاوه بر این موارد مشتریان برای استفاده از سایر محصولات شما نیز اقدام می‌کنند و دوباره به سراغ برند شما می‌آیند. در نتیجه همین موضوعات می‌تواند تاثیر چشمگیری در افزایش نرخ فروش داشته باشد.

 

استراتژی محتوا

استراتژی محتوا همانند نقشه مسیری است که در سفر بازاریابی محتوا همراه شما خواهد بود. این نقشه می‌تواند تعیین کننده راه رسیدن به موفقیت باشد. این نقشه مسیر بر اساس اهداف شما، تجزیه و تحلیل رقبا، شناخت مخاطب و مشتری و پرسونای مخاطب تدوین می‌شود.

در واقع یک استراتژی محتوای مناسب و کاربردی باید جواب مناسبی برای سوالات زیر فراهم کند:

 • چه چیزی خلق کنم؟
 • از چه نوع محتوایی استفاده کنم؟
 • برای چه کسانی خلق کنم؟
 • مخاطب هدف کسب‌وکار من چه کسانی هستند؟
 • در چه زمانی خلق کنم؟
 • محتوای خلق شده را بر روی کدام کانال‌ها و چگونه منتشر کنم؟ (تقویم محتوایی)
 • هدف من از انجام اینکار چیست؟

برای هدفمند و هوشمندانه عمل کردن باید برنامه ریزی و استراتژی داشت. استراتژی به شما کمک می‌کند تا مسیرهای بهتر و بهینه‌تری را در راستای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید. در نتیجه اینکار می‌توانید سریعتر به اهداف و خواسته‌های خودتان برسید.

استراتژی بازاریابی محتوایی مفهوم گسترده‌ای است که توضیحات آن فراتر از چند پاراگراف است. به همین دلیل در رابطه با آن مقاله جداگانه‌ای از پیش تهیه شده است. پیشنهاد می‌کنم که برای درک کامل مفهوم استراتژی محتوا و نحوه تدوین آن حتما این مقاله را مطالعه کنید.

 

نکات کلیدی بازاریابی محتوایی

 • مشتریان خود را به خوبی بشناسید و خواسته‌ها و نیاز‌های آنان را شناسایی کنید. با اینکار می‌توانید نیاز‌های مشتریان و مخاطبان را در محتوای تولید شده منعکس کنید و از اتلاف وقت جلوگیری کنید.
 • دغدغه‌ها و سوالات مشتریان را بررسی کنید، سپس محتوای خود را برمبنای پاسخ به آنها تولید و آماده کنید. چون فرآیند خرید نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده است. امروزه فرآیند خرید افراد گوناگون با جستجو در سایت‌ها شروع می‌شود. در نتیجه محتوای غنی و ارزشمند راه ارتباطی است میان شما و مشتریان بالقوه!
 • بازاریابی محتوایی یک استراتژی بلند مدت است. برای رسیدن به اهدافتان با استفاده از این روش باید صبور باشید.
 • بازاریابی محتوایی تنها مختص به وبسایت نیست، سعی کنید در رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و سایر موارد نیز از این روش استفاده کنید.
 • می‌توانید از انواع مختلف محتوا همچون محتوای جامع، محتوای همیشه سبز، محتوای دنباله‌دار و محتوای هوشمندانه در راستای بازاریابی محتوایی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم به سراغ محتوای همیشه سبز بروید. زیرا همیشه تازگی دارد و با گذشت زمان ارزش و جایگاه خود را از دست نمی‌دهد.
 • پیشنهاد می‌کنم اگر زمان و تخصص لازم برای تولید محتوا را ندارید، اینکار را برونسپاری کنید و از متخصصان فعال در این زمینه کمک بگیرید.
 • تمرکز خود را بیشتر از کمیت بر روی کیفیت محتوای ایجاد شده بگذارید! دقت کنید که نیازی نیست هر روز محتوای جدید بر روی وبسایت خود قرار دهید، بلکه کافی است محتوای باکیفیت تولید کنید و آن را در بازه‌های زمانی مشخص منتشر کنید.
 • از اشکال مختلف محتوا مانند اینفوگرافیک، ویدئو، کتاب‌های الکرونیکی، پادکست‌ها و غیره استفاده کنید. تنوع از خسته شدن مخاطب جلوگیری می‌کند در عین حال قابلیت اشتراک گذاری بر روی پلتفرم‌های دیگر را دارد.
 • دقت ویژه‌ای برای تدوین استراتژی محتوایی داشته باشید. هرچقدر که در آن بخش دقیق‌تر و مناسب‌تر عمل کنید احتمال رسیدن به موفقیت بیشتر و بیشتر می‌شود.
 • از داستان سرایی استفاده کنید زیرا مخاطبان تمایل زیادی به بررسی داستان‌ها دارند.
 • فراموش نکنید که باید با مخاطبان خود صادق باشید.

 

نمونه بازاریابی محتوایی

نمونه‌های بسیار جالبی برای بازاریابی محتوایی در سطح اینترنت وجوئ دارد. اما در این بخش به بررسی یک ویدئو جالب می‌پردازیم که توجه من رو به خودش جلب کرده و مطمئنا برای شما هم جالب خواهد بود. Hootsuite یک ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی است. تیم محتوایی این برند از یک ایده جذاب و متفاوت برای ساخت ویدئو زیر استفاده کرده است.

اگر طرفدار فیلم و سریال باشید حتما با سریال “Game of Thrones”  و میزان محبوبیت آن آشنا هستید. Hootsuite کمپین بازاریابی محتوایی را به نام “Game of Social Thrones” که برگرفته از سریال جذاب و پرمخاطب “Game of Thrones” بود راه اندازی کرد. این ویدئو باعث شد که افراد بسیاری تحت تاثیر قرار بگیرند و به کسب اطلاعات بیشتر درباره این ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی ترغیب شوند.

بازاریابی محتوایی تنها برپایه ارائه محتوای آموزشی فعالیت نمی‌کند. بلکه گاهی اوقات ایده‌های جذاب و سرگرم کننده می‌تواند تاثیر چشمگیری بر روی مخاطبان بگذارد. در نهایت پیشنهاد می‌کنم اگر قصد دارید به سراغ بازاریابی محتوایی بروید، خلاقیت و نوآوری را فراموش نکنید!

 

مزایای بازاریابی محتوایی

 • اعتماد سازی در میان مخاطبان
 • افزایش آگاهی نسبت به برند
 • بهبود سئو سایت
 • افزایش ترافیک وب‌سایت و جذب مشتریان بالقوه
 • ایجاد ارزش و اعتبار برای شما و کسب‌وکارتان
 • متمایز و برجسته شدن در میان رقبا
 • افزایش نرخ تبدیل و به دنبال آن افزایش نرخ فروش
 • افزایش نرخ بازگشت سرمایه
 • کاهش رتبه الکسا
 • کسب رضایت و ایجاد حس وفاداری در مشتریان

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

به خوبی با مفهوم بازاریابی محتوایی و مزایای آن آشنا شدیم. به علت رقابتی شدن بسیار از صنایع و کسب‌وکارها، مشتریان تمایل دارند تسلط بیشتری بر فرآیند خرید محصولات و خدمات داشته باشند. تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند و انتخاب مناسب‌تری را برای خرید داشته باشند. از طرفی با افزایش دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هزینه‌های انتشار محتوا به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

پس توصیه می‌شود که از بازاریابی محتوایی به عنوان یک استراتژی بلند مدت برای رونق کسب‌وکار خود استفاده کنید! در پایان امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد؛ همچنین بتوانید از مطالب آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

نوشته های مشابه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا